Početna stranicaPretraľnikOdržavanje lanca i lančanika - Page 3 610RegistracijaLogin

 

 Održavanje lanca i lančanika

Go down 
+50
poč85
Sos
Karlo
pinky
Hedo
maxart
Mačak
nikomil1
mbani83
Hellcat
rocky 61
medo
Jack
pegasus
GIBO56
free riderica
Meštra
Kum
lord
A13N
ebobovni
bero73
mungos
ica
duba
oluja
buba
gusgus
bananajoe
swileni
stain
klesoo
freshman
Vladek
Varga-GF
magna
huš
custom rider
palomas
jazz
zanotti
calc69
merla
cro.chopper
Tomo-vz
Safet(y)
dragger
Munja
Zmija
necchi
54 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Autor/icaPoruka
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 44
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimečet 19 stu 2009, 22:35

...u plastičnu čašu naliješ vode i u nju ušpricaš WD i voda će se zabjelit, e to je emulzija. WD nema svojstva razdjeljivanja vode film nisam pogleda jer mi ga neće otvori
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
mungos
cro chopper forum
cro chopper forum
mungos


Broj postova : 1332
Godina imam : 52
Prebivalište : Zagreb,Gornja Kustošija
Vozim : Regal Raptor Hawk DD250
Na forumu od : 07.02.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimečet 19 stu 2009, 22:47

Emulzija se koristi za smanjenje trenja i hlađenje kao i za podmazivanje površine koja se strojno obrađuje da se ista zaštiti od korozije. Masna tvar u vodi prijanja uz površinu i nakon otresanja i ispuhivanja ostaje na površini dok voda otpadne.
WD odvaja vodu od površina koje su tretirane sa njim. Uzmi tu čašu i izlij emulziju vidjet češ da je stjenka čaše masna, a da su na masnoči zaostale kapi vode.
[Vrh] Go down
http://www.mklaganica@blogspot.com
bero73
man
man
bero73


Broj postova : 380
Godina imam : 51
Prebivalište : karlovac
Vozim : regal raptor 250 hawk
Na forumu od : 31.05.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimečet 19 stu 2009, 23:02

[quote = "dstimac"] emulzija se koristi za smanjenje trenja i hlađenje kao i za podmazivanje površine Koja se strojno obrađuje da se ista zaštiti od korozije. Masna tvar u vodi prijanja uz površinu i nakon otresanja ja ispuhivanja ostaje na površini dok voda otpadne.
WD odvaja vodu od površina koje su tretirane sa njim. Uzmi tu casu i izlij emulziju vidjet ćeš da je stjenka čaše masna, da su na masnoči zaostale kapi vode. [/ Quote] Tocno! WD nije loš poslije pranja, isto tako je dobar kod konzerviranja motora.
[Vrh] Go down
http://www.regalraptorriders.com
ebobovni
man
man
ebobovni


Broj postova : 29
Godina imam : 72
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Hyosung Aguila GV 650
Na forumu od : 04.09.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimečet 19 stu 2009, 23:16

Sleep A kaj je s nama koji imamo gumilastiku mesto ovog železja kaj spominjete?!
[Vrh] Go down
bananajoe
cro chopper forum
cro chopper forum
bananajoe


Broj postova : 526
Godina imam : 35
Prebivalište : Koprivnica
Vozim : Bandit 650n
Na forumu od : 24.03.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimepet 20 stu 2009, 09:08

ebobovni je napisao/la:
Sleep A kaj je s nama koji imamo gumilastiku mesto ovog železja kaj spominjete?!

vi isto sprejajte s sprejem za lanac guza
[Vrh] Go down
custom rider
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3324
Godina imam : 45
Prebivalište : Pula
Vozim : vozim crni motor
Na forumu od : 18.03.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimepet 20 stu 2009, 17:03

..ma komad slanine je zakon,prodno i ekološko
[Vrh] Go down
buba
cro chopper forum
cro chopper forum
buba


Broj postova : 2353
Godina imam : 47
Prebivalište : Ozalj
Vozim : Shadow VT 750
Na forumu od : 18.05.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesub 21 stu 2009, 07:58

ebobovni je napisao/la:
Sleep A kaj je s nama koji imamo gumilastiku mesto ovog železja kaj spominjete?!

skini , ubaci u vesh mashinu na iskuhavanje da se malo zategne i na kraju ornel za podmazivanje lol!
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/groups/mogilamk/
huš
cro chopper forum
cro chopper forum
huš


Broj postova : 969
Godina imam : 58
Prebivalište : zagreb,dubrava
Vozim : suzuki v strom 1000 dl
Na forumu od : 06.03.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesub 21 stu 2009, 09:35

wd 40 hmmmm pa ajd ovak samo jedan kratak savjet,wd moš oćistiti lanac sve ok ali wd isto tako ostaje na lancu pa kad naneseš novi sprej - sredstvo za podmazivanje lanca - na filc od wd Evil or Very Mad
wd moš skidat masne naslage sa lanca ili zupćanika a ako skida naslage automatski i ostavlja fini filc i prilikom nanošenja novog spreja nema baš neke velike koristi - isprobano i uvjereno
operi lanac naftom posuši prebriši napravi krug -djir km - nanesi novo sredstvo za podmazivanje lanca - ćim staneš i ugasiš motor,ostavi da odstoji pol sata i sljedećiš 1000km si free ak se ne furaš po kiši ,lanac netrebaš ćistiti svaki put već svaki treći -ćetvrti put dovoljno ga je podmazivat.znaći nije nikakva nauka i na taj naćin lanac traje 30 00km bez problema,ja osobno tako radim i lanac je em uvijek ćist i u super stanju
p.s kad pereš lanac nakon svakih 3000 km obavezno skini poklopac zaštitni sa prednjeg zupćanika i oćisti naslage koje se stvore usljed masti s lanca i prašine dobar
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesub 21 stu 2009, 09:41

dobar savjet. ja također čistim lanac sa wd-om ali nakon toga skinem wd sa sprejom za čišćenje lanca . razlog je što je wd 3 puta jeftiniji od spreja za čiščenje lanca.
dakle cila procedura ide kod mene
-wd
-četkica za zube
-wd
-sprej za čišćenje lanca
-krpa (bio bi dobar i kompresor za zrak)
- đir za zagrijavanje lanca
- sprej za podmazivanje lanca Castrol-
-motor odstoji prko noći
- intreval podmazivanja je 800 - 1000 km
-pranje nakon 3000 km
- zatezanje nakon 5000 km
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesub 21 stu 2009, 09:42

savjet - na svijetu postoje gotovi kitovi za pojedini motor za zamjenu lanca remenom, ukoliko se ima para - učinite to i zaboratite lance
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesub 21 stu 2009, 12:56

huš je napisao/la:
wd 40 hmmmm

Više volim da mi je lanac mastan od WD-a, nego da je sljedeće jutro, nakon vožnje po kiši, sav crven od korozije... Kad je suho vrijeme, koristim isključivo sprej za podmazivanje lanca, a iza vožnje po kiši, koristim WD-40. I nema korozije, niti na vidljivim dijelovima, niti unutar valjčića.

Ne znam jeste li imali prilike vidjeti kako izgleda jedan rabljeni lanac? Kad otvorite neki članak, začudit ćete se koliko korozije ima unutar njega, na mjestu gdje bi se trebala nalaziti mast... I to O-Ring ili X-Ring lanac, koji bi trebao brtviti i štititi unutrašnjost članaka...
[Vrh] Go down
duba
man
man
duba


Broj postova : 203
Godina imam : 45
Prebivalište : zg istok
Vozim : yamaha virago 535
Na forumu od : 22.12.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesub 21 stu 2009, 13:48

palomas je napisao/la:
duba je napisao/la:
...KARDAN ZAKON...:

Sve dok ne počne propuštati ulje na nekom od semeringa, dok se ne istroše ležajevi, zupčanici koji se zahvaćaju pod kutem od 90 stupnjeva (postoje dva takva para), ili se ne pokvari nešto drugo.

Lanac se praktički može zamijeniti i na cesti, a kardan zahtjeva šlep-službu i tisuću eura popravka...


..da to stoji ali nakon koliko tisuća????
..nema problema s kišom,nema pranja,mackanja,natezanja... pljuga
[Vrh] Go down
A13N
man
man
A13N


Broj postova : 176
Godina imam : 54
Prebivalište : VG
Vozim : Drifter
Na forumu od : 12.10.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimened 22 stu 2009, 15:11

dečki...

http://www.kettenmax.at/shop/index.php?cat=c2_KETTENMAX-CLASSIC.html&XTCsid=b37485925fe1a89326232b920830f0f3
[Vrh] Go down
lord
cro chopper forum
cro chopper forum
lord


Broj postova : 2497
Godina imam : 39
Prebivalište : ZG
Vozim : GSF
Na forumu od : 22.02.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimened 22 stu 2009, 15:47

ja ne koristim lanac! Very Happy
[Vrh] Go down
http://www.ram-servis.hr
Kum
cro chopper forum
cro chopper forum
Kum


Broj postova : 3481
Godina imam : 45
Prebivalište : Osijek
Vozim : Yamaha XVS650 Dragstar
Na forumu od : 07.03.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimened 22 stu 2009, 15:48

Uhvatili ste se WD-a. Ovo nije vezano uz lanac ali je uz WD i mozda mogucu situaciju u kojoj se mozete naci.

https://www.youtube.com/watch?v=iSDPHjo1zRU&feature=related

_________________
Kako da sanjam o budućnosti, kad svi oko mene hrču?!
[Vrh] Go down
Meštra
man
man
Meštra


Broj postova : 118
Godina imam : 48
Prebivalište : Split
Vozim : Regal Raptor- Spyder
Na forumu od : 03.06.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimened 22 stu 2009, 21:41

bananajoe je napisao/la:
swileni je napisao/la:
da,imam sprej...ali mi je nekako cudan,kad ga nasprejam,lanac mi je 5 min vlazan,pa se osusi i izgleda kao da nisam nista ni nanesao na njega,jel to normalno ili..?

od ovog motulovog ostane bijelo dok posprejas, poslije lanac izgleda normalno scratch
valjda to tak treba.
e da jel ti se rasteze lanac? ja ga svako malo moram nadotezat,
pise u uputama da mora imat lufta na sredini 1-2 cm
Ako svako malo malo trebaš zatezat lanac, znači da je spreman za mirovinu.
S vremenom ode i lanac i zupčanik. Lanac se počne opuštati, a zupčaniku se vrhovi zubaca otupe, tj, postaju oblasti, istrošeni.
Šta se lanac manje spreja, čisti, vjek trajanja mu je manji.
Koristim sprej od Valvolinea, 60 kn. Bilo bi poželjno da se lanac skine i opere u nafti, al da nije tramak-je.
[Vrh] Go down
free riderica
girl
girl
free riderica


Broj postova : 59
Godina imam : 36
Prebivalište : Rijeka
Vozim : Kawasaki vn 800
Na forumu od : 19.11.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimeuto 01 pro 2009, 14:13

custom rider je napisao/la:
..ma komad slanine je zakon,prodno i ekološko
glup glup glup nemoj me nemoj me nemoj me nemoj me nemoj me nemoj me
[Vrh] Go down
GIBO56
cro chopper forum
cro chopper forum
GIBO56


Broj postova : 2513
Godina imam : 68
Prebivalište : SPLIT
Vozim : XVS 950 A YAMAHA
Na forumu od : 02.11.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimeuto 01 pro 2009, 14:27

iman pancete viška pa sad hmmm mogu i skinit koji dek ..... glup glup glup glup
Imam remen i sve dobro drži i na motoru ups
[Vrh] Go down
pegasus
man
man
pegasus


Broj postova : 190
Godina imam : 46
Prebivalište : Rajevo selo
Vozim : VN800
Na forumu od : 03.11.2009

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimeuto 01 pro 2009, 16:50

Čistiš i mažeš po potrebi ovisno i po kakvom vremenu voziš i po kakvom
terenu , ako je sve ok najbolje svakih 500 km ,a ovisi i kakav sprej imaš Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_question
Kad ga čistim koristim naftu , a najčešče sa petrolejom jer jako dobro čisti
mastan je ,a ispari nakon nekog kraćeg vremena .
sprejam ga sa motul sprejom ,a na spreju imaš i uputstvo tak da nemaš šta zaj...ti
ako ideš na dalji put računaj
sprej sa sobom ponesti.
[Vrh] Go down
dragger
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3977
Prebivalište : Mali Japan
Vozim : Da, fala bogu
Na forumu od : 17.01.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimeuto 01 pro 2009, 17:14

Meštra je napisao/la:
bananajoe je napisao/la:
swileni je napisao/la:
da,imam sprej...ali mi je nekako cudan,kad ga nasprejam,lanac mi je 5 min vlazan,pa se osusi i izgleda kao da nisam nista ni nanesao na njega,jel to normalno ili..?

od ovog motulovog ostane bijelo dok posprejas, poslije lanac izgleda normalno scratch
valjda to tak treba.
e da jel ti se rasteze lanac? ja ga svako malo moram nadotezat,
pise u uputama da mora imat lufta na sredini 1-2 cm
Ako svako malo malo trebaš zatezat lanac, znači da je spreman za mirovinu.
S vremenom ode i lanac i zupčanik. Lanac se počne opuštati, a zupčaniku se vrhovi zubaca otupe, tj, postaju oblasti, istrošeni.
Šta se lanac manje spreja, čisti, vjek trajanja mu je manji.
Koristim sprej od Valvolinea, 60 kn. Bilo bi poželjno da se lanac skine i opere u nafti, al da nije tramak-je.

Mislim da je ovaj navod netočan, kad se lančanih istroši, zupci su šiljasti i oštri.
[Vrh] Go down
buba
cro chopper forum
cro chopper forum
buba


Broj postova : 2353
Godina imam : 47
Prebivalište : Ozalj
Vozim : Shadow VT 750
Na forumu od : 18.05.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimeuto 01 pro 2009, 23:57

dragger je napisao/la:
Meštra je napisao/la:
bananajoe je napisao/la:
swileni je napisao/la:
da,imam sprej...ali mi je nekako cudan,kad ga nasprejam,lanac mi je 5 min vlazan,pa se osusi i izgleda kao da nisam nista ni nanesao na njega,jel to normalno ili..?

od ovog motulovog ostane bijelo dok posprejas, poslije lanac izgleda normalno scratch
valjda to tak treba.
e da jel ti se rasteze lanac? ja ga svako malo moram nadotezat,
pise u uputama da mora imat lufta na sredini 1-2 cm
Ako svako malo malo trebaš zatezat lanac, znači da je spreman za mirovinu.
S vremenom ode i lanac i zupčanik. Lanac se počne opuštati, a zupčaniku se vrhovi zubaca otupe, tj, postaju oblasti, istrošeni.
Šta se lanac manje spreja, čisti, vjek trajanja mu je manji.
Koristim sprej od Valvolinea, 60 kn. Bilo bi poželjno da se lanac skine i opere u nafti, al da nije tramak-je.

Mislim da je ovaj navod netočan, kad se lančanih istroši, zupci su šiljasti i oštri.

slazem se s draggerom, to je tochno
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/groups/mogilamk/
klesoo
cro chopper forum
cro chopper forum
klesoo


Broj postova : 5077
Godina imam : 63
Prebivalište : ZG
Vozim : paKLEnu masinu
Na forumu od : 04.11.2007

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesri 02 pro 2009, 00:05

free riderica je napisao/la:
custom rider je napisao/la:
..ma komad slanine je zakon,prodno i ekološko
glup glup glup nemoj me nemoj me nemoj me nemoj me nemoj me nemoj me

pa zapravo i nije tako jako smijesno. zasto uopce mazemo lanac? iskljucivo zbog smanjenja trenja na dodirnim povrsinama. To se moze odraditi i uljem, starim motornim uljem, slaninom ili nekom mascu.
Moderne sprejeve koristimo zato sto su "ljepljivi" i ne zasvinje motor. Drugog znacajnog razloga nema!
treca stvar je cijena podmazivanja. pokusajte staviti na papir cijenu sprejeva i broj km koji "ustedite" podmazivanjem.

Question Question Question

Da se razumijemo, i ja podmazujem lanac Smile

u Motorceku je pokazan cak i nacin kontrole istrosenosti lanca, pa pogledajte

http://www.motori.hr/Motor_ek_4_emisija_3682.html
[Vrh] Go down
http://motovizija.wordpress.com/
lord
cro chopper forum
cro chopper forum
lord


Broj postova : 2497
Godina imam : 39
Prebivalište : ZG
Vozim : GSF
Na forumu od : 22.02.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesri 02 pro 2009, 11:02

klesoo je napisao/la:
pa zapravo i nije tako jako smijesno. zasto uopce mazemo lanac? iskljucivo zbog smanjenja trenja na dodirnim povrsinama. To se moze odraditi i uljem, starim motornim uljem, slaninom ili nekom mascu.
Moderne sprejeve koristimo zato sto su "ljepljivi" i ne zasvinje motor. Drugog znacajnog razloga nema!
treca stvar je cijena podmazivanja. pokusajte staviti na papir cijenu sprejeva i broj km koji "ustedite" podmazivanjem.

Tolko uštediš da si kupiš motor s kardanom dobar

Evo ja računao, ispadne te u lipu
lol! lol! lol! lol!
[Vrh] Go down
http://www.ram-servis.hr
calc69
cro chopper forum
cro chopper forum
calc69


Broj postova : 1081
Godina imam : 54
Prebivalište : zagreb, sesvete
Vozim : HONDAshadow VT750
Na forumu od : 09.11.2007

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesri 02 pro 2009, 12:35

...je Lorde, a kaj buš kad ti se kardan "raspadne" nakon 100.000 km... Shocked

Onda bum takav motor prodal i kupit ću drugi, novi, sa kardanom, na kredit... roker


Zadnja promjena: calc69; sri 02 pro 2009, 13:32; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitimesri 02 pro 2009, 13:27

calc69 je napisao/la:
...je Lorde, a kaj buš kad ti se kardan "raspadne" nakon 100.000 km...
:

Tebi naročito, s obzirom na tvoju godišnju kilometražu, to će se dogoditi potkraj 22. stoljeća... lol!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Održavanje lanca i lančanika   Održavanje lanca i lančanika - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Održavanje lanca i lančanika
[Vrh] 
Stranica 3 / 7.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Održavanje motocikla i opreme-
Forum(o)Bir: