Početna stranicaPretraľnikDubinsko pražnjenje akumulatora 610RegistracijaLogin

 

 Dubinsko pražnjenje akumulatora

Go down 
+3
palomas
cro.chopper
mrljo#2
7 posters
Autor/icaPoruka
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimepon 02 pro 2013, 11:48

..dakle ovako, uzeo sam ctek 5.0 punjač kumulatora... između ostalog u uputstvima piše da se akumulator preporuča jednom godišnje dubinski isprazniti u svrhu produljenja njegovog životnog vijeka i revitaliuacije... čitao malo po netu i to stoji..
.. e sad, pitanje je jeste li to kada radili ako jeste na koji način i kakvi su bili rezultati... pozitivni ili negtivni!!
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
cro.chopper
Tata foruma
Tata foruma
cro.chopper


Broj postova : 10959
Godina imam : 51
Prebivalište : jaska
Vozim : Kawasaki VN 900 CLASSIC (2006)
Na forumu od : 31.10.2007

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimepon 02 pro 2013, 12:01

iscicaj ga sa nekim potrošačem. nego kako ga drugačije isprazniti ... neznam

_________________
'Nije bitno dali je cura sa sela, bitno da je motor iz Japana!'
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimepon 02 pro 2013, 12:15

cro.chopper je napisao/la:
iscicaj ga sa nekim potrošačem. nego kako ga drugačije isprazniti ... neznam
,.hehehe, iscicaj ga!!... ma jasno mi je da moram priključit neki otpor, odnosno potrošač na nj... zanima me donja granica napona do koje se to smije raditi.. negdje sam pročitao podatak da je to 1.8- 2.0 V po ćeliji.,
.zato me zanima jeli to tko radio i postupak,..
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
cro.chopper
Tata foruma
Tata foruma
cro.chopper


Broj postova : 10959
Godina imam : 51
Prebivalište : jaska
Vozim : Kawasaki VN 900 CLASSIC (2006)
Na forumu od : 31.10.2007

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimepon 02 pro 2013, 12:24

Cool 

_________________
'Nije bitno dali je cura sa sela, bitno da je motor iz Japana!'
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 09:11

Za dubinsko pražnjenje nije potrebno izmišljati ništa posebno, dovoljno je ostaviti upaljena svjetla (ako je to na motoru moguće, jer kod novijih modela svjetla se pale i gase automatski).. Drugi način je na akumulator spojiti klasičnu 12V žarulju iz fara, i ostaviti je da svijetli neko vrijeme, dok napon na klemama ne padne dovoljno.

E sad - šta se točno podrazumijeva pod dubinsko pražnjenje, to tek treba malo istražiti... 1,8V po čeliji olovnog akumulatora smatra se dubokim pražnjenjem, to bi na klemama bilo ukupno 10,8 V.

Dakle, naponi blizu 11V (ili nešto više od toga) već su jako blizu dubokom pražnjenju. Akumulator na sobnoj temperaturi s naponom od 12 V praktički je prazan, ali nije "dubinski prazan"...
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 09:41

...e to se traži Palomas, iskreno, otvorio sam temu nebi li se malo nešto prodiskutiralo u svezi ovakve aktualne teme, obzirom da bude većina zaboravila na svoje akumulatore do proljeća i onda će ostati u čudu jer je aku krep'o.
… vidim da teme tehničkog tipa malo kog zanimaju pa sam mislio da će i ova ostati "monolog"

.. ovo kaj si naposao je točno a pržnjenje je poželjno vršiti kontrolirano odnosno pomoću voltmetra, kako bi se pratio pad napona a pražnjenje prekinulo u pravom trenutku... znači aku se nesmije "iscicati" do ibera!

.. postupak vrijedi i za obične s tekućom kiselinom i za AGM akumulatore s razlikom da su vrijednost dubinskog pražnjenja za AGM aku 0.5V veće, … što će reći da je za te akumulatore donja granica, nekih cca 11.5V... iako i to ovisi dali se prazne većom ili manjom strujom.
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 10:02

Generalno gledajući, nije čak teško ni izračunati potrebno vrijeme pražnjenja, na pr. upaljena žarulja snage 55 W vuče struju cca. 4,5 A, za dva sata ona bi trebala potrošiti 9Ah od ukupnog kapaciteta akumulatora.

Možda bi bilo bolje upotrijebiti neku sasvim malu žaruljicu (10W), i ostaviti je da svijetli duže vrijeme. Povremeno se izmjeri napon na klemama, i kad on padne blizu 11 V, znači da je accu blizu dubinskog pražnjenja. Ali s druge strane, ako se akumulator isprazni puno previše (na 6-8-9 V) postoji opasnost da se takav akumulator nikada više ne vrati u život.

To je čest slučaj s neodržavanim akumulatorima, koji su stajali duže vrijeme. Sulfatizacija ih uništi toliko da ih ni pametni punjači više ne mogu vratiti u život. Zato budi oprezan, radije puši na hladno, i pazi da ne pretjeraš.
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 12:57

palomas je napisao/la:
Generalno gledajući, nije čak teško ni izračunati potrebno vrijeme pražnjenja, na pr. upaljena žarulja snage 55 W vuče struju cca. 4,5 A, za dva sata ona bi trebala potrošiti 9Ah od ukupnog kapaciteta akumulatora.

Možda bi bilo bolje upotrijebiti neku sasvim malu žaruljicu (10W), i ostaviti je da svijetli duže vrijeme. Povremeno se izmjeri napon na klemama, i kad on padne blizu 11 V, znači da je accu blizu dubinskog pražnjenja. Ali s druge strane, ako se akumulator isprazni puno previše (na 6-8-9 V) postoji opasnost da se takav akumulator nikada više ne vrati u život.

To je čest slučaj s neodržavanim akumulatorima, koji su stajali duže vrijeme. Sulfatizacija ih uništi toliko da ih ni pametni punjači više ne mogu vratiti u život. Zato budi oprezan, radije puši na hladno, i pazi da ne pretjeraš.
To je ono čega se ja plašim. Radije ga zimi odspojim ako se duže ne vozim ili ga samo nekad napunim takovog kakav je... Možda je dobra opcija onaj mod sa snježnom pahuljicom na punjačima? Ono tzv. "zimsko punjenje" šta imaju punjači..

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Dubinsko pražnjenje akumulatora Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 14:49

Zimsko punjenje samo malo povisuje napon punjenja, to je više za mjesta sa jako hladnom klimom, da vozilo lakše upali na niskoj temperaturi

Pametan punjač sam se prebacuje u mod održavanja, u kojem "puni" akumulator s 1/1000 od struje punjenja, a otprilike je toliko i samopražnjenje.
[Vrh] Go down
Bosqeto
cro chopper forum
cro chopper forum
Bosqeto


Broj postova : 3849
Godina imam : 40
Prebivalište : Ljubuski
Vozim : Yamaha MT-01 i Suzuki B-King
Na forumu od : 16.11.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 17:37

nekada smo imali slicnu temu...
neko mi je govorio da je dovoljno mjesecno baciti djir od koji 20 ak km,
i na taj nacin akumulator nije potrebno ni skidati ni nadopunjavati...

sta mislite o toj tvrdnji,
sorry ako je off Rolling Eyes 
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 19:34

Na 20km jedva ti se ulje zagrije na radnu temperaturu, a akumulator se sigurno neće napuniti.

O tome mi je već dosadilo pisati - većina ljudi u svojim vozilima ima poluprazne akumulatore, makar se voze svaki dan. Akumulatori se do kraja pune dugo i polako, a ne polusatnim vožnjama uz dva anlasanja usput. Akumulator nije pun čak ni kad je kupljen, jer je stajao, možda i par mjeseci. Alternator ga dopunjava, a jedino punjač će ga napuniti do kraja.
[Vrh] Go down
vroc-bobi
cro chopper forum
cro chopper forum
vroc-bobi


Broj postova : 1317
Godina imam : 56
Prebivalište : dalmacija
Vozim : M1800R / nocni bijes , K1600GT SE
Na forumu od : 09.10.2011

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimeuto 03 pro 2013, 21:08

potpisujem Palomasa ...
[Vrh] Go down
Bosqeto
cro chopper forum
cro chopper forum
Bosqeto


Broj postova : 3849
Godina imam : 40
Prebivalište : Ljubuski
Vozim : Yamaha MT-01 i Suzuki B-King
Na forumu od : 16.11.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimesri 04 pro 2013, 20:26

palomas je napisao/la:
Na 20km jedva ti se ulje zagrije na radnu temperaturu, a akumulator se sigurno neće napuniti.

O tome mi je već dosadilo pisati - većina ljudi u svojim vozilima ima poluprazne akumulatore, makar se voze svaki dan. Akumulatori se do kraja pune dugo i polako, a ne polusatnim vožnjama uz dva anlasanja usput. Akumulator nije pun čak ni kad je kupljen, jer je stajao, možda i par mjeseci. Alternator ga dopunjava, a jedino punjač će ga napuniti do kraja.
a kolika je u principu djirada zimska dovoljna da u biti aku ostane koliko toliko ocuvan Question 
ili je unatoc i zimskom vozanju potreban pametni punjac Question 

hvala
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimesri 04 pro 2013, 22:10

Pa sve to ovisi o stanju i napunjenosti akumulatora... Punjač ne mora biti Ctek, sad već postoji i dosta drugih marki. Ja imam onog iz Lidla, odličan je i s njim održavam ukupno 5 akumulatora, od motora pa do velikog -100Ah.

Sad više nisu skupi digitalni mjerni instrumenti, uzmi onog najjeftinijeg pa prvo izmjeri napon na klemama. A ako ti je tehnika baš odbojna, onda se vozaj dok ide.... Rolling Eyes  Smile 
[Vrh] Go down
Safet(y)
cro chopper forum
cro chopper forum
Safet(y)


Broj postova : 6849
Godina imam : 57
Prebivalište : Našice, Zagreb, Ploče, a i tko zna gdje još sve :)
Vozim : V-Rod
Na forumu od : 31.10.2007

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimesri 04 pro 2013, 22:22

Bosqeto je napisao/la:

a kolika je u principu djirada zimska dovoljna da u biti aku ostane koliko toliko ocuvan Question 
ili je unatoc i zimskom vozanju potreban pametni punjac Question 

hvala
do prije 2-3 godine nisam nista od svega gore spomenutog radio.. jednostavno sam kao i ti zimi kad sam kod kuce pokusao odraditi poneku voznju, s tim da sam nastojao da ga dobro zagrijem voznjom od barem +30 minuta.. i sve je dobro funkcioniralo, jedino prvo paljenje nakon vise od mjesec dana stajanja je bilo malo teze (sporije zavergla i malo teze upali)..

..od prije 2-3 godine mi je na pametnom punjacu cijelo vrijeme kad nisam kod kuce i sve radi savresno.. dakle zakljucak, investicija od par sto kuna moze spasiti od puno problema i glavobolje.. pametni punjac sve to lijepo odradi i nemas brige.. naravno i ovo treba uzeti s rezervom, jer kad akunulator da svoj, crknit ce sa ili bez punjaca, ma koliko pametan on bio.

_________________
.. Mark Twain: "Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoju razinu, a onda pobijediti na iskustvo"..

*** Flickr Photos
[Vrh] Go down
https://www.flickr.com/photos/144415026@N07
Bosqeto
cro chopper forum
cro chopper forum
Bosqeto


Broj postova : 3849
Godina imam : 40
Prebivalište : Ljubuski
Vozim : Yamaha MT-01 i Suzuki B-King
Na forumu od : 16.11.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimečet 05 pro 2013, 02:18

Safet(y) je napisao/la:
Bosqeto je napisao/la:

a kolika je u principu djirada zimska dovoljna da u biti aku ostane koliko toliko ocuvan Question 
ili je unatoc i zimskom vozanju potreban pametni punjac Question 

hvala
do prije 2-3 godine nisam nista od svega gore spomenutog radio.. jednostavno sam kao i ti zimi kad sam kod kuce pokusao odraditi poneku voznju, s tim da sam nastojao da ga dobro zagrijem voznjom od barem +30 minuta.. i sve je dobro funkcioniralo, jedino prvo paljenje nakon vise od mjesec dana stajanja je bilo malo teze (sporije zavergla i malo teze upali)..
imam slicnu situaciju kad recimo ne sjednem na bike 3 tjedna!
ali kada sam svako 7 dana u pogonu kada vrijeme posluzi,odlicno pali iz prve sa 2 verglaja Very Happy 
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimečet 05 pro 2013, 08:19

..da , svi mi akumulator u vozilu doživljavamo zdravo za gotovo!... a kad se realno pogleda on je najvažnija sporedna stvar, posebice danas kada je sve na struju i nakrcano elektronikom.
..no takvi smo kakvi smo, da ne kažem ljeni, pa kad kupimo aku kao bez održavanja zaboravimo na njega... ovo ljeto sam za auto kupio novi Energizerov aku spreman za uporabu, znači stavi-pali-vozi ali kad sam ga izmjerio bio je na 12.6V a ne na nekih 12.8 što bi značilo da je 100% pun.... ovako je bio na nekih 60%... vožnja mi se većinom svodi na max 10 min jutarnje vožnje tako i kad se ide s posla ili u grad sve kratke relacije koje nisu dovoljne da nafilaju aku.
...jedan meštar je jednom rekao da bi aku bilo dobro napuniti 100% barem jednom u dva mjeseca u ljeti i jednom mjesečno u zimi. ...time će se znatno produžiti njegov vijek trajanja..

..jeste li se kada zapitali zašto su jamstva akua za motocikle većinom 6 mj!?
.dobio sam odgovor u jednoj firmi, ...nije to zato što su akui loši pa nemogu duže trajat, već se proizvođač na taj način zaštitio od aljkavih vozača!... znači kupiš aku kad zatopli u 4mj. i zaboraviš na nj u 10-11mj... i to je to akumulatori se nekontrolirano isprazne i poslije ih je nemoguće reanimirat i vrat u život.

.. kako sam postavio temu na duboko pražnjenje, nisam mislio ostat samo na teoriji već to potkrijepit i u praksi, pa sam se tako upustio u experiment pa ako zajebem, zajebem, kaj sad ali bar neću laprdati dalje u vjetar!

..znači ovako aku mi je nakon punjenja i 24 sata pokazivao napon od 12.4 V tako je bilo i cijelu sezonu... no to je napunjenost ispod 50% iako su mjerenja na otpor pokazala stanje "dobar"..
..aku je AGM tehnologije i moral sam ga oprezno dubinski isprazniti da ga ne za j..
.praznio sam ga prvo s 160W a potom s 60W,..kada se aku prazni bolje je s još manjom snagom odnosno strujom jer je očitanje točnije...ovako kad se odpoji veliki potrošač napon mu se više vrati u plus... da ne duljim.. nakon što je napon bez ptrošača bio nekih 11.5 - 11.8 (što je za AGM aku donja granica) prikjučio sam pametni punjač i nariktao ga na AGM mod i mod za rekondicioniranje...
.. jedva sam iščekao jutro da mi pokaže da je 100% pun... odpjio sam ga i ostavio 36 sati...
... mjerenja su mi pokazala 12.65V što znači da sam ga ipak oživio za 0.25 V što se čini malo i nebitno no u slučaju akua je to poprilična brojka.
...isti postupak sam napravio i s akuom iz auta koji sam zamjenio a držao je 12.6V a nakon rekondicioniranja već 2 dana je na 12.85V što znači da bi još vjerojatno vozio da sam CTEK-ov punjač imao prije i sve navedeno pokušao tada napraviti.

..eto malo poduže izvješće ali valjda će biti nekome od koristi, meni je posebice iz razloga što je AGM akuima vijek trajanja i do 10 god.

..zaključak je znači, da se isplati kupiti pametni punjač a akue "bez održavanja" održavati izvan sezone ako ništa stalno priključenima na pametne punjače kako bi ostali fit nekoliko godina.... i isto tako nabavka ovakvog punjača se, ovisno o cijeni, nekima može isplatiti već nakon godine dana!
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimečet 05 pro 2013, 08:52

Svaka čast Mrljo, dao si si truda... kad već tehnologija napreduje, treba je i iskoristiti. Ja si ne mogu dozvoliti slabu brigu oko održavanja, pošto imam pet komada, a baš mi se ne kupuje prečesto nove.
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitimečet 05 pro 2013, 12:40

palomas je napisao/la:
Svaka čast Mrljo, dao si si truda... kad već tehnologija napreduje, treba je i iskoristiti. Ja si ne mogu dozvoliti slabu brigu oko održavanja, pošto imam pet komada, a baš mi se ne kupuje prečesto nove.
...nikad mi nije žao truda, kada nešto korisno naučim, pa makar na kraju ostao i razočaran,.. još ako nekome takvo praktično iskustvo može biti od koristi, tim bolje.
.. treba biti pametan i spriječiti bolje nego lječiti već kada je kasno... a svi znamo da je cijena akua za motor i općenito za vozila, sve, samo ne mala!... .. danas uz svakodnevo mijenjanje cijena olova na tržištu, obično na gore, akumulatori će bit bojim se i skuplji...
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Sponsored content





Dubinsko pražnjenje akumulatora Empty
PostajNaslov: Re: Dubinsko pražnjenje akumulatora   Dubinsko pražnjenje akumulatora Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dubinsko pražnjenje akumulatora
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vinkovci - sve vrste akumulatora Unibat (na stanju, odmah)
» Napon punjenja akumulatora na Aquili 250?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Održavanje motocikla i opreme-
Forum(o)Bir: