Početna stranicaPretraľnikBaterija preko zime 610RegistracijaLogin

 

 Baterija preko zime

Go down 
+16
mavo
klesoo
Kum
badja
webrider
buba
lukylipik
Dr. Feelgood
breed
Munja
magna
Free Spirit
cro.chopper
asy
dragger
emirharley
20 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
emirharley
cro chopper forum
cro chopper forum
emirharley


Broj postova : 3466
Prebivalište : Sarajevo
Vozim : Harley-Davidson Road King Classic
Na forumu od : 30.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepon 01 stu 2010, 22:01

Baterija preko zime


Na ovome forumu, ali i na mnogim drugim forumima, cesto se je pisalo o temi sta sa baterijom od motocikla preko zime. Ni ja osobno nisam bio na cisto sta zaista uraditi. Ljudi predlazu mnoge opcije, od one ostavi i ne diraj (a pri tome znam da ce mi alarm isprazniti svu struju), ili samo skini kleme a bateriju ostavi na motoru, ili odnesi je dome i nista ne diraj, ili odnesi je doma i povremeno puni, ili odnesi je doma i prikljuci je na „Trickle Charger“ (ovo „doma“ je uslovno receno, moze i u garazi ako se ima prikljucak na struju).

I tako, ja najcesce nisam radio – nista, nego sam cekao da se baterija isprazni djelovanjem alarma, pa bih je onda napunio. Nekako sam nakon mnogo godina shvatio da to nije dobro, narednim tekstom cu vam i objasniti – zasto. Ono sto je sigurno, osjetio sam da takva vrsta odrzavanja/neodrzavanja drasticno umanjuje vijek trajanja baterije.

Uglavnom, prije nekoliko godina sam dobio na poklon „Trickle Charger“ (za one koji ne znaju, to je mali, ali mocan uredjaj koji se prikljuci na bateriju i tako moze ostati prikljucen mjesecima sa ciljem odrzavanja kvaliteta i napona baterije), koji mi je – dakle – godinama stajao u ormaru. Zeleci ga poceti koristiti ove zime, malo sam citao uputstvo i evo sta sam procitao (parafraziram):

 Bateriju je potrebno, principijelno i ako se ima mogucnosti, lagano nadopunjavati vec nakon 4 ili vise dana nekoristenja (tko nece, ne mora, ali ovo je preporuka)
 Neodrzavanje baterije koja je potpuno napunjena, a koja se ne koristi, dovodi do „sulfatiranja“ baterije, sto dalje vodi drasticnom smanjenju njenog efektivnog „zivota“ i smanjenja performansi
 Koristenje „Trickle Chargera“ je korist u tome smislu da on nadopuni bateriju, a zatim prelazi u mod „auto-odrzavanja“ dugi vremenski period, citaj – preko zime.

Imajuci ovo u vidu, a posebno cinjenicu da moja baterija kosta 250 euro, dosao sam do zakljucka da cu je ipak i to po prvi put u zivotu prikljuciti na vjestacko disanje, odnosno na „Trickle Charger“ sa zeljom da joj produzim vijek trajanja, jer jbga, 250 euro, odnosno 1800 kuna cca nije bas malo.

Nadam se da ce ovaj tekst pomoci da se bar malo ublaze dileme „sta sa baterijom preko zime“ (ovo vrijedi za kontinentalce, ali i za sve ostale, u podrucjima gdje se motor ne vozi ili ne zeli voziti po hladnom vremenu ili po snijegu, odnosno za one koji zele voziti motor po hladnom vremenu ili cak po snijegu, neka zanemare ovu proceduru).

Just sayin'.......... roker
[Vrh] Go down
http://www.sarajevobikersclub.ba
dragger
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3977
Prebivalište : Mali Japan
Vozim : Da, fala bogu
Na forumu od : 17.01.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepon 01 stu 2010, 22:34

Još uvijek na motoru imam originalnu GS bateriju koja je stara ni manje ni više nego 8 god. i 3 mj.
Dva puta mi se desilo da su je maglenke iscicale do kraja (hebiga, osta kontakt).

Radi savršeno, ali ove zime (1.-3mj.) osjetio sam da je pri kraju. Motor bi jedva upalija.
Kako je kod dragice 1100 jako delikatna stvar pri palenju motora (jaaaaako osjetljiv kunplug alnasera), nisam htio riskirati (5000kn), i pri prvom palenju nakon desetak dana, dao bi joj infuziju sa istom takvom koju je prijatelj zamjenija.

No kako je ona svoje dala, dugo sam se kolebao i kupio novu ne baš jeftinu YUASA, ali ne originalnu koju preporučam proizvođač, već zamjensku koju svi Ameri ugrađuju u motor (cijena upola).
Malo je šira ali staje i ima bolju moć palenja na hladno. Kako, ne razumin se baš puno u to.
Da ne duljim puno o njoj, prije mjesec dva kupio sam pametni punjač (bar tako šveđani kažu) i spojen je non-stop na bateriju priko malog utikača (pisao sam o tome) bez obzira što je nova i što bacim preko vikenda đir..

Svakako, pobornik sam da se ista ako je moguće spaja na punjač za vrijeme dok se motor malo i nikako vozi.

Dali joj to pomaže, neznam, ali čitajući sam došao do zaključka da je to u vrijeme današnje tehnologije neminovno.

[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 14:35

Valja li onaj od 150 kuna šta često zna bit u Lidlu? scratch

Baterija preko zime HR_37670_01_b_20100104173310

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Baterija preko zime Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
cro.chopper
Tata foruma
Tata foruma
cro.chopper


Broj postova : 10959
Godina imam : 51
Prebivalište : jaska
Vozim : Kawasaki VN 900 CLASSIC (2006)
Na forumu od : 31.10.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 15:36

ovu godinu am stavio novu bateriju, i iskreno ne znam kaj da napravim ???????????????????

_________________
'Nije bitno dali je cura sa sela, bitno da je motor iz Japana!'
[Vrh] Go down
Free Spirit
cro chopper forum
cro chopper forum
Free Spirit


Broj postova : 1523
Godina imam : 58
Prebivalište : Pleternica
Vozim : yamaha FZ6S
Na forumu od : 20.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 16:31

stavljena nova početkom sezone roker ostaje na motoru(u zatvorenoj garaži)
nikada nisam skidao preko zime i nikada nije bilo problema geek

pljuga
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 16:46

stvarno ima za i protiv. mene to najvise podsjeca na calgonit. ako ga stavljas redovito masina za rublje traje i traje. a ako ne onda crkne nakon 10 godina, ali za deset godina potrosis calgonita za tri perilice
[Vrh] Go down
Munja
cro chopper forum
cro chopper forum
Munja


Broj postova : 1634
Godina imam : 51
Prebivalište : požega-ulica od zakona
Vozim : V Strom 1000 , t11 , vivasitv
Na forumu od : 25.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 19:13

na Dragstaru nisam nikad skidao bateriju,motor je bio u garaži na kojoj su više otvorena vrata nego zatvorena.Jednom sam ju totalno ispraznio(ostavio kontakt tjedan dana)poslije punjenja je radila kao i 1 dana.
[Vrh] Go down
dragger
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3977
Prebivalište : Mali Japan
Vozim : Da, fala bogu
Na forumu od : 17.01.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 21:53

asy je napisao/la:
Valja li onaj od 150 kuna šta često zna bit u Lidlu? scratch


...vjerujem da valja, ali to bi trebao potvrditi netko tko ga ima i koristi...
[Vrh] Go down
breed
cro chopper forum
cro chopper forum
breed


Broj postova : 512
Godina imam : 45
Prebivalište : Rijeka
Vozim : Kawasaki VN2000
Na forumu od : 14.08.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 22:12

Ja koristim unicharger, ako ne vozim 2-3 dana odmah ga prikopčam i on radi kao da se điram, puni i prazni, drugim rječima "bilda" bateriju da ostane fit i u formi...jednom se opekao i neću više. pljuga
[Vrh] Go down
https://www.linkedin.com/in/dahren/
Dr. Feelgood
man
man
Dr. Feelgood


Broj postova : 157
Godina imam : 58
Prebivalište : Virovitica
Vozim : Vulcan 1600
Na forumu od : 07.08.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimeuto 02 stu 2010, 22:32

asy je napisao/la:
Valja li onaj od 150 kuna šta često zna bit u Lidlu? scratch

Baterija preko zime HR_37670_01_b_20100104173310

Ja pazario prije dvije godine.. Super je, malo-malo pa ga netko posuđuje od mene! Uglavnom, cost/benefit analiza vrlo zadovoljavajuća
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimesri 03 stu 2010, 00:11

dragger je napisao/la:
asy je napisao/la:
Valja li onaj od 150 kuna šta često zna bit u Lidlu? scratch


...vjerujem da valja, ali to bi trebao potvrditi netko tko ga ima i koristi...

Imam ja i ovaj Lidlov i onaj "Švedski"..uglavnom mi se čini da je C-tek bolje elektronski riješen , jer mu se ne može desiti da počme tiltati i da neće krenuti puniti kod totalnog pražnjenja.
Ali opet punim na (LIDL) njega i 110 AH aku od Iveca, tako da može mali napunit kad ga stisneš bez da se pregrije ili slično..

Uglavnom šljaka..
[Vrh] Go down
lukylipik
cro chopper forum
cro chopper forum
lukylipik


Broj postova : 11184
Godina imam : 59
Prebivalište : 16 meridijan
Vozim : Šokac zrx1200s
Na forumu od : 02.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimesri 03 stu 2010, 00:15

... inače na motoru
i tijekom jače zime na "C-teku",
a ove zime u ščurcu kao i Šokica...........
[Vrh] Go down
http://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/?zx=9e8ff9c465b5c91a
buba
cro chopper forum
cro chopper forum
buba


Broj postova : 2353
Godina imam : 47
Prebivalište : Ozalj
Vozim : Shadow VT 750
Na forumu od : 18.05.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimečet 04 stu 2010, 22:31

asy je napisao/la:
Valja li onaj od 150 kuna šta često zna bit u Lidlu? scratch



Uz Ctek imam i taj iz lidla i da sam prije vidio taj u lidlu sigurno nebi platio Ctek istih mogucnosti tri chetiri puta vishe.
Ctek ima jedino prednost shta ima brdo originalne dodatne opreme, za kojom do sad nisam imao potrebe.
Da nebi pochelo pljuvanje usporedjivao sam Ctek-ov ispravljach s istim karakteristikam, i josh nemre punit 6V akumulatore Smile
Ovo je moje osobno mishljenje i usporedba ova dva punjacha.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/groups/mogilamk/
emirharley
cro chopper forum
cro chopper forum
emirharley


Broj postova : 3466
Prebivalište : Sarajevo
Vozim : Harley-Davidson Road King Classic
Na forumu od : 30.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimečet 04 stu 2010, 23:14

Za "dopunjace" je vazno da budu "pametni", odnosno da imaju opciju da se sami pale i gase po potrebi, odnosno da prepoznaju kada se baterija malo isprazni, pa ju je potrebno malo dopuniti (ovo govorim u smislu duzeg prikljucka u toku zime), a sve ovo je vazno da se baterija - ne prepuni! Jeftini "dopunjaci" nemaju ovu opciju, pa mogu nanjeti vise stete, nego koristi. Zato - oprez! raz1
[Vrh] Go down
http://www.sarajevobikersclub.ba
webrider
cro chopper forum
cro chopper forum
webrider


Broj postova : 2802
Godina imam : 55
Prebivalište : Vtc
Vozim : Suzuki Intruder VL 800
Na forumu od : 07.01.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 05 stu 2010, 08:11

asy je napisao/la:
Valja li onaj od 150 kuna šta često zna bit u Lidlu? scratch

Baterija preko zime HR_37670_01_b_20100104173310

Imam ovaj punjač već cca godinu dana i odličan je.
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 05 stu 2010, 08:38

umisto punjaca za motor koristimUPS za komjutere koliko je pametan i neznam iako mislim da bi trbao biti. doduse i ne koristim ga za motor nego za neku rezervnu bateriju koja mi sluzi po garazi
[Vrh] Go down
badja
man
man
badja


Broj postova : 85
Godina imam : 50
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Drag Star 650
Na forumu od : 30.09.2009

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimečet 11 stu 2010, 14:02

Ja isto nikad nisam skidao sa motora. Tokom 20-setak godina i raznih motora uvijek bi ga tokom zime upalio bar jednom u 2-3 tjedna i po mogućnosti malo provozao, bar po ulici ako mi vrijeme dopusti i to je to. Motor je u garaži koja je do pola u zemlji, tako da nikad i nije neka hladnoća.
[Vrh] Go down
Kum
cro chopper forum
cro chopper forum
Kum


Broj postova : 3481
Godina imam : 45
Prebivalište : Osijek
Vozim : Yamaha XVS650 Dragstar
Na forumu od : 07.03.2008

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimečet 11 stu 2010, 15:08

Kada padne prvi snijeg, moja baterija ide u sobu i tu ceka prvo proljetno sunce. I tako svake godine. Nisam do sada nikada punio bateriju. Ono sto znam o baterijama je to da im je zima (hladnoca) jedan od najvecih neprijatelja.

_________________
Kako da sanjam o budućnosti, kad svi oko mene hrču?!
[Vrh] Go down
klesoo
cro chopper forum
cro chopper forum
klesoo


Broj postova : 5077
Godina imam : 63
Prebivalište : ZG
Vozim : paKLEnu masinu
Na forumu od : 04.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 12 stu 2010, 20:47

Kum je napisao/la:
Kada padne prvi snijeg, moja baterija ide u sobu i tu ceka prvo proljetno sunce. I tako svake godine. Nisam do sada nikada punio bateriju. Ono sto znam o baterijama je to da im je zima (hladnoca) jedan od najvecih neprijatelja.

bemu misa, imas li ijedan znanstveni dokaz???
Ja imam za suprotno!
Wink
[Vrh] Go down
http://motovizija.wordpress.com/
Munja
cro chopper forum
cro chopper forum
Munja


Broj postova : 1634
Godina imam : 51
Prebivalište : požega-ulica od zakona
Vozim : V Strom 1000 , t11 , vivasitv
Na forumu od : 25.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 12 stu 2010, 21:23

Kume slažem se s Klesom,na kojem god motoru sam skidao bateriju nije mi dugo trajala.
Na Dragici nisam nikad skidao bateriju povremeno ga palio preko zime i nisam imao problema s njom.
[Vrh] Go down
mavo
cro chopper forum
cro chopper forum
mavo


Broj postova : 1573
Godina imam : 49
Prebivalište : Sisak
Vozim : bmw
Na forumu od : 16.02.2009

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 12 stu 2010, 21:29

Ja ne skidam niti punim.
Kad je prilike i kakav ljepši dan upalim i provozam se nekih kilometara, nekad češče nekad rijeđe, nekad više nekad manje i to je to.
Do sad je funkcioniralo i nisam imao problema.
[Vrh] Go down
lukylipik
cro chopper forum
cro chopper forum
lukylipik


Broj postova : 11184
Godina imam : 59
Prebivalište : 16 meridijan
Vozim : Šokac zrx1200s
Na forumu od : 02.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 17 pro 2010, 13:43

http://www.motorevija.com.hr/clanac/Punjenje_i_odrzavanje_akumulatora
[Vrh] Go down
http://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/?zx=9e8ff9c465b5c91a
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 17 pro 2010, 13:54

lukylipik je napisao/la:
http://www.motorevija.com.hr/clanac/Punjenje_i_odrzavanje_akumulatora

koliko je vjerovati ovakvim člancima koje pišu trgovci koji odmah sugeriraju što i gdje kupiti (narvno da je njihovo najbolje a sve ostalo smeće). ne kaže da nije točno , samo pitam za vjerodostojnost
[Vrh] Go down
lukylipik
cro chopper forum
cro chopper forum
lukylipik


Broj postova : 11184
Godina imam : 59
Prebivalište : 16 meridijan
Vozim : Šokac zrx1200s
Na forumu od : 02.11.2007

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 17 pro 2010, 14:15

... u vjerodostojnost (č: kakvoću) ovog proizvoda uvjerio sam se na preporuku Kamikaze prije dvije godine i nisam požalio.
[Vrh] Go down
http://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/?zx=9e8ff9c465b5c91a
Karlo
cro chopper forum
cro chopper forum
Karlo


Broj postova : 4028
Godina imam : 74
Prebivalište : Sibinj
Vozim : BMW R 1200 RT
Na forumu od : 03.06.2010

Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitimepet 17 pro 2010, 16:00


Na VN - 800 u hladnoj garaži bila četiri godine kao nova , a na sinovom VN-u 900 ,u istoj garaži , riknula druge godine . Ja oko toga više ne razbijam glavu , što joj Bog da .
[Vrh] Go down
Sponsored content





Baterija preko zime Empty
PostajNaslov: Re: Baterija preko zime   Baterija preko zime Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Baterija preko zime
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Akumulator preko zime
» gume preko zime-treba li dizanje na klocne?
» Li baterija
» baterija
» Litium baterija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Tehnika-
Forum(o)Bir: