Početna stranicaPretraľnikZadnji ovjes i proklizavanje.. 610RegistracijaLogin

 

 Zadnji ovjes i proklizavanje..

Go down 
+2
merla
palomas
6 posters
Autor/icaPoruka
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 17:40

Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja, koliki je utjecaj podešavanja tvrdoće zadnjih amortizera na ponašanje zadnjeg kotača u zavojima?

Siguran sam da ste već osjetili kako je to kad zadnja guma u najdelikatnijem trenutku napravi bočni pomakod nekoliko cm (ne daj Bože više). Moja Aquila je podešena najtvrđe, na br. 5. Dali bi se dobilo nešto više stabilnosti na položajima 4 ili 3?

Jeli netko izvodio pokuse na tom planu, da ne moram otkrivati toplu vodu?
[Vrh] Go down
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 17:49

mislim da ti bocno proklizavanje ima vise veze sa kvalitetom (i staroscu) gume. Amortizer moze imati utjecaj, ali pri vecim brzinama. (ovo je samo prenosenje mog znanja iz fizike i sa auta)

ako imas mekse amortizere kod losije ceste vise ce ti "raditi" strazni kraj pa je motor nestabilniji. za bolju stabilnost trebali bi tvrdji amortizeri (svi sportski auti, pa mislim i motori imaju tvrde amortizere)

ako nisam u pravu neka me neko ispravi... (i za kaznu plati pivu cuga lol! )

_________________
work to ride - ride to work

growing old is mandatory - growing up is optional

www.mkfireriders.com
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 18:03

Da, za gume znam, što je guma mekša i što je više zagrijana, bolje će loviti cestu.. Pričekat ću da čujem i tuđa mišljenja, dali se uopće isplati mijenjati tvrdoću amortizera, i isprobavati efekte!
[Vrh] Go down
Yzzy
cro chopper forum
cro chopper forum
Yzzy


Broj postova : 1273
Godina imam : 61
Prebivalište : Zagreb,
Vozim : Jinlun 250
Na forumu od : 08.11.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 19:22

Ako se radi o dobroj cesti bez rupa, grebena ili kanala, tvrdoća opruge ne igra ulogu u posmaku zadnjeg kotača. Ako pak u zavoju natrčiš na neravninu koja će te podići s sjedala, to će u trenutku bitno olakšati motor i smanjiti pritisak na podlogu. U tom slućaju može doći do posmaka kotača, ali ne značajnog ako su ostali uvjeti zadovoljeni; suha cesta, bez pijeska ili šljunka, dobra guma, zagrijana guma.
U principu ti možeš štelati tvrdoću opruge a ne tvrdoću amortizera (ili se varam!?) Naime, za podešavanje tvrdoće amortizera moraš imati mogućnost punjenja ili pražnjenja istog, što neki jaći motori imaju.
Prića je u tome što amortizer djeluje na pritisak kotača na podlogu, znaći cijelo vrijeme tlaći kotač na podlogu, dok opruga djeluje na opterečenje uslijed težine motora i putnika, odnosno što je opruga zategnutija, motor će biti "tvrđi".
Da pojednstavnim:
Ako ti je amortizer u banani (iscurilo ulje ili plin), kotač će odskakivati od podloge, što će svakako prouzročiti posmak kotača u zavoju, ali to nečeš sanirati zatezenjem opruge, već promjenom amortizera.
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 20:05

opruge nemaju veže s tim, na starim stojkama su se pilale da bi se auto spustilo. nekom logikom tvrdi amortizer je tromiji, te uddare ceste brže prenosi na oprugu te čini vožnju neugodnijom. premekani amortizeri povećavaju vertikalne kretne pri neravninama. bočne sile koje se stvaraju u zavojima utjeću na vozilo najviše dok postoje te vertikalne kretnje te samim tim mogu lakše uzrokovati bočno proklizavanje. moj savjet je držati amortizere na srednjim vrijednostima ako kompromis voznosti te komfora, ali mislim da bi klesoo kao stari enduraš mogao dati kompetentnije mišljenje jer njgov motor ipak više poskakuje od naših:bball:
[Vrh] Go down
Zmija
cro chopper forum
cro chopper forum
Zmija


Broj postova : 3022
Godina imam : 50
Prebivalište : Zadar
Vozim : uspomene
Na forumu od : 10.12.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 21:34

merla je napisao/la:
mislim da ti bocno proklizavanje ima vise veze sa kvalitetom (i staroscu) gume. Amortizer moze imati utjecaj, ali pri vecim brzinama. (ovo je samo prenosenje mog znanja iz fizike i sa auta)

ako imas mekse amortizere kod losije ceste vise ce ti "raditi" strazni kraj pa je motor nestabilniji. za bolju stabilnost trebali bi tvrdji amortizeri (svi sportski auti, pa mislim i motori imaju tvrde amortizere)

ako nisam u pravu neka me neko ispravi... (i za kaznu plati pivu cuga lol! )

novi i tvrd amortizer te nova kvalitetna guma su najbolji preduvjet čvrstog držanja ceste...
svaka druga kombinacija to smanjuje, ali uglavnom pri ekstremnijim uvjetima: brzoj vožnji kroz zavoje na neravnoj cesti i po vremenskim nepogodama naravno
na Zingu je zadnji amortier jako mekan, što ne pravi nikakve probleme dok ne uđem brzo u zavoj na lošoj cesti - tad počinje proklizavanje...udobnija vožnja jest, ali bi ga i ja volio tvrđeg
problem s mekanim ovjesom dolazi još više do izražaja pri vožnji sa suvozačem zbog učestalih (dugačkih) vertikalnih pomaka (ljuljanja) koji dugo traju
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 21:54

Hvala na odgovorima, čini mi seda sam se krivo izrazio, mislio sam na podešavanje tvrdoće opruga, jer na Aquili se amortizeri ni nemogu podešavati.

Tako nešto sam i pretpostavljao, da na donekle glatkoj podlozi tvrdoća opruga ne može bitno utjecati na posmak kotača...
[Vrh] Go down
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 22:12

handdeploy je napisao/la:
merla je napisao/la:
mislim da ti bocno proklizavanje ima vise veze sa kvalitetom (i staroscu) gume. Amortizer moze imati utjecaj, ali pri vecim brzinama. (ovo je samo prenosenje mog znanja iz fizike i sa auta)

ako imas mekse amortizere kod losije ceste vise ce ti "raditi" strazni kraj pa je motor nestabilniji. za bolju stabilnost trebali bi tvrdji amortizeri (svi sportski auti, pa mislim i motori imaju tvrde amortizere)

ako nisam u pravu neka me neko ispravi... (i za kaznu plati pivu cuga lol! )

novi i tvrd amortizer te nova kvalitetna guma su najbolji preduvjet čvrstog držanja ceste...
svaka druga kombinacija to smanjuje, ali uglavnom pri ekstremnijim uvjetima: brzoj vožnji kroz zavoje na neravnoj cesti i po vremenskim nepogodama naravno
na Zingu je zadnji amortier jako mekan, što ne pravi nikakve probleme dok ne uđem brzo u zavoj na lošoj cesti - tad počinje proklizavanje...udobnija vožnja jest, ali bi ga i ja volio tvrđeg
problem s mekanim ovjesom dolazi još više do izražaja pri vožnji sa suvozačem zbog učestalih (dugačkih) vertikalnih pomaka (ljuljanja) koji dugo traju

nije da si me bas ispravio ali svejedno ces pivu platiti cuga cuga lol!

_________________
work to ride - ride to work

growing old is mandatory - growing up is optional

www.mkfireriders.com
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
Zmija
cro chopper forum
cro chopper forum
Zmija


Broj postova : 3022
Godina imam : 50
Prebivalište : Zadar
Vozim : uspomene
Na forumu od : 10.12.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 22:39

haha...nisam ispravljao nego podržavao...moremo plaćat jedan drugome dok se ne dogovorimo lol!
a palomas će kružit oko birtije i testirati jesmo li u pravu cuga cuga cuga
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimesri 05 oľu 2008, 22:48

Ja pivo pijem jedino u nuždi, inače pijem Tomislav!

:srednji:
[Vrh] Go down
klesoo
cro chopper forum
cro chopper forum
klesoo


Broj postova : 5077
Godina imam : 63
Prebivalište : ZG
Vozim : paKLEnu masinu
Na forumu od : 04.11.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimečet 06 oľu 2008, 01:29

magna je napisao/la:
mislim da bi klesoo kao stari enduraš mogao dati kompetentnije mišljenje jer njgov motor ipak više poskakuje od naših:bball:

fala, fala.
Kad sam vec prozvan, 2palomas
za pocetak provjeri tlak u gumama. To sto pricaju o meksim gumama je shit. Meni je mekana guma sje*ala zracnicu.... Gume moraju biti propisno napumpane!!!!
Kod premekane gume ona sama se "uvija" i smice. Osjecaj "mijesanja" guzicom u zavojima moze biti i od uvijanja okvira. Tvrdji setup opruge moze malo (pa cak i dosta) smanjiti hod zadnje vilice u zavoju. Ipak su sile (koje djeluju u zavoju) jake u mjeru kretanja vilice. Kod podesavanja opruge nema generalnog pravila i to moras isprobavati i staviti na poziciju koja tebi najvise odgovara. Naravno da se mozes poigrati i s pritiscima u gumama. Isprobavaj s ispustanjem i pumpanjem dok ne vidis sto ti najvise odgovara.
Ja osobno imam podeseno prednabijanje opruge na najjacu poziciju. To je podiglo motor i pomaklo teziste prema naprijed (+pomak volana naprijed) i s tim vise opteretilo prednji kotac i postavilo agresivniji polozaj sjedenja i voznje..... No to nema veze s chopperima i sl, pa o tom mozemo na pivi Smile
Ja sam siguran da nije doslo do proklizavanja gume, ves samo do osjecaja.... Mozda cak i je ali to je zasluga lose ceste, lose ili prehladne gume ili cak prljavstine na cesti. Ako ti polozaj 5 nije pretvrd za rit, ostavi tako i igraj se s pritiscima u gumama!

pogledaj ovo i usporedi sa svojim naginjanjem u zavoju
btw. ovo ne vozim ja ali sam u Italiji brusio fuzice po asfaltu i nema proklizavanja. Odlican asfalt i gume.... No, nase ceste su puuuuno losije i opasnije

https://www.youtube.com/watch?v=UWQr85Mw1Bg
https://www.youtube.com/watch?v=rrd300RHfic&feature=related
[Vrh] Go down
http://motovizija.wordpress.com/
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 52
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimečet 06 oľu 2008, 07:43

ovaj krajolik mi je full poznat, kao i način snimanja. poviše šibenika se klinci često okupe na zavojima te ih ovako bijesno prolaze, najgore je to što se to događa oko 3 sata kad se ljudi vraćaju s posla. više puta mi se govno stislu kad bi ti ovakav jedan izletio iz zavoja , a nisi siguran u njegovu putanju. ja sam u autu, pa mi ipak nije svejedno. zato vozim choppera
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimečet 06 oľu 2008, 08:14

OK, jasno je da chopperi nemaju toliko sportske performanse (kao niti sam profil gume), da bi se mogli baš toliko ekstremno naginjati u zavojiia.

Kod "tvrdoće" guma mislio sam na mješavinu od koje je guma izrađena. Trenutno otraga imam Sava gumu, koja je izuzetno povolja po cijeni, a daje vrlo solidne vozne osobine, s obzirom da ne vozim nekog RR sportaka.

Inače se na Aquili ne uvija rama, a tlak u gumama stalno imam u granicama koje je preporučio proizvođač, ovisno o opterečenju.
[Vrh] Go down
klesoo
cro chopper forum
cro chopper forum
klesoo


Broj postova : 5077
Godina imam : 63
Prebivalište : ZG
Vozim : paKLEnu masinu
Na forumu od : 04.11.2007

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimečet 06 oľu 2008, 10:26

palomas je napisao/la:
OK, jasno je da chopperi nemaju toliko sportske performanse (kao niti sam profil gume), da bi se mogli baš toliko ekstremno naginjati u zavojiia.

Kod "tvrdoće" guma mislio sam na mješavinu od koje je guma izrađena. Trenutno otraga imam Sava gumu, koja je izuzetno povolja po cijeni, a daje vrlo solidne vozne osobine, s obzirom da ne vozim nekog RR sportaka.

Inače se na Aquili ne uvija rama, a tlak u gumama stalno imam u granicama koje je preporučio proizvođač, ovisno o opterečenju.

bas zato sto chopperi nisu sportski nastrojene jurilice sam i stavio filmice. Tek da vidis kako se moze voziti bez proklizavanja. I dalje mislim da kod tebe nije slucaj u svezi proklizavanja, ali ako sluucaajnoo je, odmah mijenjaj gume
Wink
[Vrh] Go down
http://motovizija.wordpress.com/
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitimečet 06 oľu 2008, 12:28

klesoo, znam da se za nešto više novca mogu nabaviti gume koje će imati nešto bolji grip od Savinih guma..

Ali svaka guma s profilom karakterističnim za chopper ima svoja ograničenja, i ne dozvoljava tako oštra naginjana, kao niskoprofilna guma s bočnim rubovima kod sportaša.

Aquila 250 ima zadnju gumu 150/80 -15, to je ovakva guma kao na slici, i jedino je rješenja da potražim drugačiji profil gume, namjenjen za drugu vrstu motora..


Zadnji ovjes i proklizavanje.. 31-1520
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zadnji ovjes i proklizavanje.. Empty
PostajNaslov: Re: Zadnji ovjes i proklizavanje..   Zadnji ovjes i proklizavanje.. Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zadnji ovjes i proklizavanje..
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zadnji uradak
» VN 900 - zadnji amortizer
» trebao bi zadnji blatobran za hondu vt500...hvala

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Pitanja-
Forum(o)Bir: