Početna stranicaPretraľnikStezanje vijaka na određenu  vrijednost 610RegistracijaLogin

 

 Stezanje vijaka na određenu vrijednost

Go down 
+4
oz_skroz13
palomas
custom rider
dragger
8 posters
Autor/icaPoruka
dragger
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3977
Prebivalište : Mali Japan
Vozim : Da, fala bogu
Na forumu od : 17.01.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 18:20

Kao što u naslovu piše, interesira me dali postoji kakva generalna tablica stezanja vijaka i matica na određen broj (N) NJUTNA ili kila (za vijke - matice od različitih materijala).
E sad, molio bih bez komentara tipa, imaš u manualu i sl.
Ovo se odnosi prvenstveno na one vijke, matice, blokove, dekla i sl. za koje nemamo ili ne možemo naći tvorničke vrijednosti.
Jednom sam se na faxu susreo sa nekom tablicom, ali na žalost davno je to bilo.
[Vrh] Go down
custom rider
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3324
Godina imam : 45
Prebivalište : Pula
Vozim : vozim crni motor
Na forumu od : 18.03.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 18:56

...heh to bi trebali imat svi mehaničari i vulkanizeri,a vjerujem da se može nabavit
[Vrh] Go down
palomas
cro chopper forum
cro chopper forum
palomas


Broj postova : 4411
Godina imam : 59
Prebivalište : Varaždin
Vozim : BMW R1200 RT
Na forumu od : 05.03.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 19:02

Vijci se međusobno jako razlikuju po čvrstoči (dozvoljenom naprezanjui) materijala iz kojeg su izrađeni. Osim toga navoji mogu biti metrički ili colni, normalni ili fini. Ima još detalja, tako da jedna tablica teško da može obuhvatiti sve te različite momente stezanja.
[Vrh] Go down
oz_skroz13
man
man
oz_skroz13


Broj postova : 193
Godina imam : 38
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : u krug!
Na forumu od : 19.05.2009

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 19:15

Samo određeni dijelovi motora se zatežu moment ključem (glava, klipnjače, polutke radilice...)
Ostalo se zateže, pogotovo deklovi, po osjećaju jer moment ključ nezna je li i koliko dekl iskrivljen, koliko je navoj na vratilima i osovinama oštečen, je li brtva nova ili je stara zalijepljena itd itd.
Uglavnom sa brtvom glave dobiješ upute za montažu, a ovo ostalo nije manje bitno, ali nemora biti po tvorničkim postavkama jer to u praksi i ne funkcionira baš!
[Vrh] Go down
zanotti
cro chopper forum
cro chopper forum
zanotti


Broj postova : 2142
Godina imam : 49
Prebivalište : Trogir
Vozim : Harley Davidson CVO Limited
Na forumu od : 10.03.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 20:32

Teško ceš to naci,a ono što te zanima pitaj.
Recimo deklo u dragice se steže na 1,2 kila ali i samo ali sa preciznim kilo ključem koji ima max kilaže do 2 kg jer ovi veliki do 5 i više kila znaju ne otkucati na takve male vrijednosti i onda eto sranja na navoju.
[Vrh] Go down
gusgus
man
man
gusgus


Broj postova : 461
Godina imam : 49
Prebivalište : Zagreb
Vozim : VN 900
Na forumu od : 26.05.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 21:30

možda će ti ovo koristiti :
http://www.skf.com/portal/skf_hr/home/downloads?contentId=239427&lang=hr

često koristim kilo ključ na poslu (uz dijagnostiku i analizu vibracija bavim se i laserskim centriranjem strojeva pa je tu potrebno zatezanje temeljnih vijaka motora, pumpi, kompresora...) i pogledat ću što imam od tablica u elektronskom obliku

edit :
probaj i ovo :
http://rapidshare.com/files/245663909/TorqueValueGuide.pdf.html
[Vrh] Go down
mungos
cro chopper forum
cro chopper forum
mungos


Broj postova : 1332
Godina imam : 52
Prebivalište : Zagreb,Gornja Kustošija
Vozim : Regal Raptor Hawk DD250
Na forumu od : 07.02.2009

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 21:46

Ovaj priručnik od gusgusa je vrlo dobar, a nešto skračeno i malo zamršenije imaš i u Krautovom strojarskom priručniku. Problemi su u proračunima, poznavanju oznaka na vijcima i detekciji opterečenja koje vijak trpi (vlak, smik, tlak itd.).
[Vrh] Go down
http://www.mklaganica@blogspot.com
dragger
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3977
Prebivalište : Mali Japan
Vozim : Da, fala bogu
Na forumu od : 17.01.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 21:50

zanotti je napisao/la:
Teško ceš to naci,a ono što te zanima pitaj.
Recimo deklo u dragice se steže na 1,2 kila ali i samo ali sa preciznim kilo ključem koji ima max kilaže do 2 kg jer ovi veliki do 5 i više kila znaju ne otkucati na takve male vrijednosti i onda eto sranja na navoju.

Ja ipak mislm na 1,0 kg.

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost 16j0txu

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost 2cp7oyb
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimesri 17 lip 2009, 22:20

Mislim da je jedino ispravno pridržavati se uputa proizvođača , ako je to određeno . Ako se radi o proizvodu koji nema propisanu kilažu za stezanje , treba prihvatiti kao neditnu stavku i stezati po osječaju . Kao bivši serviser susretao sam se upravo sa sklopovima koji nisu imali propisanu kilažu na koju se stežu vijci i tu se radi po osječaju . U principu stezao sam neka sklopove kilo ključem (glava , neki ležajevi , polutke ležaja , kvačilo , blokovi i deklovi ) večino ostalog na osječaj .


Zadnja promjena: deep; čet 18 lip 2009, 00:14; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
zanotti
cro chopper forum
cro chopper forum
zanotti


Broj postova : 2142
Godina imam : 49
Prebivalište : Trogir
Vozim : Harley Davidson CVO Limited
Na forumu od : 10.03.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimečet 18 lip 2009, 00:05

[quote="dragger"]
zanotti je napisao/la:
Teško ceš to naci,a ono što te zanima pitaj.
Recimo deklo u dragice se steže na 1,2 kila ali i samo ali sa preciznim kilo ključem koji ima max kilaže do 2 kg jer ovi veliki do 5 i više kila znaju ne otkucati na takve male vrijednosti i onda eto sranja na navoju.

Ja ipak mislm na 1,0 kg.


Vjerovatno je tako dobar
Ja sam prvo ispitao sa kilo ključem na koliko su bile zavidane i on je okidao na 1,2 tako da sam ih kasnije vračao na tu vrijednost,razlika je mala a bitno je da su vide isto stegnute.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimečet 18 lip 2009, 00:21

[quote="zanotti"]
dragger je napisao/la:
zanotti je napisao/la:
Teško ceš to naci,a ono što te zanima pitaj.
Recimo deklo u dragice se steže na 1,2 kila ali i samo ali sa preciznim kilo ključem koji ima max kilaže do 2 kg jer ovi veliki do 5 i više kila znaju ne otkucati na takve male vrijednosti i onda eto sranja na navoju.

Ja ipak mislm na 1,0 kg.


Vjerovatno je tako dobar
Ja sam prvo ispitao sa kilo ključem na koliko su bile zavidane i on je okidao na 1,2 tako da sam ih kasnije vračao na tu vrijednost,razlika je mala a bitno je da su vide isto stegnute.

Malo mi ovo počinje ličiti na onu staru uzrečicu : "nije šija nego vrat " !
Ljudi u životu sam se našarafao i nisam kilo ključ nosio u guznom džepu . A danas ništa se nemože napraviti bez kilo kljuća pa i negdje na uriji ako treba . Da li netko zateže svječicu na kilo kljuć kad mu negdje u šumi vrisne .
[Vrh] Go down
Kum
cro chopper forum
cro chopper forum
Kum


Broj postova : 3481
Godina imam : 45
Prebivalište : Osijek
Vozim : Yamaha XVS650 Dragstar
Na forumu od : 07.03.2008

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimečet 18 lip 2009, 09:29

Koliko sam ja do sada vidjao takvi vijci se stezu u rasponu od 0.5 -1.5 kg. Ovisno o modelu motora, odnosno materijalima. Nejcesce (redovito) to se radi bez moment kljuca, rukom na osjecaj. Uhvatis kljuc ili gedoru jednom rukom uz samu glavu(ne za kraj rucke) i stegnes koliko mozes. Tako ces visestruko smanjiti silu na vijak i sve ces postezati istom silom.

_________________
Kako da sanjam o budućnosti, kad svi oko mene hrču?!
[Vrh] Go down
oz_skroz13
man
man
oz_skroz13


Broj postova : 193
Godina imam : 38
Prebivalište : Vinkovci
Vozim : u krug!
Na forumu od : 19.05.2009

Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitimečet 18 lip 2009, 16:29

Po osječaju se osjetljivi vijci zatežu OKASTIM ključem ne gedorom (pogotovo ne šesterokutnom) i ključ se ne hvata nikad kod glave vijka nego cijelom šakom tako da mali prst bude na kraju ključa!
A kod vijaka malog promjera, 6 mm i manji, ključ se uhvati za kraj sa 2 prsta i napinje dok se ne zategne!

Što se tiče moment ključa praksa i teorija su potpuno različite stvari...

Aluminijski deklovi i oni od presanog lima se stežu po osječaju zbog deformacija nalijegajućih površina koje nastaju uslijed zamora materijala, mogućih većih i sitnih udaraca, pregrijavanja i sl!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Empty
PostajNaslov: Re: Stezanje vijaka na određenu vrijednost   Stezanje vijaka na određenu  vrijednost Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Stezanje vijaka na određenu vrijednost
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Tehnika-
Forum(o)Bir: