Početna stranicaPretraľnikSkidanje baterije i punjenje tokom zime 610RegistracijaLogin

 

 Skidanje baterije i punjenje tokom zime

Go down 
+5
asy
cro.chopper
palomas
merla
Beatnik
9 posters
Autor/icaPoruka
Beatnik
cro chopper forum
cro chopper forum
Beatnik


Broj postova : 2135
Godina imam : 39
Prebivalište : Rovinj
Vozim : Dragstar 1100
Na forumu od : 11.04.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 11:14

Pošto sam bio pao, skinuo sam bateriju dok ne popravim motor, tako mi je reko frend koji redovito to radi svaku zimu jer se ne vozi.
E sad, doso je mozda buduci punac, koji je stari mehanicar i opci majstor i daje mi malu zaruljicu s dvije zice, i kaze da to prikeljim na bateriju da se ona non stop pomalo trosi, pa kad bude baterija prazna da je napunim i opet spojim zaruljicu i tako dok ne budem vratio bateriju na motor.
Mene sad zanima vaše mišljenje u vezi toga, nije da njemu ne vjerujem nego zelim potvrditi
[Vrh] Go down
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 11:20

nabavi ctek i priključi na njega.

_________________
work to ride - ride to work

growing old is mandatory - growing up is optional

www.mkfireriders.com
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 11:20

Ma nema potrebe za takvim načinom, ja po zimi čak niti ne skidam accu s motora, nego ga samo povremeno malo dopunim. Ova žaruljica može ti i previše isprazniti accu, a to mu od svega drugoga najviše skraćuje vijek trajanja.

Čak za svaki accu postoji i specifikacija, koliko takvih ciklusa (punjenje - pražnjenje) može izdržati. Čim je accu bolje prazan, tim kraće traje.
[Vrh] Go down
Beatnik
cro chopper forum
cro chopper forum
Beatnik


Broj postova : 2135
Godina imam : 39
Prebivalište : Rovinj
Vozim : Dragstar 1100
Na forumu od : 11.04.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 11:24

Hvala Palomas, tako nesto sam i mislio, sta je i logicnije
[Vrh] Go down
cro.chopper
Tata foruma
Tata foruma
cro.chopper


Broj postova : 10952
Godina imam : 51
Prebivalište : jaska
Vozim : Kawasaki VN 900 CLASSIC (2006)
Na forumu od : 31.10.2007

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 11:25

merla je napisao/la:
nabavi ctek i priključi na njega.

moj je već godinama na njemu i sve 5

_________________
'Nije bitno dali je cura sa sela, bitno da je motor iz Japana!'
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 50
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 13:12

palomas je napisao/la:
Ma nema potrebe za takvim načinom, ja po zimi čak niti ne skidam accu s motora, nego ga samo povremeno malo dopunim. Ova žaruljica može ti i previše isprazniti accu, a to mu od svega drugoga najviše skraćuje vijek trajanja.

Čak za svaki accu postoji i specifikacija, koliko takvih ciklusa (punjenje - pražnjenje) može izdržati. Čim je accu bolje prazan, tim kraće traje.

To sa žaruljicom mi se ne sviđa, Palomas je objasnija.. Najbolje je povremeno provjerit napon i dopunit po potrebi, bez obzira jesi li odspojio ili nisi kleme sa baterije.

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Skidanje baterije i punjenje tokom zime Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 50
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 13:24

Napetost(V) stanje(%) Djelovanje
12,6 Volt 100% Nije potrebno djelovanje
12,4 Volt 75 % Nije potrebno djelovanje
12,1 Volt 50 % Baterija se treba puniti
11,9 Volt 25 % Baterija se treba puniti
< 11,9 Volt 0 % Baterija vise nije u funkciji

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Skidanje baterije i punjenje tokom zime Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Beatnik
cro chopper forum
cro chopper forum
Beatnik


Broj postova : 2135
Godina imam : 39
Prebivalište : Rovinj
Vozim : Dragstar 1100
Na forumu od : 11.04.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 13:28

Hvala, budem posudio od frenda
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 50
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 13:29

Jesi sredija motor?

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Skidanje baterije i punjenje tokom zime Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 13:39

Te digitalne multimetre ja kupujem na eBay-u za par dolara, kad se u jednom isprazni baterija, bacim ga i kupim drugoga. Za mjerenje napona oni su i više nego dovoljno precizni, ja sam ih na poslu testirao i uspoređivao sa onim najskupljim (etalonskim) mjernim instrumentima. Na mjernom području do 20 V oni točno pokazuju na prve dvije decimale, više od toga niti autoelektričarima nije potrebno.

Napon na klemama vam je najbolji pokazatelj stanja akumulatora, s time da i temp. elektrolita prilično utječe na izmjereni napon. Kod sobnih temperatura, novi i napunjeni akumulator ima 12,8 - 13,0 V na klemama. Ako pokazuje cca. 12 V, onda je ili sasvim ispražnjen, ili pak ga možete baciti, ako ste ga dan prije toga napunili.
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 13:49

Ovakvog imam ja, kad se isprAzni baterija opet ću kupiti novoga.. Rolling Eyes Klasa točnosti za napone do 1000 V ± 0.5%.

Price: US $4.39 - FREE Standard Int'l Shipping

http://www.ebay.com/itm/LCD-Digital-Multimeter-DT830-ship-to-USA-BY-EMS-/220838704353?pt=US_Battery_Testers&hash=item336b0334e1

[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8666
Godina imam : 51
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 14:53

kažu nisam bogat da kupujem jeftine stvari. ja imam ovo
http://www.ebay.com/itm/FLUKE-15B-F15B-Digital-Multimeter-Meter-New-/380265073837?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5889908cad
ovo je cijena iz kine (piše da je samo za kinesko tržište) iako je instrument pravi (otvorio i vidio) cijena iz amerike je daleko veća.
[Vrh] Go down
Zlac
cro chopper forum
cro chopper forum
Zlac


Broj postova : 3127
Godina imam : 44
Prebivalište : Zaprešić
Vozim : Suzuki M 1800 R
Na forumu od : 08.11.2010

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 14:58

merla je napisao/la:
nabavi ctek i priključi na njega.
iagree odlična stvar dobar3
[Vrh] Go down
Beatnik
cro chopper forum
cro chopper forum
Beatnik


Broj postova : 2135
Godina imam : 39
Prebivalište : Rovinj
Vozim : Dragstar 1100
Na forumu od : 11.04.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 16:06

Nisam jos sredio jer sam napravio stan u podrumu pa sam morao pokupovati namjestaj i nije bilo suske za sredit motor. Ali sad cu, ovaj tjedan idem narucit jos jednu plastiku i zmigavac i da nanovo ofarbam bocne plastike i to je to
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 16:54

Magna, taj FLUKE je za neznalice, jer on sam bira i mijenja mjerna podrucja, meni to ne treba. Ali zato ti moras cesce prestekavati kabele, meni se ni to ne svida.
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimeuto 05 vel 2013, 18:24

,ja sam preko ebay-a nabavio ugradbeni voltmetar na jednu decimalu za nekih 3-4$ i ugradio ga u punjač akumulatora tako da čim stavim kleme na aku, vidim koji je je napon a prilikom punjenja vidim i kad je napunjen...sad ću vjerojatno uzet isto takav ampermetar iako je ugrađen analogi no ovak je ljepše i preciznije za vidjet...

www.stores.ebay.com/Czb-Electronic/Digital-meter-/_i.html?_fsub=567695019
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 50
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimečet 07 vel 2013, 17:57

Evo upravo ima u Lidlu:


http://www.lidl.hr/cps/rde/xchg/lidl_hr/hs.xsl/index_30638.htm


_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Skidanje baterije i punjenje tokom zime Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimečet 07 vel 2013, 19:39

To je tester, bolje bi bilo da je pametni punjac, koji ima vise modova rada..
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 50
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimečet 07 vel 2013, 22:22

Ja kupija iako imam punjač, 22 kune....

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Skidanje baterije i punjenje tokom zime Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Genesis051
cro chopper forum
cro chopper forum
Genesis051


Broj postova : 740
Godina imam : 64
Prebivalište : Rijeka
Vozim : H-D Street 750
Na forumu od : 15.12.2007

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimepet 08 vel 2013, 21:54

asy je napisao/la:
Napetost(V) stanje(%) Djelovanje
12,6 Volt 100% Nije potrebno djelovanje
12,4 Volt 75 % Nije potrebno djelovanje
12,1 Volt 50 % Baterija se treba puniti
11,9 Volt 25 % Baterija se treba puniti
< 11,9 Volt 0 % Baterija vise nije u funkciji


ja bi za taj "ispod 11.9 V - baterija više nije u funkciji" dao svoje viđenje....

Pred taman godinu i pol (našao račun novog accu) mi je motor počeo loše paliti, pa sam kupio novi accu, bez provjere, kod servisa ili električara... pomirio se, da je riknuo, i bez savjetovanja otišao kupit novi...
nakon prve vožnje, ooodlično, mogu se dalje vozit... nakon druge, neće više ni da čuje.. naravno, bio u pitanju regler... i tako.. .vozio se, kad je već kupljen novi... s novim... a onog iz prve ugradnje, samo ostavio po strani... zadržao ga samo kao uzorak, kad mi bude trebao sljedeći...
Uglavnom, ovaj put, stvarno riknuo accu... taj "novi"... i požalio se frendu, a on mi rekao da je već sa C-Tek-om oživio neke izgubljene slučajeve... donesao mu ga sa 2.8 V.... C-tek mu ga nije "prepoznao", da ga može poćet punit, pa mi rekao, neka ga pokušam par h stavit na neki mehanički (stariji) punjač. samo da ga aktivira, da se malo pobudi...
Ja ga uvečer stavio, samo dok pogledam film i... zaboravio do ujutro...
Evo ga, vozim se već mjesec dana, i to, sve vrijeme pali iz prve (jedva stignem odmaknut prst sa startera), na ovih 2-5 stupnjeva, koliko je u Kvarneru zadnje vrijeme... Very Happy Very Happy Very Happy

Ne razumijem se u mehaniku, ali se očito accu sa gelom ne ponaša kao konvencionalni olovni, sa kiselinom (ispravite me ako griješim)....
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimepet 08 vel 2013, 22:44

za gel ne znam, no za olovne, koliko sam čuo, a nisam provjerio:

Zeza ih oksidacija - talog. Ne znam zašto nastaje - jel zbog manjka kiseline ili vode (prisustvo zraka) pa oksidant pada i taloži se na dno. S vremenom nivo poraste i dešava se kratki spoj meču pločama-čelijama.

Druga verzija je da se mežu pločama, a zbog izvedbe i kapaciteta i elektrokemijskih procesa na jednu ploču ljepi okisdant druge ploče pa se javljaju male premosnice među pločama i opet kratki spojevi.

Sve u svemu, malene olovne akumulatore rješavali smo pranjem - talog, a ovu drugu pojavu - kratkotrajnom jakom strujom i visokim naponom punjenja. Umrtvljeni akumulatori proradili su, ne punim kapacitetom, ali dostatno za prvu ruku...

[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitimesub 09 vel 2013, 13:29

.koshchall. je napisao/la:
Zeza ih oksidacija - talog. Ne znam zašto nastaje - jel zbog manjka kiseline ili vode (prisustvo zraka) pa oksidant pada i taloži se na dno. S vremenom nivo poraste i dešava se kratki spoj meču pločama-čelijama.

To nastaje kao normalna posljedica korištenja, svaku punjenje akumulatora ima za posljedicu da se u procesu elektrolize oslobađaju štetne tvari, koje će na kraju dovesti do toga da se accu mora zamijeniti.. Inače, na internetu se u prodaji nude koje kakve "čarobne juhe" i slični kemijski pripravci, koji će još malo oživjeti stari akumulator. Može se istočiti van stari elektrolit, čelije ispati s demin vodom, i natoči se novi elektrolit.

Ali sve je to kratkog daha, i najbolje je kupiti novi, ako stari pokazuje znakove zamora. Druga je stvar, ako je accu prazan zbog neispravnog punjenja. Tada ga napunite na punjač, ostavite ga nek stoji na sobnoj temp. preko noći, i sljedeći dan izmjerite kako drži napon na klemama. Što je napon bliži 12,0 V, znači da jezreliji za zamjenu.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Skidanje baterije i punjenje tokom zime Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje baterije i punjenje tokom zime   Skidanje baterije i punjenje tokom zime Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Skidanje baterije i punjenje tokom zime
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Akumulator preko zime
» Baterija preko zime
» Promjena ulja prije zime
» honda shadow 750 ace -tribute to indian big chief

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Održavanje motocikla i opreme-
Forum(o)Bir: