Početna stranicaPretraľnik..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 610RegistracijaLogin

 

 ..zrakom hlađene mašine i vrućine..

Go down 
+17
Reponja
Ivan-Shadow
freebee
martinx
palac
palomas
asy
izigoing
merla
zanotti
Easy rider
vroc-bobi
magna
Karlo
custom rider
Tarze
mrljo#2
21 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 14:17

naknadno sam ispravio, vodenjaci su savršeniji od zračnjaka. sorry
[Vrh] Go down
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 14:32

magna je napisao/la:
naknadno sam ispravio, vodenjaci su savršeniji od zračnjaka. sorry

 buskajplatil 

predlažem dva nova smajlića : *I love zračno hlađenje* i *I love vodeno hlađenje*
[Vrh] Go down
Gost
Gost




..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 16:06

Nedavno sam kopajući po internetu naišao na jedan kit. Radi se o dodatnom ventilatoru za montažu na motor sa zračnim hladjenjem. Aktivira se ručnim prekidačem i nakon 45 sec se sam isključi. Navodno pomaže kod jako spore vožnje kroz grad. Sada ponovno to tražim ali nikako naći. Ako nadjem postaviću link.
[Vrh] Go down
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 16:47

takve ventilatore ljudi ugrađuju i na motore sa vodenim hlađenjem. pališ ga po potrebi. Mislim da je to imao Kunki na BMW-u.

_________________
work to ride - ride to work

growing old is mandatory - growing up is optional

www.mkfireriders.com
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 17:41

asy je napisao/la:
palomas je napisao/la:
Tekućina je daleko superiornija nad zrakom, kao medij za odvođenje viška temperature iz motora. Vodeno hlađeni motori imaju kanale okolo cilindara, isto tak i kroz glavu motora. Za "zdavlje" mašine to je daleko bolje, posebno ako se uzme u obzir da je na hladnjaku prigrađen i ventilator, koji se uključuje kad zatreba.

Pošto ekološke norme o emisiji štetnih plinova postaju sve strože, čak je i BMW-ov legendarni 100- godišnji boxer morao prijeći na vodeno hlađenje.

A šta je onda "zrakom/uljem hlađen boxer motor"? Naime tako opisuju najnoviji (od ove godine) BMW 1200 RT i GS Adventure  scratch ... Jedino je onaj BMW 1300 GT vodeno hlađen...

jeli itko primjetio i pročitao moj post?...

BMW NIJE uveo vodeno hlađenje...

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Gost
Gost




..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 18:34

asy je napisao/la:
asy je napisao/la:
palomas je napisao/la:
Tekućina je daleko superiornija nad zrakom, kao medij za odvođenje viška temperature iz motora. Vodeno hlađeni motori imaju kanale okolo cilindara, isto tak i kroz glavu motora. Za "zdavlje" mašine to je daleko bolje, posebno ako se uzme u obzir da je na hladnjaku prigrađen i ventilator, koji se uključuje kad zatreba.

Pošto ekološke norme o emisiji štetnih plinova postaju sve strože, čak je i BMW-ov legendarni 100- godišnji boxer morao prijeći na vodeno hlađenje.

A šta je onda "zrakom/uljem hlađen boxer motor"? Naime tako opisuju najnoviji (od ove godine) BMW 1200 RT i GS Adventure  scratch ... Jedino je onaj BMW 1300 GT vodeno hlađen...

jeli itko primjetio i pročitao moj post?...

BMW NIJE uveo vodeno hlađenje...

Primjetio i pročitao ali sorry ne kužim zašto je to bitno izuzev kao ispravak netočnog navoda. Istina na cesti i na Horizons Unlimited - većina adventurer bajkera su na BMW-u sa zračnim hlađenjem odnosno kako je napisano "jedan problem manje za razmišljati" - nema hlađenja na vodu znači jedan sustav manje koji se može kvariti. OK i legendarno od BMW-a "što bolja kvaliteta".
Osobno mislim nabaviti KLE 500 iz razloga što mislim putovati (izuzev ako ne produlje pishdarije sa godišnjim kod mene i žene tada će mi i Pony Expres biti dovoljan). KLE je po prostornoj raširenosti među pet najprodavanijih motora navodno (ne kamenujte me ako sam pročitao krivu statistiku) pa računam da ima djelova "na sve strane" i ako se nešto pokvari ne moram čekati 10 dana za isporuku dijela. Jedino zašto me smeta vodeno hlađenje je iz razloga "još nešto što može krepati". Sorry Asy pojasni malo.
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 19:10

Djoni_Gitara je napisao/la:
Nedavno sam kopajući po internetu naišao na jedan kit. Radi se o dodatnom ventilatoru za montažu na motor sa zračnim hladjenjem. Aktivira se ručnim prekidačem i nakon 45 sec se sam isključi. Navodno pomaže kod jako spore vožnje kroz grad. Sada ponovno to tražim ali nikako naći. Ako nadjem postaviću link.

da gledao sa to ima ovakvih i ovakvih , te još varijacija na temu ako si mislio na to.... i protok zraka im je popriličan a izgledaju prilično dobro i neprimjetno..
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
palac
man
man
palac


Broj postova : 111
Godina imam : 66
Prebivalište : Sesvete
Vozim : Retonu
Na forumu od : 23.04.2011

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 19:51

10000 okretaja a 40 W, to bi definitivno moralo dobro ohladiti, ili bar pomoći u tome. nego da zakompliciram još malo, nisam metalac tog ranga, zar ne strada metal, ovdje cilindar, radi jednostranog hlađenja, ako razumijete, grije se na sve strane a hladi samo na jednom dijelu. kužim da to hlađenje nije za dugotrajnu uporabu ali znam da i mala promjena temperature lomi sve pa i željezo. ne tražim naučni odgovor, a usput čestitam na vračanju naslovu teme.
[Vrh] Go down
Jastreb
cro chopper forum
cro chopper forum
Jastreb


Broj postova : 1167
Godina imam : 58
Prebivalište : München
Vozim : Yamaha TDM 900 RN 18
Na forumu od : 17.07.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 21:17




BMW je uveo vodeno hladjenje  !

http://www.tourenfahrer.de/index.php?id=4152
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 22:40

Ma htio sam samo reći da svi pričate kako je bmw morao uvesti vodeno hlađenje a na službenim stranicama (http://www.bmw-motorrad.com.hr) najnoviji modeli od ove godine imaju to zračno/uljno hlađenje.

A ono šta me naljutilo  Very Happy je da mi nitko nije objasnio kakvo je to zračno/uljno hlađenje....

PALOMAAAAS!!!!  Wink 

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimesri 11 lip 2014, 23:32

Nisam detaljnije proučavao BMW-ov sistem hlađenja uljem ali nema tu puno filozofije. To je već davno uveo Suzuki na svojim modelima (SACHS sistem hlađenja), stari Banditi,Intruderi imali su taj način pospješivanja hlađenja motora,dodatno na zračno hlađenje. Dakle, imamo jedan mali cooler/hladnjak kroz koji cirkulira ulje i tako se dodatno hladi. Cirkulacija lagano rashlađenog ulja kroz motor pospješuje snižavanje temperature na stjenkama cilindara i na ostalim vitalnim elementima pogona. Dodatno, ulje koje ide kroz klipnjaču prema klipu i prstenima, na rukavcu ima jednu sapnicu,usmjerenu na donji dio klipa, a kroz koju ulje *prska* po tom istom dijelu klipa,tako ga dodatno hladi i ponešto snižava visoku radnu temperaturu.

Sve ove temperaturne razlike koje sam naveo nisu velike,ali su dovoljno značajne da motor bude termodinamički malo manje opterećen. Zato su Suzukijeve *uljare* bile dosta izdržljivije i trajnije od ostalih zračnjaka,a dobar dio ih još i dan danas vozi po cesti.
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 07:48

... ulje osim što podmazuje kod zračno hlađenih mašina ima i zadatak da preuzima dio topline na sebe, e sad Easy je objasnio o čemu se radi kako bi se to ulje bolje hladilo,... kako kod stajanja kroz cooler nema neke cirkulacije zraka osim one firikalne, kada je još dodatno ugrađei i termostatski ventilator, riješena je i ta cirkilacija zraka... znači zračno/ uljno hlađenje je hlađenje zrakom kako cilindara tako i uljnog hladnjaka s time da uljni hladnjak može biti i prisilno hlađen.... neki uljni hladnjaci imaju ugrađen i termostatski "baypas" ili premosnicu, pa mašina prilikom zagrijavanja ne cirkulira ulje kroz hladnjak, već po potrebi propušta ulje kroz njega... time se prije postiže radna temperatura same mašine...
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 08:35

Ova tema je otvorena u rubrici "Tehnika, servisi..", dakle trebalo se raspravljati o čisto tehničkim aspektima, prednostima i nedostacima zračnog i vodenog hlađenja, o trendovima i daljnjim smjerovima razvoja u svijetu motora. Uvodi se ubrizgavanje goriva, neki se nađu povrijeđeni, ako se piše o vodenom hlađenju, ista stvar..

Dakle, neki forumaši i ovu temu doživljavaju previše osobno, kao da je tema otvorena zbog omalovažavanja zračnog hlađenja... Makar se to nigdje nije moglo iščitati, niti je bilo tko imao takvu namjeru.

Zbog toga definitivno odustajem od daljnje rasprave, kako ne bih ogrebao još nečiji ego. Oprostite ako ste se vi osobno našli povrijeđenim u ovoj temi...

http://www.eurosportasheville.com/ride-report/r1200gsw
[Vrh] Go down
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 08:53

Palomas malo si zabrijao. U prvom postu je napisano da pita kako se drugima ponasaju motori na ovim vrucinama, te kako se spasavamo od skuhanih jaja.
A sto se tice povrijedjenih ega, jbg takvih ce biti i ako napises da je danas lijep dan. Njihov problem.

_________________
work to ride - ride to work

growing old is mandatory - growing up is optional

www.mkfireriders.com
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
Acyd
cro chopper forum
cro chopper forum
Acyd


Broj postova : 1429
Godina imam : 49
Prebivalište : Našice
Vozim : Triumph Rocket 3r
Na forumu od : 24.04.2010

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 09:08

merla je napisao/la:
Palomas malo si zabrijao. U prvom postu je napisano da pita kako se drugima ponasaju motori na ovim vrucinama, te kako se spasavamo od skuhanih jaja.
A sto se tice povrijedjenih ega, jbg takvih ce biti i ako napises da je danas lijep dan. Njihov problem.


Dakle...Djole...ja sam iznenadjen i uvredjen sa ova tvoja izjava!  Crying or Very sad 
[Vrh] Go down
custom rider
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3324
Godina imam : 45
Prebivalište : Pula
Vozim : vozim crni motor
Na forumu od : 18.03.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 09:21

..moje osobno mišljenje što se tiče mašina uvijek bi rađe izabrao zrakom hlađenu mašinu jer iz povijesti vidimo da su mašine puno kvalitetnije zbog debljine materijala i izdržljivosti.

A sad pitanje
koju tekučinu koristite za vaše hladnjake,običnu vodu destiliranu,kemijski pročiščenu,vodu od klime(to je ona voda koja kaplje kad radi klima na kučama,obijektima)

Naime več davno mi je rekao jedan serviser da je ta voda dosta kvalitetna jer je čista,bez klora,kamenca,čak sam si jednom prilikom napunio par kanistera tom vodom i oprao auto i motor i mogu reč da je voda odlična za takve stvari,ne ostaju nikakve crtice od sušenja.
[Vrh] Go down
Reponja
man
man
Reponja


Broj postova : 266
Godina imam : 35
Prebivalište : Rijeka
Vozim : Virago XV250
Na forumu od : 21.01.2013

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 10:20

I ja imam pitanje, kada smo već u temi:
-Je li itko od vas prebacivao svog zračnjaka na vodeno hlađenje? Provlačio instalaciju, mijenjao glave cilindrima i malo kemijao sa smještanjem hladnjaka, spajao vodenu pumpu..? Ako je, zanima me je li lakše (i isplativije) prebacivati unutar vlastite kubikaže (npr 650ak ccm) ili unutar marke? Pretpostavljam da neki motori imaju dosta mjesta za ubacivanje hladnjaka, dok bi sa nekima to mogao biti i problem (ja nemam gdje ni sa produženim komandama)..
Linkovi na postojeće projekte bi isto bili super. Na motorima nisam baš viđao takve stvari (možda nisam ni išao za time)..
[Vrh] Go down
martinx
cro chopper forum
cro chopper forum
martinx


Broj postova : 1107
Godina imam : 58
Prebivalište : Amsterdam
Vozim : VN900 custom
Na forumu od : 28.11.2012

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 10:26

Eto dobrog izgovora za nakosavanje i produljenje vilice (da se napravi mjesta za hladnjak).

Samo nije mi jasno, kako HD funkcionira po Californiji i Arizoni, a na Balkanu mu vruce?
[Vrh] Go down
https://route66.me
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 13:52

martinx je napisao/la:
Eto dobrog izgovora za nakosavanje i produljenje vilice (da se napravi mjesta za hladnjak).

Samo nije mi jasno, kako HD funkcionira po Californiji i Arizoni, a na Balkanu mu vruce?

...pratim povremeno jedno par stranih foruma kako bih pronašao neke stvari koje ovdije nemogu pronaći... vjeruj mi griju se jebeno i tamo i ljudi vode iste rasprave kao i mi ovdije… hmmm, dobro… ne baš posve iste hehehe... no taj problem postoji, ne u vožnjama kroz njihove pustinje, tu problema nema, već u paradama i prometnim gužvama!,.. jeste li znali da neke USA države dopuštaju da motori prolaze zaustavnim trakom upravo zbog problema pregrijavanja, dok u nekima ako te "drot" zaštopa morat ćeš propustiti sva vozila koja si pretekao!!
..klima nam se mijenja i ona sa sobom nosi određene posljedice.... mislim da je kod nas visoka vlaga u zraku sa visokom temp. opaki neprijatelj zračno hlađenih mašina... polazim od toga da kako mi teško dišemo uz veliku vlaku da tako i "makino endžin" ima problema sa idealnom smjesom... možda griješim no....
..kako sam na početku već napisao, nemora značit da ako nešto ne vidimo da toga niti nema!... na svojoj Electry mogu pratiti protok i pritisak ulja kroz sistem i mogu vidjeti kako se ulje ponaša, koliki mu je pritisak,.. kod rada na mjestu temperatura počinje rasti a viskozitet ulja padati tako kada pritisak počne padati ispod 10 psi u leru, ulje je sve rijeđe a ako kazaljka padne na nulu onda protoka vjerojatno niti nema a utvrdili smo da ulje osim što podmazuje i hladi... možda se toliko netreba opterećivati tim stvarima ali sam mišljenja da svaki motorist osluškuje svoj motor i nastoji spriječiti teže posljedice, posebice kada napraviš generalku, poput mene, i želiš i nastojiš spriječiti neželjana sranja... a k tome još znam činjenicu da je motor bio pregrijan što se vidjelo i na klipu i na stublinama...
...gledao sam i forume drugih motocikala s zračnim hlađenjem i svi su oni suočeni s istim problemom, no kao i ovdije nisu svi spremni o tome pričat...
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Reponja
man
man
Reponja


Broj postova : 266
Godina imam : 35
Prebivalište : Rijeka
Vozim : Virago XV250
Na forumu od : 21.01.2013

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 14:16

mrljo#2 je napisao/la:

...gledao sam i forume drugih motocikala s zračnim hlađenjem i svi su oni suočeni s istim problemom, no kao i ovdije nisu svi spremni o tome pričat...

Ja jesam, nemam problema sa zračnim ni vodenim hlađenjem, sve nosi svoje... Na skuteru bi možda i znao preinačiti zračno u vodeno (dečki sa drugih foruma su radili opširne projekte po tom pitanju), ali zanima me koliko to drukčije/teže može biti za napraviti na motoru. Moglo bi biti kvalitetno ispunjeno vrijeme u garaži tokom onih zimskih mjesec-dva pauze. Zadnjih nekoliko dana primjećujem kako mi mašina grije noge u gradskoj vožnji, pa rekoh, da vidim u ovoj temi šta se ima za reći.

Mislim da čak nisu u igri prepucavanja šta je bolje, nego se radi možda o krivo shvaćenih par postova, pa ne treba zalaziti u vode šta je tko htio reći, nego zajednički vidjeti moguće idealno rješenje. Bilo bi puno lakše kada bi imali iste modele motora na izbor sa različitim hlađenjem, tada bi se vidjele sve prednosti i mane tih sustava. Ovako je džabe razglabati...
[Vrh] Go down
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 14:23

custom rider je napisao/la:


A sad pitanje
koju tekučinu koristite za vaše hladnjake,običnu vodu destiliranu,kemijski pročiščenu,vodu od klime(to je ona voda koja kaplje kad radi klima na kučama,obijektima)

Samo antifrizLaughing 

On ima sve aditive koji su potrebni za održavanje unutrašnjosti kanala za hlađenje (protiv kamenca npr). Također točka vrečlišta mu je iznad 100 C pa se i motor teže pregrijava, odnosno što smo nekad za vodu govorili : zakuhala mašina a stup pare piči iz hladnjaka. To se kod antifriza isto događa, no puno teže i rjeđe, ušpravo zbog više točke vrelišta.

Dakle, 2 litre antifriza za bajk je minimalni trošak (u odnosu na sve ostale troškove) a dodatno čuvate,prvenstveno unutrašnjost svog motora. I traje bez problema dvije,pa čak i tri sezone !!
[Vrh] Go down
Gost
Gost




..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 16:58

mrljo#2 je napisao/la:
Djoni_Gitara je napisao/la:
Nedavno sam kopajući po internetu naišao na jedan kit. Radi se o dodatnom ventilatoru za montažu na motor sa zračnim hladjenjem. Aktivira se ručnim prekidačem i nakon 45 sec se sam isključi. Navodno pomaže kod jako spore vožnje kroz grad. Sada ponovno to tražim ali nikako naći. Ako nadjem postaviću link.

da gledao sa to ima ovakvih i ovakvih , te još varijacija na temu ako si mislio na to.... i protok zraka im je popriličan a izgledaju prilično dobro i neprimjetno..

Je stari mislio sam na tako nešto i mislim da je to jedini odgovor na tvoje pitanje.

Istina prije 3 godine lutajući Slovenijom sam sreo jednog nizozemca koji je imao neku čudnu napravu kao mali hladnjak (a vozio yamaha xj 600) pitao ga što mu je to i on mi objasnio da je to hladnjak na antifriz preko kojeg puše ventilator i baca hladniji zrak na makinu, a zimi ga moš ugrijati pa ti pospješi da se makina prije ugrije??? Završio sam prirodno matematičku gimnaziju ali ovo mi nije sjelo i danas sam sumnjičav na tu izjavu iz jednostavnog razloga što nije imao 2 ventilatora.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 17:04

palac je napisao/la:
10000 okretaja a 40 W, to bi definitivno moralo dobro ohladiti, ili bar pomoći u tome. nego da zakompliciram još malo, nisam metalac tog ranga, zar ne strada metal, ovdje cilindar, radi jednostranog hlađenja, ako razumijete, grije se na sve strane a hladi samo na jednom dijelu. kužim da to hlađenje nije za dugotrajnu uporabu ali znam da i mala promjena temperature lomi sve pa i željezo. ne tražim naučni odgovor, a usput čestitam na vračanju naslovu teme.

Nisam ni ja metalac ali gledam ovako. Kada stojim u mjestu i puše samo malo jače (ne bura) motor se teže grije, a nema štete. Zračnjaci su predviđeni da metalnom legurom motora i rebrima odvode toplinu, kada voziš zrak puše spreda, a motor ti nije propao, znači ako malo puše bolje hladi bez obzira od kuda puše i nema štete na motoru budući da je predviđen za to. jedina šteta bi mogla nastati ako bi ga stalno poljevao hladnom vodom sa jedne strane. Sumnjam i u ovo zadnje puno puta me uhvatio pljusak pa sam sa toplom mašinom naletio na lokvu ...
[Vrh] Go down
besmrtni
man
man
besmrtni


Broj postova : 325
Godina imam : 48
Prebivalište : Zagreb
Vozim : kad god stignem...
Na forumu od : 22.02.2013

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 19:26

za sad i s 14 godina starim zračnjakom po velikim vrućinama na kilometražama do 200 km i u komadu nikad problem ...
nekako sam uvjerenja da su nekad ipak upotrebljavali kvalitetnije legure nego zadnjih godina šta rade...

a i vjerujem japanskim inženjerima da nisu to napamet slagali

al da grije , grije i ne samo jaja pecka na semaforu do trepavica
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitimečet 12 lip 2014, 19:34

,velike kilometraže i prevaljivanje istih nije sporno niti kod jednog zračno hlađenog agregata, sporna je vožnja stani-kreni-stani… znači kada nema cirkulacije zraka oko cilindara...
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Sponsored content





..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: ..zrakom hlađene mašine i vrućine..   ..zrakom hlađene mašine i vrućine.. - Page 4 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
..zrakom hlađene mašine i vrućine..
[Vrh] 
Stranica 4 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» S&S agregati

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Tehnika-
Forum(o)Bir: