Početna stranicaPretraľnikDijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR 610RegistracijaLogin

 

 Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimepet 16 srp 2010, 23:09

Kako ispitati gdje je kvar scratch scratch scratch

Prije par dana, nakon par-satne vožnje neće upaliti - slaba struja, jedva vrti anlaser. Upalio na guranac i narednih par dana sve OK- pali od prve.
Danas se ugasio na leru sa istim simptomima, upalio na guranac ali za razliku od prije i dalje se gasi na leru. Odvozih tako par km (bez glavnih svijetala) ali i dalje se gasi i ne pali..

Skinuh akumulator i na njemu (bez opterećenja) izmjerio 11V.
Stavio 15 min na punjač (povukao oko 5A) i opet izmjerim napon - 12.7V
Smontiram na motor, ne vuće ništa struje, dam kontak i upalim svjetla napon padne na 12,3. Veselo zaverglao i upalio od prve (sa svjetlima)
Mjerim sad napon - oko 13V - sa i bez svjetala (mali pad napona na leru).
Odspojim mu masu i motor se ugasi.

hmmm.

Da regler ne puni, ne bi dizao napon na akumulatoru i ovaj bi, pretpostavljam, lagano padao prvenstveno zbog upaljenh glavnih svjetala.

Isto tako pretpostavljam da se gasi skidanjem mase jer ima nekakvu zaštitu...

scratch scratch scratch scratch

Sad sam ga ostavio na punjaču pa vidimo ujutro da li je napon punjenja pao..
nadam se da su u pitanu samo oksidirani kontakti......

BTW radio sam upgrade svetala :
prednje svjetlo sa 35W na 55W te zadnju poziciju sa 1x5W na 2x5W
Ovih 30W ne bi smjeli imati nekakve velike negativne učinke jer bi se to manifestiralo i prije ili ... griješim.... ???


UPGRADE :
Nakon 40min punjenja akumulator (obični) počeo kuhat kao voda za jutarnju kavu (kad se 'začitaš' na WC-U) Rolling Eyes Rolling Eyes i vruć je...
napon pao na kojih 2-3A pa sam isključio jer mi se i ne ostavlja preko noći bez nadzora

treba li to tako ?
punjač je 13,7V vulgaris (trafo i grec)...








[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 06:53

iz početka. sve mi nekako upućuje da je neki spoj u pitanju, pa ga nije dobro punio te je napon na akumulatoru pao tako nisko da nije mogao verglati, nakon skidanja i stavljanja si popravio spoj te sad radi normalno.
pri upaljenom motoru skin + sa akumulatora i izmjeri struju punjenja kojom regler puni akumulator, bit će puno toga jasnije. ako se ugasi znači da regler nije u redu jer bi strujom koju proizvodi trebao održavati motor u radu . pri tome pogasi sve potrošače tipa svjetala.
ovo kako si punio akumulator je tzv booster način punjenja kad akumulator kuha. u biti si mu višim naponom pustio veću struju . to je vrsta punjenja kojom se bude zaspali akumulatori, i ne preporuča se često. nađi neki ups od kompjutera , on puni akumulator strujom punjenja 0,2 do 0,5 A, što je normalna i neškodljiva struja punjenja i punjenje traje 12 -16 sati. dobro je da si skinio akumulator s punjenja jer je 3 A prevelika struja i da je ostao tako preko noći ujutro bi išao u trgovinu po novi askumulator
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 10:46

vako kažu izmjere..

acc je držao svojih 12,5v bez opterečenja
motor je upalio od prve sa svim opterečenjima i gdje izmjeren napon cca 12,7v koji je postepeno padao paljenjem potrošaća - pozicija, dugo+kratko, štop svjetla, žmigavci i na kraju ventilator hlađenja. Tu se napon stabilizirao na 12,3v.
Skidanjem bilo koje kleme motor se gasi.
Struja punjenja akumulatora u leru i bez opterečenja iznosi + 0,5-0,8 A (mjereno tako da je spojen ampermetar u seriju : minus na minus klemu akumulatora, a plus na plus konektora žice.
Da ne radi regler struja bi bila negativna.

Jedino (da se ne ponavljam) malo mi je čudno ovo zašto se motor gasi skidanjem bilo koje kleme scratch iako je akumulator u istosmjernom strujnom krugu izvrstan filter pa je možda i na taj način korišten... Ne znam....

No kontakti su očišćeni i zaštićeni pa da vidimo kak se bude ponašao dalje...
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 10:57

.koshchall. je napisao/la:
Struja punjenja akumulatora u leru i bez opterečenja iznosi + 0,5-0,8 A (mjereno tako da je spojen ampermetar u seriju : minus na minus klemu akumulatora, a plus na plus konektora žice.
Da ne radi regler struja bi bila negativna.

Jedino (da se ne ponavljam) malo mi je čudno ovo zašto se motor gasi skidanjem bilo koje kleme

Ako si izmjerio ovako kako piše, to znači da ti se akumulator PRAZNIi za vrijeme rada, jer bi pozitivnu (+) amperažu ti trebao mjeriti na ulazu u akumulator (plus klema), a negativnu na minus klemi.

To ti je i odgovor zašto se motor gasi ,kad mu se isključi akumulator - trošila ne dobivaju dovoljno struje, napon se ruši i motor se gasi. Problem ti je najvjerojatnije u regleru/ispravljaču.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 11:23

krivo sam napisao...

dakle, na PLUS klemu akumulatora stavio sam MINUS ticalo ampermetra, a na kabel PLUS ticalo ampermetra.

sry
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 11:39

Izvadi akumulator, napuni ga s punjačem koji je predviđen za punjenje malih akumulatora, i nemoj odmah mjeriti napon na njemu. Izmjeri napon na klemama barem par sati iza punjenja, i sljedećeg dana ga još jednom izmjeri.

Dobar akumulator vidi se po tome da dobro drži svoj napon, tj. voltaža mu ne pada brzo s protokom vremena.

Novi akumultori danima drže napon blizu 13 V. Oni koji su još u dobrome stanju drže napon cca. 12,5 V, ili nešto manje. Oni koji imaju napon na klemama cca. 12 -12,2 V (ili manje, a prije toga su bili napunjeni) su zreli za zamjenu.
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 16:04

na + klemu akumulatora su spojena dva kabela. jedan sa reglera dovodi struju a drugi je odvodi na glavnu razvodnu ploču. odluči ih i izmjeri struje na svakom posebno.
motor ti se možda gasi jer prilikom skidanja kleme odvojiš i kablove te na ploču ne dolazi struja ni sa akumulatora ni sa reglera
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimesub 17 srp 2010, 17:55

magna je napisao/la:
na + klemu akumulatora su spojena dva kabela. jedan sa reglera dovodi struju a drugi je odvodi na glavnu razvodnu ploču. odluči ih i izmjeri struje na svakom posebno.
motor ti se možda gasi jer prilikom skidanja kleme odvojiš i kablove te na ploču ne dolazi struja ni sa akumulatora ni sa reglera

postoje 3 kabla;
jedan debeli ide na rele anlasera
jedan ide u CPU a drugi tko zna gdje Shocked (negdje u splet konektora)

svi su oni objedinjeni u jedan konektor tako da ne postoji mogućnost razdvajanja.

No, sve u svemu, za sada radi pa ostavimo sumnju na oksidirani kontakt....
[Vrh] Go down
StarBobo
man
man
StarBobo


Broj postova : 385
Godina imam : 64
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Midnighstar XV 1900
Na forumu od : 17.02.2010

Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimepon 02 kol 2010, 08:39

Svaki alternator treba pobudu (za razliku od dinama). Kad odvojiš masu s akumulatora, otvorio si strujni krug, alternator je ostao "u zraku" bez pobude, te je prestao proizvoditi struju. Budući da više nije bilo ni akumulatora ni alternatora kao izvora, motor se ugasio.

U svakom slučaju, nije preporučljivo skidati akumulator dok motor radi, jer diode alternatora su vrlo osjetljive na takve situacije.

Počisti kontakte, a ako imaš na nekom konektoru "fast-On" kleme, malo ih stisni kako bi bolje držale. One se vole "razmrdati" od vibracija.

Treća žica koja ide sa akumulatora najvjerojatnije ide na kontakt-bravicu, te je izvor servisnog napajanja.

Ukoliko jedna žica ide DIREKTNO na CPU, (zapravo, to je vjerovatnije CDI) onda vjerovatno mjeri napon akumulatora. U tom slučaju, odpajanje akumulatora iz kruga pretstavlja 0 Volti, pa možda i CPU gasi motor da se zaštiti. (Strujni krug bez akumulatora, kai i s potpuno mrtvim akumulatorom (beskonačno veliki otpor) pretstavlja potencijalnu opasnost od previsokog napona)

Nisam vidio shemu, pa mogu samo lamentirati...
[Vrh] Go down
http://www.startouringcroatia.net
Gost
Gost




Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimeuto 03 kol 2010, 16:56

Star Bobo je napisao/la:
Svaki alternator treba pobudu (za razliku od dinama). Kad odvojiš masu s akumulatora, otvorio si strujni krug, alternator je ostao "u zraku" bez pobude, te je prestao proizvoditi struju. Budući da više nije bilo ni akumulatora ni alternatora kao izvora, motor se ugasio.

U svakom slučaju, nije preporučljivo skidati akumulator dok motor radi, jer diode alternatora su vrlo osjetljive na takve situacije.

Počisti kontakte, a ako imaš na nekom konektoru "fast-On" kleme, malo ih stisni kako bi bolje držale. One se vole "razmrdati" od vibracija.

Treća žica koja ide sa akumulatora najvjerojatnije ide na kontakt-bravicu, te je izvor servisnog napajanja.

Ukoliko jedna žica ide DIREKTNO na CPU, (zapravo, to je vjerovatnije CDI) onda vjerovatno mjeri napon akumulatora. U tom slučaju, odpajanje akumulatora iz kruga pretstavlja 0 Volti, pa možda i CPU gasi motor da se zaštiti. (Strujni krug bez akumulatora, kai i s potpuno mrtvim akumulatorom (beskonačno veliki otpor) pretstavlja potencijalnu opasnost od previsokog napona)

Nisam vidio shemu, pa mogu samo lamentirati...

THX

Da budem iskren šemu nisam vidio niti ja jer na netu i u papirima raspolažem samo s onom namjienjenoj za mašine s fergazerom.
No, kao što rekoh, odradio par sto km što duže što kraće relacije i za sada sve OK..

[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimečet 07 lis 2010, 16:33

UPDATE:

Malo sam pratio zbivanja pa evo i zapažanja.
Akumulator je OK, ne odstupa od prvobitnih mjerenja.
Gašenje motora dešava se isključivo na leru i to samo za vrijeme dugotrajnije gradske vožnje po vrućini i kad imam upaljena svjetla...u vožnji i pri većem broju okretaja radi sve OK.
Kada se ugasi, nema odmah snage zaverglati, no kada odstoji par minuta upali kao da se nije ništa dogodilo...
Ovo se ne dešava ako vozim pod pozicijom ili ako se ventilator ne pali.

Moj zaključak za ovu pojavu je da el. potrošači, obzirom da sam ih 'pojačao' za 30-40W vuku previše struje i da na malim okretajima, prilikom trt-mrt-zjev vožnje, alternator nema snage za opskrbu pa vuče struju iz akumulatora i dođe do pražnjenja ili prije, do reakcije CPU-a koji gasi motor.

ništa, budem odozada stavi ledice, a napred xseon, ionako je bilo u planu...
[Vrh] Go down
Domagoj
man
man
Domagoj


Broj postova : 229
Godina imam : 56
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Yamaha YBR 125 Custom, Honda SH150i, Tomos APN6
Na forumu od : 23.02.2009

Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitimečet 07 lis 2010, 20:25

Po svemu što sam do sada pročitao ovaj tvoj zaključak mi se čini logičnim. Izgleda da si zamalo povećao potrošnju struje koja je izraženija na leru zbog malog broja okr. I sama činjenica da nakon par minuta ipak možeš upaliti znači da se akumulator "oporavio" što je inače karakteristika svih punjivih baterija ako su "zdrave". Taj oporavak nije spektakularan, ali ako si na granici može pomoći. Kako se motor gasi za vrijeme rada, znači da se netom prije akumulator ispraznio, a to znači da se nije stigao preprazniti jer je motor stao. Samim tim se može i oporaviti. Ukratko, čini mise da malčice pretjerao s potrošnjom. Taman na granici.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Empty
PostajNaslov: Re: Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR   Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Regler
» regler/regulator
» regler virago 250
» Regler za Virago

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Tehnika-
Forum(o)Bir: