Početna stranicaPretraľnikUnos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo 610RegistracijaLogin

 

 Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitimepon 03 lis 2022, 21:02

Podnaslov posta mogao bi biti "Kako sam umalo kupio rabljeni motor iz Irske".

Kad guglate tekstove o unosu motocikla iz EU, svi se nešto olako odnose prema pojmu "CoC" (potvrda o sukladnosti). Kaže lik koji je dosta detaljno opisao proceduru na motori.hr - nađeš motor, kupiš ga, a onda sve ostalo.

Da to i nije baš pametno možete pročitati u tekstu koji slijedi.

Ima već neko vrijeme otkad me je Nenad, član ovog foruma zarazio velikim i jakim cruiserom (dao mi je đir na svom VN 2000).  Odmah sam shvatio da je to ono što mi treba. Nakon nekog vremena, provozao sam na tom motoru i svoju bolju polovicu, koja se također odmah složila s tim zaključkom.

Prije tjedan još uvijek sam imao tri sasvim drugačija motora, od kojih ni jedan nije motorčina kakvu trebam: staru Svinju (Hondu VT 750 ACE), Suzukija SV 1000 S i rastavljenog BMW-a R-80. Plan je bio da prodam posljednja dva (Svinju ne dam nikom, na njoj će me sahraniti), dignem još PODOSTA kredita i kupim Kawasakija VN 2000, Suzukija VLR1800 ili Hondu VTX 1800r, već što mi od njih najbolje sjedne u omjer uloženo/dobiveno.

Čitao sam dosta i o mnogim drugim velikim cruiserima, ali na kraju su mi se iskristalizirala ova tri kao najbolje opcije.

Nakon duuugo vremena prodavanja svojih spomenutih motocikala, uspio sam ih utržiti u roku manjem od 10 dana. Po nekim akcijskim cijenama, jer sam si našao najbolju opciju - oštećeni VN 1500 Classic Tourer iz Irske. Prošli vlasnik moj pajdaš, nakon karambola motor prodan nekom Ircu, majstoru za motore, ovaj traži 2500 Eura, sve mogu dogovarati preko svog frenda.
Oštećeni samo periferni dijelovi poput kofera, dodatnih farova i prednjeg blatobrana, trag kotača OK, sve drugo dobro, 2001. godina, prvi model s FI umjesto karbova... 44000 km na satu...

Iako mi to nije bio prvi izbor, a ni drugi niti treći, jako brzo mi je postao najbolji od navedenih. Jer - za ovaj motor imam novac, ne moram ići u znatan kredit. Dok sve realiziram, još uvijek ću biti 1000 do 2000 Eura u plusu, s obzirom na cijene takvih motora u nas. Malo je slabiji, udobnost za mene i suvozačicu je identična... Vozit ću ga godinu-dvije, pa možda kupit još jači.

I tu kreće istraživanje propisa i traženje informacija o papirologiji i cijenama. Prvi hladan tuš - čini se da je ovaj motor u Euro 1 normi, a ne u Euro 2, kako sam prvo pomislio. Što nije cca 580 Eura za PPMV, već 740. Nisam još siguran, možda ipak ispadne da je Euro 2, ali ja pišem 740 Eura u kalkulaciju, za svaki slučaj.
Sve ostale cijene mi pašu, kontam da ću ga sređenog i registriranog imati za malo više od 4500 Eura.

Već tražim prijevoz, upoznajem se s redoslijedom procedura, pripremam transakciju... U jednom trenutku mi sumnja koja je tinjala negdje u kutu mozga iskoči u prvi plan... Jesu li to na slici originalni topovi? Izgledaju kao da bi mogli biti. Guglam slike, skužim da nisu. Originalni imaju konusne ("tappered") završetke, ovi su "slash cut" prema dolje. *ebeni Vance&Hines. Ne znam ništa o problematici, osim da će sigurno biti teže. Ovaj forum spominje da je Janbo čovjek kojeg treba pitati u vezi toga, ali Janbo ne radi ponedjeljkom, jer radi subotom (super za cijeli moto-svijet, ali loše za mene danas).  Zovem Tomića, kojeg sam upoznao jednom prilikom, on mi kaže da lakog rješenja NEMA. Ili kupi neki ispuh s europskim odobrenjem, ili traži rabljeni originalni, ili traži tko će ti posuditi za homologaciju i registraciju "e-approved" auspuh. Ili traži vezu "balkanskog" tipa (to nije on rekao, ali vjerujem da i tog ima).

Nekako sam i to pregrizao i odvagnuo opcije, te odlučio da ću riješiti na jedan od jeftinija dva legalna načina (našao i ljude za posudbu, ako ne nabavim povoljno OEM topove), no sad komplikacije i troškovi rastu.

I kad sam zagrizao do kraja i izvršio uplatu za motor, došao mi je odgovor na raniji email upućen slovenskom zastupniku Kawasakija (jer hrvatski ne izdaju CoC) da za vozilo s tim brojem šasije NIJE MOGUĆE izdati CoC, jer NIJE RAĐENO ZA EU TRŽIŠTE.

Pa da... To je bio drugi crvić koji mi je rovario negdje u pozadini mozga, skupa s onim za auspuhe... Irci u dokumentaciji o motoru (neki "slip", njihova verzija prometne dozvole) NE VODE model vozila. Samo proizvođača, broj šasije, broj motora (?) i godinu prve registracije.
Na motoru na više mjesta piše "Nomad". Uglavnom su aftermarket naljepnice u pitanju, takve napravim i samo ako hoću, ne znače ništa. Na deflektorima ima i 3D ambleme "Nomad", koje su mi i probudile crviće, no potisnuo sam ih, nažalost, u drugi plan. Jer motor ima brzinomjer u kilometrima, jer motor ima narančaste žmigavce, jer motor nema postavljene bočne katadioptere koji bi me natjerali na pomisao da se možda radi o američkom modelu ili slično. Zato sam bio "miran". Osim crvića, za kojeg se pokazalo da je u pravu.
Motor je vjerojatno za kanadsko tržište, ili slično.

Da je pisalo u prometnoj, vjerojatno bi pisalo "Kawasaki Vulcan 1500 Nomad", a ne "Kawasaki VN 1500 Classic Tourer", što je europski naziv. Ali ne piše ništa.

Kažu svi da mora biti način i da se ovo riješi, ali sad bi to vjerojatno bile kompliciranije procedure, zavod za mjeriteljstvo, pa detaljnija homologacija i tko zna što još.

Da je i samo dva papira više, JA VIŠE NEĆU.

Bio sam na rubu već oko auspuha. Jednostavno, smatram da mi svemir šalje signal da odustanem.

Sad slijedi nastojanje da storniram ili vratim uplatu, pa onda -  idem po kredit i kupit *ebenu komadinu novijeg motora, sa 100 konja ili slično.

Eto zašto prvo treba tražiti CoC.


Update: ima i onaj dio gdje sam išao do carine pitati da ne idem na katalog za PPMV, već na procjenu. Jer vam sav taj silni internet na sto mjesta kaže da to sami birate.
Pa kontam - možda ću bolje proći s procjenom, jer je motor oštećen.
Ali ne. ZA MOTORE ide samo katalog (što je malo diskriminatorno, ako može za druga vozila i procjena, zašto ne i za motore?).


Zadnja promjena: Kicho; uto 04 lis 2022, 07:23; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8666
Godina imam : 51
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Re: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitimeuto 04 lis 2022, 03:05

Kad sam uvozio Magnu isto mi nisu mogli izdati CoC jer je za američko tržište...ali su mi izdali potvrdu proizvođača.....dalje..U Slatini su mi odrezali porez kojeg smo platio , njima je potvrda bila dovoljna..dalje...pošto je motor bio registriran u EU , pristupio sam tehničkom ko da sam kupi motor u Vinkovcima ....žuti žmigavci km sat u miljama i kilometrima...ODO metar mjeri u miljama.....daj ti to još malo pronjuškaj....odi osobno na carinu i na tehnički i konkretno pitaj
[Vrh] Go down
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Re: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitimeuto 04 lis 2022, 07:20

Naravno da se MOŽE, pa uvoze ljudi skroz američke motore, ti možeš poslužiti kao živi dokaz. Smile)

Ovo je trebala biti jednostavna kupovina. Kupiš europski motor, uzmeš CoC i ideš homologirat.

Ti si odmah znao da ideš s "američkim" motorom. Ja to uopće nisam htio. Ja prije svega zbog komplikacija nisam uopće gledao motore koji imaju satove u miljama ili američki ispušni sistem. Odmah u startu sam to izbjegavao. I nepažnjom (zato što mi ovaj model nije ranije bio u kombinaciji, nisam ih uopće gledao ili proučavao) se sj**em već na tome, u prvom koraku.

Jednostavno, malo sam sad praznovjeran. Šta bi bilo sljedeće? Možda ništa, a možda bi tek kod mi stigne kući primjetio neko fatalno oštećenje zbog kojeg taj motor više ne bi bio motor.

Svemir šalje signal "Kićo, stani". I ja stao.

(dodajem tekstu još jedan dio o carini).
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
MarinKT
man
man



Broj postova : 10
Godina imam : 45
Prebivalište : Kutina
Vozim : Kawasaki VN 800 Drifter
Na forumu od : 16.03.2023

Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Re: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitimeuto 25 tra 2023, 14:55

Pozdrav!

Nakon još sada svježeg iskustva sa Drifterom mogu samo reći: Eeee... da sam znao...

...ALI...

Najlakše je odustati. A najteže je pomiriti se sa time. Barem je meni tako.

LP! Marin

martinx likes this post

[Vrh] Go down
josipmatanov
cro chopper forum
cro chopper forum
josipmatanov


Broj postova : 1
Godina imam : 54
Prebivalište : Viškovo
Vozim : aquilu gv 650
Na forumu od : 18.03.2019

Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Re: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitimeuto 01 kol 2023, 09:07

Znam da je ovo prošlo u zaborav, ali vrijedi se nadovezat na temu.
Već par godina slinim na vulkana 1500 mean streak, koji je inače dovežen iz amerike prije dosta godina. Dovezal ga prijatelj za svoje potrebe, a inače živi u obećanoj zemlji, kako za koga. Dakle da skratim priču, čovjek mi poklanja tu mrcinu, i nas dvojica sretni i zadovoljni odemo do tehničkog raspitat se o proceduri, najmanji problem. Oni nas upute da se prvo raspitamo na carini oko davanja, ok, odemo na carinu, na moju sreću tamo zateknem prijatelja iz djetinjstva, kojem ispričam svoje želje i snove, a on meni prijateljski veli, makni motor sa carine prije nego ga netko od mojih kolega vidi i čujemo se kasnije. I tu sad počinje lagano zabava. Meni se polako slika bistri, i vidim da je na motoru pokazivač brzine u miljama, žmigavci stalno upaljeni, žuti, auspuh v&h otvoren ( grmljavina u glavi mi nije smetala). Motor ,naravno, spada u EURO1 kategoriju, rađen za američko trđište, prilikom transporta u eu plaćena je samo špedicija i ništa više, a trwbalo je platiti i carinska davanja, i sl. blagodati. I tako čujem se sa prijateljem sa carine koji mi veli da bi me carinske blagodati koštale oko 3500€, a prije tog da motor prvo mora ić na fakultet strojarstva i brodogradnje u Zg, radi nekog pregleda, pa kad oni daju svoj blagoslov za kojih 200/300€, ide na cvh koji također daju svoj blagoslov za neku " simboličnu" cifru, i tek nakon tog na carinu, kaja uzme svoj kolačić, a na kraju normalno osiguranje i registracija. Sve to traje kojih dva tjedna skakutanja i živciranja.

cro.chopper likes this post

[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4404
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Re: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitimesub 05 kol 2023, 06:58

Josip Matanov, dobrodošao na forum!

Evo baš si ti napisao dobar primjer! Motor stvoren za američko tržište, u mnogim bitnim stavkama uopće ne zadovoljava stroge EU norme i propise.

Nema boljeg primjera za Sizifov posao. Puno stvari trebalo bi na njemu konvertirati, i onda još ganjati skupu papirologiju

josipmatanov likes this post

[Vrh] Go down
Sponsored content





Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Empty
PostajNaslov: Re: Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo   Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Unos motora iz EU - prvo CoC, onda sve ostalo
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Uvoz (unos) motora iz Poljske
» prvo predstavljanje
» Moje prvo predstavljanje!
» moje prvo brdo

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Garaža & Podrum & Posao & Uvoz-Izvoz :: .: Uvoz & Izvoz :.-
Forum(o)Bir: