Početna stranicaPretraľnikhrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? 610RegistracijaLogin

 

 eletroliza rezervoara???

Go down 
+3
medo
palomas
ica
7 posters
Autor/icaPoruka
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:08

...pisalo se o tome po forumu, al nikako nemogu nać...
...netko je opisa kompletan postupak nemogu se sitit ni tko ni kad...
...može mala pomoć, jer imam u planu sređivanje motora preko zime pa bi usput i to rješija...
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:27

Postoji na netu dosta tekstova o tome.

http://uputstva.org/uradi-sam/kako-odstraniti-hrdu/

Prijepis posta sa motori.hr (nije moj post)

što vam je potrebno:

1. Kristalna soda – može se kupiti u svakoj agrokući. Služi za čišćenje bačava a ona će u otopini poslužiti kao elektrolit. Jeftina je, kilogram košta oko 15 kuna a po mojem iskustvu za jedan jako hrđav rezervoar treba 3-4 jušne žlice.
2. Žica promjera 3-5 mm, ne smije biti pocinčana ili od inoxa, ja sam koristio paljenu žicu ali može poslužiti i bilo kakav komad željeza, npr. flah koji se može ugurati u rezervoar,
3. Pluteni čepovi
4. Izvor istosmjerne struje – punjač za akumulator
5. Par gumenih rukavica



Prvo trebate zabrtviti otvor na rezervoaru gdje se nalazi pipa a za to sam koristio željeznu pločicu i gumu od zražnice za bicikl. onda treba pripremiti otopinu kristalne sode. U neki kanistar jednostavno ulijete vodu, dodate sodu i miješajte dok se soda ne otopi. Po nekim napucima sa interneta dodaje se 1 jušna žlica na galon vode (3,78 litara). Tu otopinu ulijete u rezervoar a ja sam ga još dodatno zaštitio tako da sam ga umotao u plastičnu foliju jer nisam znao kako će otopina reagirati u kontaktu sa airbrushom a i da ne oštetim lak kod manipulacije sa tankom. Važno je napomenuti da je otopina agresivna za kožu pa bi bilo dobro da koristite gumene rukavice.

Na red dolazi žica, flah ili neki drugi komad željeza koji moramo staviti u rezervoar da bude uronjen u elektrolit (otopinu kristalne sode) ali ne smije se nikako dodirivati sa rezervoarom!!! Da budem siguran u to ja sam plutene čepove stavio na žicu kao na slici. Na taj sam način bio siguran da neće doći do kratkog spoja. Sve što je potrebno dalje je da punjač akumulatora, tj. njegov minus pol (crna žica) spojite na rezervoar a plus pol (crvena žica) spojite na žicu u rezervoaru. Na taj način rezervoar služi kao katoda a a žica je anoda, otopina sode je elektrolit a kako to shematski izgleda može se vidjeti na prvoj slici. Ako ste sve dobro napravili možete čuti kako u rezervoaru otopina šumi, to željezni oksid u otopini reagira i kemijski se razlaže. Kod reakcije se oslobađa vodik (mala količina) koji je zapaljiv pa nije uputno pokraj pušiti.

Bilo bi dobro da to radite na nekom prozračnom mjestu gdje djeca, ljubimci ili nešto slično neće moći do toga. Ja sam to radio u garaži i bilo je sve ok ali nikad se ne zna Wink Nemojte biti razočarani ako ne uspijete skinuti hrđu do kraja nakon prvog „tretmana“. Meni je uspjelo potpuno očistiti rezervoar nakon 4 puta ali moj je bio i jako hrđav a i bio sam nestrpljiv pa sam prekinuo elektrolizu prijevremena. Prednost metode je da nema skoro nikakvog posla jer sve što trebate je da pripremite rezervoar i pustite da struja radi za vas. Sljedeća prednost je što je ova metoda uklanjanja hrđe jeftina jer je kilogram sode oko 15 kuna a ne rabe se neke druge kemikalije koje su puno štetnije za okoliš od sode.


Napomena: ako ćete skidati hrđu ovim postupkom ograđujem se unaprijed od svih mogućih i nemogućih posljedica!!

Meni je pomoglo a nadam se da će i vama.

[Vrh] Go down
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:31

...to sam tražija hvalax hvalax hvalax hvalax hvalax
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:33

ica je napisao/la:
...to sam tražija

Ja tražim Tomislav crno pivo, jel znaš gdje ga ima? Question
[Vrh] Go down
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:36

palomas je napisao/la:
ica je napisao/la:
...to sam tražija

Ja tražim Tomislav crno pivo, jel znaš gdje ga ima? Question


...nać ćemo ga kad se vidimo Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ...
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:52

Postupak skidanja korozije možeš i ponoviti, sve dok stjenke ne budu dovoljno čiste. Iza toga bi bilo dobro unutrašnjost rezervara zaštititi, kako ti se sve to ne bi uskoro opet ponovilo. Ako ništa drugo, bilo bi dovoljno ulijati malo temeljne boje, i okretati tank, tako da se boja razlije i uhvati za cijelu površinu stjenki.

Trebalo bi potražiti neku boju, koja dobro podnosi benzin.
[Vrh] Go down
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 18:57

palomas je napisao/la:
Postupak skidanja korozije možeš i ponoviti, sve dok stjenke ne budu dovoljno čiste. Iza toga bi bilo dobro unutrašnjost rezervara zaštititi, kako ti se sve to ne bi uskoro opet ponovilo. Ako ništa drugo, bilo bi dovoljno ulijati malo temeljne boje, i okretati tank, tako da se boja razlije i uhvati za cijelu površinu stjenki.

Trebalo bi potražiti neku boju, koja dobro podnosi benzin.


...kolega s posla ima boju za tankove iz škvera What a Face What a Face nekih pola kila, kaže da sa razređivanjem bi bilo dovoljno za rezervar....

...nije da imam puno ruzine niti mi radi probleme, ali ja sam picajzla i sad je u planu sređivanje cilog motora pa srađujem i to dok je navrime...
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4405
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 19:02

Čini mi se da je pola kile puno boje, jer toliko će ti ubuduće biti manja zapremina tanka!
[Vrh] Go down
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 19:49

palomas je napisao/la:
Čini mi se da je pola kile puno boje, jer toliko će ti ubuduće biti manja zapremina tanka!

...to me nezamara previše, plan je ravnomjerno namazat na cili rezervar, a višak izlit...
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
medo
cro chopper forum
cro chopper forum
medo


Broj postova : 2710
Godina imam : 55
Prebivalište : selo kraj vestgejta
Vozim : yamaha 650 classic
Na forumu od : 01.01.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimened 21 stu 2010, 20:22

ica je napisao/la:
palomas je napisao/la:
Čini mi se da je pola kile puno boje, jer toliko će ti ubuduće biti manja zapremina tanka!

...to me nezamara previše, plan je ravnomjerno namazat na cili rezervar, a višak izlit...

u lavandin Very Happy ili susjedu u cviće
[Vrh] Go down
http://www.radio-zapresic.hr/
HyperCube
cro chopper forum
cro chopper forum
HyperCube


Broj postova : 601
Godina imam : 39
Prebivalište : Vrbovec
Vozim : Yamaha MT-01
Na forumu od : 06.05.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 09:36

evo ovdje ti je postupak sa slikama kaj sam ja sebi radio. stojim na raspolaganju za pitanja.. :-)

https://cro-chopper.forumcroatian.com/tehnikaservisidijelovidodatna-opremanet-shop-i-dr-f10/unistavanje-hroe-u-tanku-t6849.htm
[Vrh] Go down
http://www.mkeasyriders.hr
cro.chopper
Tata foruma
Tata foruma
cro.chopper


Broj postova : 10952
Godina imam : 51
Prebivalište : jaska
Vozim : Kawasaki VN 900 CLASSIC (2006)
Na forumu od : 31.10.2007

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 10:03

ica ica, No imaš i ovdje

http://www.crochopperforum.com/index.php?option=com_content&view=article&id=215%3Aunitavanje-hre-u-tanku-by-hypercube&catid=39%3Atehniki-kutak&Itemid=60&lang=hr

_________________
'Nije bitno dali je cura sa sela, bitno da je motor iz Japana!'
[Vrh] Go down
GIBO56
cro chopper forum
cro chopper forum
GIBO56


Broj postova : 2513
Godina imam : 67
Prebivalište : SPLIT
Vozim : XVS 950 A YAMAHA
Na forumu od : 02.11.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 11:32

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA001

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA002

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA003

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA004

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA005

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA006

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA007

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA009

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? RezervoarMOTORA010

Prika evo ti lipo šesno i opisno....nemreš valit dobar
[Vrh] Go down
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 17:28

cro.chopper je napisao/la:
ica ica, No imaš i ovdje

http://www.crochopperforum.com/index.php?option=com_content&view=article&id=215%3Aunitavanje-hre-u-tanku-by-hypercube&catid=39%3Atehniki-kutak&Itemid=60&lang=hr

...a bem mu miša, kad nisam moga nać Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
GIBO56
cro chopper forum
cro chopper forum
GIBO56


Broj postova : 2513
Godina imam : 67
Prebivalište : SPLIT
Vozim : XVS 950 A YAMAHA
Na forumu od : 02.11.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 18:53

prika imaš tekst i slije ... dobar dobar dvi verzije ista rađa...
[Vrh] Go down
barny
man
man
barny


Broj postova : 157
Godina imam : 60
Prebivalište : zgb
Vozim : bolt
Na forumu od : 21.07.2009

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 21:46

ostavi se toga...nikad dobro....
daj napraviti novi tank od stakloplastike i miran si
cca 1500kn

ja ga dao napraviti i milina jedna...
[Vrh] Go down
medo
cro chopper forum
cro chopper forum
medo


Broj postova : 2710
Godina imam : 55
Prebivalište : selo kraj vestgejta
Vozim : yamaha 650 classic
Na forumu od : 01.01.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimepon 22 stu 2010, 22:15

pa di nađete tolku rđu,u mom kinezu ,danas gledao nema ništa What a Face
[Vrh] Go down
http://www.radio-zapresic.hr/
ica
cro chopper forum
cro chopper forum
ica


Broj postova : 3082
Godina imam : 43
Prebivalište : split
Vozim : Honda Hornet 600
Na forumu od : 18.10.2008

hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitimeuto 23 stu 2010, 19:33

...količina ruzine nije zabrinjavajuća, ovim sistemom riješila bi se u cijelosti...
...motor je 94god nije ništa čudno što ima malo ruzine,čudi me što nema i više...
..ovih dana dobivam boju za tankove tako da uskoro krećem s radovima...

@barny..
...stakloplastika mi nepada na pamet...
[Vrh] Go down
http://ivica_radovanic@yahoo.com
Sponsored content





hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Empty
PostajNaslov: Re: eletroliza rezervoara???   hrdja rezervoara - eletroliza rezervoara??? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
eletroliza rezervoara???
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» cep rezervoara dragstar
» Rezanje rezervoara
» Ravnanje rezervoara

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Održavanje motocikla i opreme-
Forum(o)Bir: