Početna stranicaPretraľnikSumnja u neispravan akumulator 610RegistracijaLogin

 

 Sumnja u neispravan akumulator

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimepon 23 tra 2012, 22:20

Prošle godine sam "zapeo" na dužoj turi, u Trilju, otkazao mi akumulator jer mi regler prepunjava. Tada sam kupio novi akumulator, regler je do dana današnjeg ostao isti (prvo sam pucao na originalni, ali me je odbila cijena od 1600 kn koliko su mi tražili ovlašteni trgovci, a na zamjenski se nikako nisam odlučivao).

Dakle, sada je moguće da je i novi accu dobio po lampi (da se ne izražavam, jel... Very Happy ).

Prije par dana mi je stigao i novi HR-sper regler kojeg ću ugraditi ovih dana.

Danas sam išao dopunit accu pomoću nekog prastarog punjača koji mi je dostupan. Taj punjač ima više položaja regulacije struje punjenja, ja sam punio s 3A cca 4 sata. Ono što me zbunjuje jest da se kazaljka ampermetra odmah u startu zalijepila na 6A i kroz sva 4 sata punjenja je tu i ostala. Koliko se sjećam (iliti ako se ne varam, jer stari mi je bio autoelektričar), struja punjenja mora opadati kako je akumulator bliže napunjenom punom kapacitetu.

Valja li taj moj accu?

ne bih na novi regler stavio loš akumulator, jer je zbog neispravnog akumulatora moguće oštećenje reglera.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
Bart
cro chopper forum
cro chopper forum
Bart


Broj postova : 1154
Godina imam : 57
Prebivalište : Nova Gradiška
Vozim : BMW R1200RT
Na forumu od : 14.07.2010

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimepon 23 tra 2012, 23:05

Struja punjenja bi trebala padati kako se baterija puni, ali ako je punjač sa više stupnjeva / napona punjenja moguće je i da je napon na punjaču prevelik pa se aku prepunjava i vjerovatno kuha elektrolit u njemu (prisloni uho blizu akumulatora i čut ćeš šum iznutra ili ako se mogu skinuti čepovi vidi se da elektolit "kuha") što nikako nije dobro za akumulator.
Postoji i druga mogućnost da ti je probila jedna ćelija na akumulatoru ( u tom slučaju je napon na njemu 10 - 11V) i onda on opterećuje punjač pa zato vuče veliku struju. Akumulator bez opterećenja može pokazivati i normalan napon od 12,5 - 13,5V ali pod teretom padne na 10 V ili manje.
Moj savjet je da odeš autoelektričaru i da ga on provjeri mjernim kliještima, odmah će ti reći valja li akumulator ili ne (to košta 10-20 kn, a može i free ako si dobar sa majstorom).
Što se tiče SPER reglera i sam sam si montirao takav, i zadovoljan sam u potpunosti, potrebno malo kemijanja jer je dosta velik, ali to samo znači i da je uvijek gotovo hladan zbog odlične disipacije topline preko velikog hladnjaka.
[Vrh] Go down
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimepon 23 tra 2012, 23:39

Fala, Bartman! Very Happy

Provjerit ću ga sutra.

i sam nekako imam dobar predosjećaj u vezi Spera. Budući da je isporučen s dosta kabla, montirat ću ga skroz na drugu stranu, izvana (inače mi ne bi to palo na pamet, da je stigao s kraćim kablom Very Happy ), imam izmišljeno mjesto za njega, ništa mu ne smeta i ničemu neće on smetati.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
Gost
Gost




Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimepon 23 tra 2012, 23:59

Struja punjenja moto akumulatora ( većine) ne bi trebala prelaziti 0,8-1 A.

Sve preko je previše.
[Vrh] Go down
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 01:07

Pizdarija je što su mi svi punjači koje sam imao u životu imali fiksnu struju punjenja, bez ikakve regulacije, tako da ne znam taj podatak. Ako sam i znao, zaboravio sam ga.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
Bart
cro chopper forum
cro chopper forum
Bart


Broj postova : 1154
Godina imam : 57
Prebivalište : Nova Gradiška
Vozim : BMW R1200RT
Na forumu od : 14.07.2010

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 06:14

Općenito se kao normalna struja punjenja smatra 10% nazivnog kapaciteta akumulatora, tj. ako je aku 8Ah, negova bi struja punjenja trebala biti 0,8A i trebao se puniti nekih 10-15 sati tom strujum, ali akumulator se može i brže puniti većim strujama od nazivne ali samo ako je to prijeko potrebno jer to ga oštećuje i to treba izbjegavati.
Samo mjerenje voltmetrom nije dovoljno da bi se ustanovila ispravnost akumulatora, njegova bitna komponenta je količina spremljene energije (Ah) a to se nemože izmjeriti voltmetrom, svim akumulatorima kapacitet s vremenom slabi iako oni cijelo vrijeme pokazuju napon od 12 ili više Volti, zato je jedino mjerodavno mjerenje pod opterećenjem a to najbolje može izvršiti dobar autoelektričar.(moguće je to odraditi i kod kuće ali to već prelazi mogućnosti prosječnog korisnika motora jer je potrebna određena mjerna oprema)
Kicho, što se tiče smještanja reglera, Sperov regler zaista dolazi sa dosta dugačkim kablom dobrog presjeka vodiča, međutim svakako je najbolje da ti vodiči budu što kraći kad je u pitanju pad napona u samoj elektroinstalaciji, napon instalacije od 12V je dosta osjetljiv na dužim vodovima naročito ako protječu veće struje kroz vodovea, kad je u pitanju regler one mogu biti i reda 15 Ampera što i nije tako malo.
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 07:46

...evo, decki su vec sve rekli, ja bi se jos samo nadovezao.....obzirom da sida imas, kak' si rekal, prastari punjac da ti je struja konstantno na 6A, spoji unimer izmjeri struju punjenja pomocu njega....vidit ces dali struja punjenja pada a zatim vidi koji ti je napon akumulatora nakon punjenja....meni u manualu od motora pise ovak, pun aku je na 12,8V, polu pun na 12,5V, prazan na 12,3V....e sad kad otpojis punjac ak ti napon pocne brzo padati nekaj ne stima....vele da pun aku koji se ne koristi, znaci da je otpojen u 24 sata moze pasti 1% od nazivnog napona....
...malo sam se igrao pa sam biljezio pad napona u nekoliko dana...napunio sam aku i nakon otpajanja punjaca napon se zaustavio na 13,3V,
za 24 h je bio 12,85,
nakon 5 dana 12,78,
nakon 10 dana 12,73,
nakon 15 dana 12,71
...aku je bio nestomstariji ali je jos uvijek dobro drzao....u kucnoj radinost ga mozes opteretit s zaruljom 60-100W vidjet ces pad napona na unimeru, no kad otpojis potrosac, napon bi se trebao polako vratiti gotovo na pocetno mjerenje...
....dakako ovo je samo kucni test za orjentaciju a majstor ce ti dati pravo stanje akua...
...obzirom da si rekao da ti regler prepunjava!?, moguce da je aku ostecen...jesi siguran da je regler prepunjavao,...napravio si kakva mjerenja ili?
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4404
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 08:11

Citat :
Danas sam išao dopunit accu pomoću nekog prastarog punjača koji mi je dostupan. Taj punjač ima više položaja regulacije struje punjenja, ja sam punio s 3A cca 4 sata. Ono što me zbunjuje jest da se kazaljka ampermetra odmah u startu zalijepila na 6A i kroz sva 4 sata punjenja je tu i ostala.

Šest ampera kod mene vuče akumulator od 100 Ah, i to samo na početku punjenja, nakon 2-3 sata ta struja padne na 0,5 A. Čini mi se da taj punjač uopće nije pogodan za tvoj akumulator, prejaki je, i još ga prepunjava - "gura" mu preveliku struju, koja ustvari čini više štete nego koristi.

S takvim punjačem ne možeš saznati ništa o stanju (malog) akumulatora, ja imam ovakvog "polupametnog", i više sam nego zadovoljan. Einhell Electronic 10 A, koji može puniti sve akumulatore od 5 Ah do 200 Ah. Taj model ima automatsku regulaciju punjenja (sam mijenja izlazni napon prema potrebi, a time i struju punjenja). Akumulator se može ostaviti priključen čitavu zimu na njemu, neće doći do prepunjavanja, ključanja elektrolita i uništenja čelija.


Sumnja u neispravan akumulator Prostownik-einhell-bt-bc-10-e-12v-10a-nowy-2lgw-pl-1811089660
[Vrh] Go down
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 08:15

punjenje reglera je izmjereno na oko 17 V.

Tako je vozeno par mjeseci, tako da mislim da accu necu ni provjeravat (pogotovo nakon jucerasnjeg "punjenja").

Odoh ja po novi.

Hvala, decki.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 08:54

Bart je napisao/la:

Kicho, što se tiče smještanja reglera, Sperov regler zaista dolazi sa dosta dugačkim kablom dobrog presjeka vodiča, međutim svakako je najbolje da ti vodiči budu što kraći kad je u pitanju pad napona u samoj elektroinstalaciji, napon instalacije od 12V je dosta osjetljiv na dužim vodovima naročito ako protječu veće struje kroz vodovea, kad je u pitanju regler one mogu biti i reda 15 Ampera što i nije tako malo.

Necu ga stavit na trokut prednje vilice, ne brini. Smile)

Nadam se da duzina od cca 25 cm nece biti neki problem.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 09:07

Kicho je napisao/la:

Nadam se da duzina od cca 25 cm nece biti neki problem.

....kako kome!.....
nemoj me nemoj me nemoj me
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 10:04

mrljo#2 je napisao/la:
Kicho je napisao/la:

Nadam se da duzina od cca 25 cm nece biti neki problem.

....kako kome!.....
nemoj me nemoj me nemoj me

Htjedoh ja nadopisat "kad mojim curama nije bila...", al kontam ozbiljna je tema ma necu. Very Happy
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 10:07

@ Palomas... U planu mi je takav neki, ali ne mos sve odjednom. U samo jednoj godini sam se stvarno nakupovao svega i svacega kad su motor i oprema u pitanju.
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4404
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 10:23

Kicho je napisao/la:
@ Palomas... U planu mi je takav neki, ali ne mos sve odjednom. U samo jednoj godini sam se stvarno nakupovao svega i svacega kad su motor i oprema u pitanju.

Ma ja sam to kupio u Peveca još prije 5-6 godina, za cca. 200 kn. Trebao mi je punjač koji se može spojiti i na male, i na velike akumulatore. S njime održavam akumulatore na dva auta, motoru, traktoriću - kosilici, i na velikom traktoru. Dakle, pet komada na brizi i skrbi u mojem dvorištu.. Smile
[Vrh] Go down
Bart
cro chopper forum
cro chopper forum
Bart


Broj postova : 1154
Godina imam : 57
Prebivalište : Nova Gradiška
Vozim : BMW R1200RT
Na forumu od : 14.07.2010

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 13:53

Kicho je napisao/la:
Bart je napisao/la:

Kicho, što se tiče smještanja reglera, Sperov regler zaista dolazi sa dosta dugačkim kablom dobrog presjeka vodiča, međutim svakako je najbolje da ti vodiči budu što kraći kad je u pitanju pad napona u samoj elektroinstalaciji, napon instalacije od 12V je dosta osjetljiv na dužim vodovima naročito ako protječu veće struje kroz vodovea, kad je u pitanju regler one mogu biti i reda 15 Ampera što i nije tako malo.

Necu ga stavit na trokut prednje vilice, ne brini. Smile)

Nadam se da duzina od cca 25 cm nece biti neki problem.

To je OK, mogu vodiči biti i duži ako ti je potrebno, ali netreba pretjerivati (original SPERov kabel je zaista dugačak-nisu štedjeli zaista)
[Vrh] Go down
Kicho
cro chopper forum
cro chopper forum
Kicho


Broj postova : 2243
Godina imam : 53
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : Honda Shadow 750 ACE; Kawasaki VN 2000 Classic
Na forumu od : 24.05.2011

Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitimeuto 24 tra 2012, 16:14

još da su stavili crni umjesto BIJELOG, da ne moram dat još tridesetak kuna za crni bužir...

Al jbg. Samo nek on valja. Smile)
[Vrh] Go down
http://www.custom-culture.com
Sponsored content





Sumnja u neispravan akumulator Empty
PostajNaslov: Re: Sumnja u neispravan akumulator   Sumnja u neispravan akumulator Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sumnja u neispravan akumulator
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Akumulator
» akumulator 12v 18 ah
» Dijagnostika - REGLER/AKUMULATOR/ALTERNATOR
» Akumulator se ne puni

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Tehnika-
Forum(o)Bir: