Početna stranicaPretraľnikVelika Jabuka 610RegistracijaLogin

 

 Velika Jabuka

Go down 
+6
maximiliandeangelis
kuna
Safet(y)
lukylipik
emirharley
necchi
10 posters
Autor/icaPoruka
necchi
cro chopper forum
cro chopper forum
necchi


Broj postova : 2778
Prebivalište : New York
Vozim : metlu u warp pogonu
Na forumu od : 02.05.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimesri 20 srp 2011, 22:59

Ovo nije putopis, nego razglednica Velika Jabuke ocima kako je ja vidim i upoznajem.

Grad koji zaista nikada ne spava, mozda se u noci malo primiri...
Izgradnja NYC je pocela oko 1624 i tada se zvao New Amsterdam jer su prvi doseljenici bili Nizozemci.
Danas je to najpopularniji grad u USA sa vise od 19miliona stanovnika u kojem se govori 170 jezika i ima 20 000 restorana da nahrani sve gladne gradske zeludce.

NYC cine 5 boroughs (ilitiga 5 djelova): Manhattan, Brooklyn, Queens, The Bronx i Staten Islands.
Ljudi se vecinom grupiraju po narodnoj pripadnosti/nacionalnosti i poslu/tj.visini novca kojeg zaraduju, ali i nekim drugim stvarima. Tako Hrvati vecinom zive u Astoriji, Poljaci u Maspethu, Albanci u Brooklynu itd, da ne nabrajam. Vidjet ce te kasnije kako to funkcionira jer je tesko to stavit u jednu recenicu, a i ja sama neznam puno toga.

Srce NYC-a je Manhattan. Tu je ziza svega, mada je svaki dio NYC-a prica za sebe.
Stavljat cu svoje fotke, ali cu se koristit i fotkama s neta jer je nemogu poslikat sve sto vidim.

Pa sad od pocetka.

KAKO SE UOPCE SNACI U OVOLIKOM GRADU
...ali je stvar toliko jednostavna da nemoze biti jednostavnija
[img]Velika Jabuka 6xq4ra[/img]
ako idete odozgo prema dole, uvijek idete downtown, bez obzira da li je zadnji cilj na Manhattnu, Brooklynu ili Queensu. I obrnuto. Ako idete odozdo prema gore, opet cilj nije vazan, uvijek idete uptown.
Sve je toliko dobro ozbaceno da jednostavno nemozete zalutat. Ako i zalutate zaustavite bilo koga na cesti. Svi su jako ljubazni i voljni pomoci.
[img]Velika Jabuka 2qvvbr5[/img][img]Velika Jabuka Zsk0og[/img][img]Velika Jabuka 20usqrt[/img]

Grad je podjeljen na avenije i ulice. Okomito su avenije, vodorovano su ulice. Ima nesto sitno, skroz downtown, ulice s nazivima, ali je dovoljno jednom da prodete kartu ili prosecete gradom da zapamtite di je sta odprilike. Tako su slagani i kucni brojevi, svi osim broja 13 koji nigdje ne postaji u USA. Praznovjerje ili ne, ali je tako. Ja sam se vec navikla.

Vecina avenija i ulica je jednosmjerno. Biciklo se nesmije vozit po trotoaru nego se vozi uz rub ceste, osim djece.
Vecina ljudi se ipak vozi podzemnom koje je jaaaaaaaaaaaaako dobra stvar. Jedna voznja kosta 2.50$, a mogu se kupit karte od 10, 20 i mjesecna karta koja je oko 100$ i moze se od datuma do datuma koristit bezbroj puta i u gradskom busu.
Ako je frka i stvarno zurite gradom kruze milijarde taxija. Ako mu je svjetlo upaljeno, dignete ruku i neko ce vec stati. Voznja nije jako skupa. Start je 3$ i uz cijenu je napojnica obavezna.
Napojnice su skroz posebna tema, o njoj cu naknadno drugom prilikom
[Vrh] Go down
emirharley
cro chopper forum
cro chopper forum
emirharley


Broj postova : 3466
Prebivalište : Sarajevo
Vozim : Harley-Davidson Road King Classic
Na forumu od : 30.11.2007

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimesri 20 srp 2011, 23:09

Svaka cast necchi na ovome, ti si nasa primadona! dancingbanana
[Vrh] Go down
http://www.sarajevobikersclub.ba
lukylipik
cro chopper forum
cro chopper forum
lukylipik


Broj postova : 11184
Godina imam : 59
Prebivalište : 16 meridijan
Vozim : Šokac zrx1200s
Na forumu od : 02.11.2007

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 00:56

... bem ti miša;
ovo ću pročitati još "cvaj mal"!

... uostalom: ukoliko ikada zagrizem u veliku jabuku
- imam vodiča (vodičicu)!
(može li tako Kumica!?)
[Vrh] Go down
http://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/?zx=9e8ff9c465b5c91a
Safet(y)
cro chopper forum
cro chopper forum
Safet(y)


Broj postova : 6849
Godina imam : 57
Prebivalište : Našice, Zagreb, Ploče, a i tko zna gdje još sve :)
Vozim : V-Rod
Na forumu od : 31.10.2007

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 09:08

dobar

..volio bih reci da su i ostali gradovi koje sam posjetio tako organizirani i jednostavni za snalazenje (osim Singapura)....


...cekam nastavak...

_________________
.. Mark Twain: "Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoju razinu, a onda pobijediti na iskustvo"..

*** Flickr Photos
[Vrh] Go down
https://www.flickr.com/photos/144415026@N07
kuna
cro chopper forum
cro chopper forum
kuna


Broj postova : 2386
Godina imam : 59
Prebivalište : Zagreb
Vozim : luky-eva full oprema
Na forumu od : 15.07.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 09:09

Jedva čekam nastavak!!!
[Vrh] Go down
maximiliandeangelis
man
man
maximiliandeangelis


Broj postova : 134
Godina imam : 64
Prebivalište : Rijeka
Vozim : Harley Davidson V Rod
Na forumu od : 28.06.2011

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Naslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 11:45

Bravo! Jedva čekam nastavak. Rolling Eyes
Uvijek mi je drago čuti (čitati) mišljenje drugih. Ja osobno nisam impresioniran NY.
Kao prvo, gdje god u USA sretneš nekog iz NY, on to NAGLAŠAVA jer to valjda znači da je vrijedniji(!?)
što me odmah podsjeća na domaće prilike scratch
U usporedbi sa New Orleansom (No.1), San Franciscom, Miamijem, Houstonom, Ft.Lauderdaleom, ...pa čak i Anchorageom, NY mi je zadnji.
Iz betona u beton, nepregledne rijeke ljudi, stalna gužva, čekanje taxija, malo van centra je već opasno (doduše kao i u većini gradova).
Nadam se da nisam nikog uvrijedio.
No to je moje mišljenje a nestrpljiv sam pročitati kako ga drugi doživljavaju. Želio bih shvatiti da sam u krivu.
Bravo Necchi, hoćemo još!
dobar
[Vrh] Go down
http://www.urbantribe-tattoo.net
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 13:45

Mene jako brzo čeka put u NY, tako da mi je ovo iz prve ruke čak i jako korisna stvar, a ne samo zanimljiva, thanx Necchi dobar Naravno da ću te pronaći za piće, ali o tom potom jer ne znam kad točno palim gore...

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Velika Jabuka Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
webrider
cro chopper forum
cro chopper forum
webrider


Broj postova : 2802
Godina imam : 55
Prebivalište : Vtc
Vozim : Suzuki Intruder VL 800
Na forumu od : 07.01.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 14:14

Lijepo sročeno i informativno. Thnx Necchi. Super je nešto naučiti ovako iz prve ruke. dobar
[Vrh] Go down
necchi
cro chopper forum
cro chopper forum
necchi


Broj postova : 2778
Prebivalište : New York
Vozim : metlu u warp pogonu
Na forumu od : 02.05.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 21 srp 2011, 16:26

bit ce nastavak, naravno, jer toliko toga imam za rec i pokazat. Puno sam toga vidila, a puno toga me jos ceka da sama vidim.
Necu sve odjednom pokazat vec vas moram lagano drzat na vatri.
Neke stvari, koliko god izgledaju banalno su prica za sebe i meni se cine zanimljivo za napisat koju rijec o tome.
Pisat cu o crkvama, smecu, prometu, skolama, muzejima, ljudima, djeci, redovima, shoppingu, kicu, patriotizmu....
NY je ogromni mravinjak u organiziranom kaosu. Kaos izgleda za svakoga koji je tu prolazno, kao turist ili je dosao s poslom. A kad se zagrebe malo dublje vidi se da je to organizirani kaos jer, mislim, da ovoliki grad drugacije nebi mogao opstat.

Nisam vidila druge gradove u USA, samo NYC i njegovu blizu okolicu. Kazu mi da je San Francisco najljepsi grad u USA, ali i najskuplji. Otom potom, nadam se da cu ga vidit, kao i neke druge gradove ili mjesta u ovoj ogromnoj drzavi.

Stvar NYC-a je sto je sam sebe napravio brandom i velikom turistickom atrakcijom. To je grad s jednom ogromnom baterijom energije ljudi i zgrada koja te tjera da ides, gledas, istrazujes, zivis, radis... To ga cini posebnim i zato Njujorcani toliko isticu da su iz njega.
Osim toga toliko je tu razlicitih nacionalnosti i kultura izmjesano pa je valjda unevirzum ispleo svu tu energija pa ovaj grad cinim ovakvim kakav je.
Tesko je to objasnit, jednostavo se mora dozivjet jer tu, bez pretjerivanja, stvarno ima svega i za svakoga.
[Vrh] Go down
necchi
cro chopper forum
cro chopper forum
necchi


Broj postova : 2778
Prebivalište : New York
Vozim : metlu u warp pogonu
Na forumu od : 02.05.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimesri 03 kol 2011, 05:22

II

Circle Line Around Manhattan

cijena:50$ (sto uopce nije malo)
trajanje: 3 sata
ukrcaj/iskrcaj Pier 83, West 42nd Street
brod na dvije etaze s vodicem koji sebe naziva "Capitain New York" (http://captainnewyork.com/CAPTAIN_NEW_YORK.php) obasuti ce vas s mnostvom informacija o NYC-u koje necete naci u niti jednom turistickom vodicu, osim,
naravno, u njegovoj knjizi koju besramno reklamira.


Gledajuci Manhattan s broda grad sam dozivila u potpuno novoj dimenziji jer s tog mjesta nevidite ljude koji kao u kosnici zuje Manhattnom vec nebodere, zgrade, i sve ostale gradevine koje je netko poslagao kao kartonske kutije po otoku. Okolo plove vece i manje brodice, helikopteri uzlijecu i sljecu, prozori se svjetlucaju na suncu, tu i tamo neko drvo uz ubalu osim krajnjeg sjevera otoka, di je muzej Cloisters okruzen gustom sumom. Sve gradevine na prvi pogled bezvezno poslagane, ali kako voznja odmice opet je sve u nekakvom redu.

Vjerujem da je pogled iz zraka jos bolji, ali, ovo je jedini jeftiniji nacim da se vidi koliko je ustvari ovaj otok velik i nakon izleta mi se ovaj otok uvukao pod kozu.


jako, jako zanimljiv izlet KOJEG U SVAKOM SLUCAJU PREPORUCAM uz napomenu: namazite nos nekom kremom za suncanje jer je moj jako izgorio


i par slikica



[img]Velika Jabuka 2qmm2on[/img]
[img]Velika Jabuka 11qhizr[/img]
[img]Velika Jabuka Vr8uvd[/img] juzni trajekt
[img]Velika Jabuka J7aj60[/img] zgrada UN-a

[img]Velika Jabuka 33jti85[/img] Ja Wink
[img]Velika Jabuka 2akkbw0[/img] unutra je moj buduci muz

[img]Velika Jabuka Voy2o4[/img] slavni Bruklinski most
[img]Velika Jabuka Izwa3b[/img] Harlem
[Vrh] Go down
cro.chopper
Tata foruma
Tata foruma
cro.chopper


Broj postova : 10959
Godina imam : 51
Prebivalište : jaska
Vozim : Kawasaki VN 900 CLASSIC (2006)
Na forumu od : 31.10.2007

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimesub 27 kol 2011, 20:16

kakvo je stanje sa irenom kod tebe neks Question

_________________
'Nije bitno dali je cura sa sela, bitno da je motor iz Japana!'
[Vrh] Go down
necchi
cro chopper forum
cro chopper forum
necchi


Broj postova : 2778
Prebivalište : New York
Vozim : metlu u warp pogonu
Na forumu od : 02.05.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimesub 27 kol 2011, 20:44

Irena sjedi samnom i pije kavu, pa ce mo poslije gatat iz kave...

Ja sam na godisnjem u Nort Carolini, Raleigh, grad koji je malo u unutrasnjosti. Dosta puse i pada kisa ali nista opasno po zivot kao svim ostalim gradovima uz ocean. Cula sam se s prijateljima u NY-ku koji je u opsadnom stanju. Nista ne radi i ne vozi gradski promet pa su ljudi ostali doma.
Jako puno Hrvata zivi na Long Islandu koji je evakuiran.
Ovo ce biti veliki udarac za osiguravajuce kuce koje cine vaznu ekonomsku kariku u ovoj drzavi

Buduci da sam na godisnjem dosta sam na bazenu, malo se chillam. Zbog Irene nemogu na bazen pa sam malo obisla Harley Davidson ducan i nesto pofotkala pa cu stavit da vidite kako mi je lose....
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimened 28 kol 2011, 21:52

dobar4

_________________
Dream like you will live forever, live like you will die today
Velika Jabuka Okit11
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Safet(y)
cro chopper forum
cro chopper forum
Safet(y)


Broj postova : 6849
Godina imam : 57
Prebivalište : Našice, Zagreb, Ploče, a i tko zna gdje još sve :)
Vozim : V-Rod
Na forumu od : 31.10.2007

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimečet 01 ruj 2011, 08:41

...njujorški filmaši uragan Irene iskoristili za snimanje predivnog kratkog filmića...


_________________
.. Mark Twain: "Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoju razinu, a onda pobijediti na iskustvo"..

*** Flickr Photos
[Vrh] Go down
https://www.flickr.com/photos/144415026@N07
freddie
cro chopper forum
cro chopper forum
freddie


Broj postova : 1076
Godina imam : 62
Prebivalište : Ne tamo di bi htio
Vozim : Vozim
Na forumu od : 07.07.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimepet 02 ruj 2011, 09:50

Irenu ste preživjeli , Jadranku vjerojatno nebi Twisted Evil
[Vrh] Go down
necchi
cro chopper forum
cro chopper forum
necchi


Broj postova : 2778
Prebivalište : New York
Vozim : metlu u warp pogonu
Na forumu od : 02.05.2008

Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitimepet 02 ruj 2011, 16:08

freddie je napisao/la:
Irenu ste preživjeli , Jadranku vjerojatno nebi Twisted Evil
Velika Jabuka 344692 Velika Jabuka 231422 Velika Jabuka 344692 Velika Jabuka 231422 Velika Jabuka 344692 Velika Jabuka 231422 Velika Jabuka 231422

moj naklon freddie
[Vrh] Go down
Sponsored content





Velika Jabuka Empty
PostajNaslov: Re: Velika Jabuka   Velika Jabuka Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Velika Jabuka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» VELIKA BIJELA PSINA-V MAX
» Velika nagrada Jadrana 1965.
» MK BEZKINTOS - Velika Paka, 03.-05.06.2011.
» MK BEZKINTOS- Velika Paka 01. 06. 2013

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: U daljini čuju se kao gromovi... :: Putovanja & druženja & putopisi & video-
Forum(o)Bir: