Početna stranicaPretraľnikJesenja Perverzija ili Kić 610RegistracijaLogin

 

 Jesenja Perverzija ili Kić

Go down 
+38
brkoXL
Tomo-vz
Munja
SMOKY
ramzes
cityn
Safet(y)
Kum
lula
huš
klesoo
Piva
cro.chopper
asy
buba
medo
lukylipik
OneArm
Baphomet
custom rider
Jack
eltoro
Zmija
lord
Burke
Kamikaza
lavica
puksy
jazz
Dog Soldier
webrider
dragger
LShawn
Saba
magna
Booka
merla
stain
42 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
stain
cro chopper forum
cro chopper forum
stain


Broj postova : 2947
Godina imam : 913
Prebivalište : Unknown
Vozim : Canyon Roadlite 7.0
Na forumu od : 15.04.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 07:20

Jesenja Perverzija ili Kić 3313m7q


Imao sam neki plan da se riješim poslova i otvorim dva slobodna dana za vožnju u ovom tjednu, i eto uspjeh u naumu. Doduše plan je bio da se napravi 1000 km u 24h sa spavanjem na Braću ali šta ćeš, malo sam ga modificirao pa je ispalo 750 km u 27h sa spavanjem u Šibeniku. Nije daleko od originalnog plana.

Dakle ovako, u ponedjeljak oko 13 h sam se obukao, možda i predobro i krenuo prema Šibeniku. Ali ne direktno, jer mi je tuda cesta već pomalo pre poznata. Pa sam odabrao dionicu preko Senja. Prvenstveno zato što se obožavam voziti po magistrali u ovo doba godine i što je za 70-tak kilometara duži put.

Ali da krenem od početka: standardno autoputom do Karlovca, kako sam već i napisao krenuo sam oko 13h da izbjegnem maglu, cilj je i bio ugodna vožnja, a ne vožnja pod svaku cijenu. Karlovac sunčan, kako i priliči gradu s četiri rijeke, prvo stajanje i već tradicionalno tankiranje na Tiffonu. A onda ona lijepa cesta od Karlovca prema Senju. Već sam o njoj pisao i stvarno mi je draga ta dionica. Prazna, nigdje nikoga a ja nikako da uhvatim ritam i svako malo imam potrebu kočiti u zavoju. Ne kužim šta mi se dogodilo ali baš ih nisam prvih 20-tak minuta mogao pogoditi. A onda, vrlo brzo skužiš da nisi sam na cesti. Naime kako je cesta fakat malo prometna tako su je lokalni likovi u razno raznim nabrijanim golfovima od jedinice pa sve do dvojke, prisvojili kao svoju stazu za dokazivanje muškosti. Šta je mene natjeralo na puno oprezniju vožnju, jer nikad nisam znao iza kojeg će zavoja naletiti neki Alonso iz Generalskog Stola koji upravo ruši rekord od kuće do birtije!
Malo po malo sam uhvatio ritam i tu mi se po glavi pocelo motati, uz «Lukyjevog psa» kojeg nikako nisam mogao izbacit iz glave, pitanje kočenja u zavoju. Naime na mnogo sam mjesta pročitao da bi tu laganu korekciju ustvari trebalo raditi zadnjom kočnicom. Što mi je moram priznati puno nelagodnije od laganog ( i to je prejaka riječ za onoliko lagano na koliko ustvari mislim) doziranja prednje kočnice. Malo sam se vježbao i dodirivao malo jednu, malo drugu ( cice joj koji ste vi perverznjaci! cice ) i moram priznati da nisam siguran što je pravi izbor. Ustvari sam se uvijek oslanjao na dobru procjenu brzine s kojom ulazis u zavoj (pa makar i sporije nego se može), ali kako sam napisao u poćetku vožnje se nisam mogao nikako posložit.

I tako malo po malo stigoh do Male Kapele, a tamo je poćela ona jesenja perverzija, koja me natjerala da se skinem (s motora) i da ga izvadim (fotoaparat).

Jesenja Perverzija ili Kić 2lu2z2s


Eto, iako nisam puno fotkao jer me teško bilo prisiliti da se skinem s motora pa se sav odmotam a bio sam dobrano umotan u više slojeva moto opreme.

Ovo mi je bila jedna od lijepših vožnji ove sezone. Super mi je kad je temperatura takva da ti dozvoli da se obučeš u kompletnu opremu, a da ti pri tom nije vruće, cesta suha i rekao bi ne prehladna, bilo je nešto malo vlage samo na par zavoja dok se penješ na Vratnik, ali i to na mjestima gdje je očekuješ, jer kad dođeš do tog djela skužiš da u tom zavoju nema sunca ni u jedno doba dana. A onda kad pređeš preko, pukne pogled na more, i onda zavoj na zavoj. Ustvari serpentine do Senja.

Jesenja Perverzija ili Kić 25kudsl
Cesta kad se pređe Vratnik - kažem vam kić s jedne, kić s druge strane.


Tu je pao drugi odmor, mali foto sesion i sendvić.

Jesenja Perverzija ili Kić 21bm5wj
Kula Nehaj u Senju

Jesenja Perverzija ili Kić 28t9ik5
Jesam već spomenuo da je ovo totalni kić???


A onda ono zbog čega sam i krenuo. Vožnja po magistrali uz more i sunce i praznu cestu koja je meni tako hebeno dobra da jednostavno nemam riječi. Naravno, opet ponavljam u ovo doba godine kad je fino ugodno toplo, kad na toj cesti osim mene ima još osam automobila. A Karlobag naprosto obožavam, tu sam opet došao do onog «kočenja u zavoju», ali sam se ovaj put igrao s jednom drugom informacijom koju sam isto negdje pročitao. A to je da se ti u glavi puno prije prestaneš naginjati nego što će te fizika ustvari pustiti da padneš. Ne znam je li jasno što sam htio reći.
Dakle htio sam reci, odnosno tako je pisalo, da čovjek puno ranije misli da se više ne može naginjati, a ustvari do one prave granice ima još «puno». Naravno ovo se ne odnosi na profi vozaće. E da i tako sam ja ponukan tom informacijom svaki put kad bih, a sad već namjerno malo fulao brzinu, taj problem rješavao sa dodavanjem nagiba i to je fakat išlo super. I tu mi je još nešto dosta pomoglo, uz kontra upravljanje kojim se taj nagib jako lijepo i precizno kontrolira, a to je da uvijek gledaš u izlaz iz zavoja, a ne tamo gdje ne želiš završiti. (u jarak, ogradu provaliju) nego uvijek pogled prema kraju zavoja i to je super za vožnju.

Jesenja Perverzija ili Kić Ddjoef

Jesenja Perverzija ili Kić 2qaoc4w
...a vidi me što uživam, 'ko da ću se usrat...

Jesenja Perverzija ili Kić 6tfnfr
...evo jedna slicna, ova bolje izgleda...


A stvarno sam se nauživao, i tako sam stigao i do Zadra. Plan je bio s Handyjem na kavu u Tinel ali već je bilo oko 18h a on se ne javlja a ja nemam broj pa sam produžio za Šibenik.

Naravno da se javio kad se ulogirao na Forum i vidio poruku, ali je nažalost bilo kasno. Ništa zato, budemo drugi put!

Jesenja Perverzija ili Kić T9fds0
neki su se tesko i po pravcu držali ceste, pa sam imao mali off road da ne cekam dok se sve rasčisti


Navećer sam kod šogora opasno pogledao u dno, par bočica vina tako da sam već oko 23h bio u krevetu, što mrtav pijan što mrtav umoran.

Jutro dan drugi i priprema za povratak. Kavica, glavoboljica, punica, i kad sam se svega toga riješio, obućem se i odlućim da idem starom cestom preko Velebita direkt za Zagreb. Kad ono poznati auto (Hyundai Elantra karavan iako nisam siguran da je to to) i poznata glava unutra. Magna!

Okret za 180 nasred ceste i pići za njim, uhvatim ga nakon par zavoja, pa kavica u kvartu, pa vožnjica do Čiste Velike, pa marenda pa pići doma!

Jesenja Perverzija ili Kić 9l96dz
okupljanje fotumaša "isprid dućana"

Tu se plan malo promjenio, jer sam nenadano izgubio koji sat. Pa sam se popeo na autoput do Udbine, a onda starom poznatom D1 nazad do Karlovca i kućici u Zagreb.

Eto to vam je bilo to. Ako je još ovo 'ko i pročitao svaka mu čast!


Zadnja promjena: stain; ned 19 lis 2008, 07:17; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 07:29

dobar

vidi se da si gustao Very Happy

_________________
work to ride - ride to work

growing old is mandatory - growing up is optional

www.mkfireriders.com
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
Booka
man
man
Booka


Broj postova : 120
Godina imam : 33
Prebivalište : Banjaluka
Vozim : Regal Raptor 125
Na forumu od : 15.08.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 07:31

E stvarno svaka ti cast,sve sam procitao i imao sam osjecaj da sam vozio sa tobom!! svaka cast svaka cast
[Vrh] Go down
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 51
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 07:38

svaka mi čast , sve sasn pročita i još se malo zaustavljao divit se slijama.
prvo mala fuga, kad ideš u putopis onda je kula nehaj bitnija od motora jer slikaješ nju a ne motor. znači motor je u magli a nehaj jasan. ili nije?
ok sad on moje, vozim se put kuće jer iden po motor. iman dosta posla po ciloj županiji i nisan još siguran oću li put drniša ili rogoznice. u to po magiji prođe VN900 custom , a ja se prvo sitin professora. dođen u kvart i izađen iz auta i gledan svoju dicu kako ih tete vode na igralište, a iza mene se zaustavi VN sa tvorničkim auspuhom (tiho). naravno da san odma pripozna staina. sili na kavu i onda ja kažen da minjan plan te idem malo s njim kao pratnja pa ću prebaciti posal u drugom smjeru. lipo se malo vozali, pa onda sili isprid dućana na marendin (jadni stain nije moga isti salamu jer se pribija večer prije). dan za 5, lipo vrime i jedan nenadni ugodni susret. posli stain ode svojim putem a ja nastavim sa poslom (čista - murter - šibenik)
[Vrh] Go down
Saba
cro chopper forum
cro chopper forum
Saba


Broj postova : 2433
Godina imam : 42
Prebivalište : Split - Croatia
Vozim : Virago 1100
Na forumu od : 18.03.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 07:40

Bravo, stvarno ovo je najlipše vrime za vožnju, baš ti zavidim, a slije su mrak.
[Vrh] Go down
LShawn
girl
girl
LShawn


Broj postova : 193
Godina imam : 42
Prebivalište : SF
Vozim : HD Deuce Screaming Eagle
Na forumu od : 05.08.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 08:21

Svaka čast stain!!!!! Prekrasne fotke!!! Dam ti HD da mi ga malo poslikas kak spada:) dobar dobar
[Vrh] Go down
http://www.lohpleterchapter.com
dragger
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3977
Prebivalište : Mali Japan
Vozim : Da, fala bogu
Na forumu od : 17.01.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 08:35

Lipo, lipo, nema šta. Sad lipo uživaj u vožnji po Zagrebu i okolici lol!

btw Moga si se isto javiti.
[Vrh] Go down
webrider
cro chopper forum
cro chopper forum
webrider


Broj postova : 2802
Godina imam : 55
Prebivalište : Vtc
Vozim : Suzuki Intruder VL 800
Na forumu od : 07.01.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 08:38

Pročitao, pregledao slike i uživao. Hvala na prenešenom iskustvu.
[Vrh] Go down
Dog Soldier
cro chopper forum
cro chopper forum
Dog Soldier


Broj postova : 646
Godina imam : 35
Prebivalište : Istra
Vozim : Yamaha Virago
Na forumu od : 08.08.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 09:52

Moram priznati da sam uživao čitajući post i gledajući slike... svaka cast
[Vrh] Go down
jazz
man
man
jazz


Broj postova : 370
Godina imam : 38
Prebivalište : popovača/zagreb
Vozim : ništ...
Na forumu od : 09.05.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 10:16

FAkat skava cast, jos jednom i ja pohvaljujem slike...

svaka cast
[Vrh] Go down
puksy
man
man
puksy


Broj postova : 296
Godina imam : 54
Prebivalište : Zagreb
Vozim : NEŠTO!
Na forumu od : 26.08.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 10:20

posto se ja jos ne usudim na takve ture,a jako me zanima kako izgleda VN na Makarskoj rivi,palo mi je napamet da bi ti iducu turu moga napravit do Makarske i lipo se slikat na vri velikoga mula.A ako ne skines kacigu i malo cucnes,moji bi mogli i pomislit da san ja bio doli!
Salu na stranu.Svaka cast majstore.Valjda cu i ja skoro(citaj na proljece),tvojim stopama.
[Vrh] Go down
lavica
cro chopper forum
cro chopper forum
lavica


Broj postova : 791
Godina imam : 57
Prebivalište : Zagreb-Stenjevec
Vozim : više ništa
Na forumu od : 13.05.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 10:26

moj duboki naklon autoru!!!!!!!!!!!!
[Vrh] Go down
Kamikaza
cro chopper forum
cro chopper forum
Kamikaza


Broj postova : 1798
Godina imam : 66
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Yamaha Virago XV535
Na forumu od : 29.12.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 10:40

E, ovo je lijepo i za pročitati i za vidjeti...
[Vrh] Go down
http://www.voc-zagreb.hr/
Burke
man
man
Burke


Broj postova : 251
Godina imam : 52
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki ZR7s
Na forumu od : 29.09.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 11:42

e, Lupinu možeš davat instrukcije
[Vrh] Go down
lord
cro chopper forum
cro chopper forum
lord


Broj postova : 2497
Godina imam : 39
Prebivalište : ZG
Vozim : GSF
Na forumu od : 22.02.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 11:55

sex emu...
Uvijek izazivaš ljubomoru kad gledam te tvoje slike....
lol!

Zeka-peka...
svaka cast
[Vrh] Go down
http://www.ram-servis.hr
Zmija
cro chopper forum
cro chopper forum
Zmija


Broj postova : 3022
Godina imam : 50
Prebivalište : Zadar
Vozim : uspomene
Na forumu od : 10.12.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 12:12

jako lijepe slike! s kojim aparatom si slikao? sumnjam da je s mobitelom... dobar
[Vrh] Go down
eltoro
man
man
eltoro


Broj postova : 440
Godina imam : 56
Prebivalište : zaprešić,laduč-kod talijanske granice
Vozim : Eltoro Slasher
Na forumu od : 15.11.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 12:19

svaka čast znaš uživati
[Vrh] Go down
Jack
cro chopper forum
cro chopper forum
Jack


Broj postova : 3028
Godina imam : 57
Prebivalište : Zagreb
Vozim : više ne vozim
Na forumu od : 29.04.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 13:00

lijepe slike, majstore dobar
vidi se da si uzivao, i da ti je bilo dobro Very Happy
a priroda prelijepo izgleda. . .
za prirodu i kazu da je kic do jaja Very Happy
svaka cast
[Vrh] Go down
http://www.alanmatuka.com
magna
cro chopper forum
cro chopper forum
magna


Broj postova : 8672
Godina imam : 51
Prebivalište : Šibenik
Vozim : Hd Street Glide
Na forumu od : 06.12.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 14:44

najbolje u ciloj priči je kad možeš minjati planove kako ti dođe, neću kreniti sad ngo posli; iden livo umisto desno i slično. takve stvari su pouzdan lijek protiv stresa, a još kad se to odvija pri sobnoj temperaturi od oko 20stupnjeva uz obilje sunca i žutog lišća, sreći nema kraja

btw. stain se izjasnio kao jako pogođen globalnom krizom. dabogda i mene tako pogodilo pa da lipo uzmen dva dana slobode i spržin par rezervara goriva i koji milimetar guma
[Vrh] Go down
custom rider
cro chopper forum
cro chopper forum



Broj postova : 3324
Godina imam : 45
Prebivalište : Pula
Vozim : vozim crni motor
Na forumu od : 18.03.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 15:35

:bravo: dobar moj duboki naklon,sa radošču pročitah tekst i želim ti još puno takvih tekstova.
[Vrh] Go down
Baphomet
man
man
Baphomet


Broj postova : 105
Godina imam : 53
Prebivalište : Pula
Vozim : VN 900 Custom
Na forumu od : 02.07.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 17:23

dobar3

Odlično, možda još koja slikica više.... Very Happy
[Vrh] Go down
OneArm
man
man
OneArm


Broj postova : 424
Godina imam : 48
Prebivalište : Split
Vozim : Aprilia Mana 850
Na forumu od : 02.05.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 17:43

Lipa đirada, a i slike su baš pogođene, ija bi tako Sad
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/fregata61
lukylipik
cro chopper forum
cro chopper forum
lukylipik


Broj postova : 11184
Godina imam : 59
Prebivalište : 16 meridijan
Vozim : Šokac zrx1200s
Na forumu od : 02.11.2007

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 18:25

FANTAZIJA !

svaka cast
[Vrh] Go down
http://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/?zx=9e8ff9c465b5c91a
medo
cro chopper forum
cro chopper forum
medo


Broj postova : 2710
Godina imam : 56
Prebivalište : selo kraj vestgejta
Vozim : yamaha 650 classic
Na forumu od : 01.01.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 18:55

kao što reče jedan "veliki putopisac" lijepa li si dobar naravno da je najljepše na Vratniku ,da si mi bar rekao da ideš dolje da mi dofuraš pršut sa sušenja :-)
eto kako nisam mogao dolje otišao sam na prvo brdo u kvartu ,pa evo par slikica

sljemenska staza naked verzija

Jesenja Perverzija ili Kić Pa150010

toranj

Jesenja Perverzija ili Kić Pa150011

klupica slavnih

Jesenja Perverzija ili Kić Pa150012

kad nema Velebit i Sljeme je dobro dobar3
[Vrh] Go down
http://www.radio-zapresic.hr/
buba
cro chopper forum
cro chopper forum
buba


Broj postova : 2353
Godina imam : 47
Prebivalište : Ozalj
Vozim : Shadow VT 750
Na forumu od : 18.05.2008

Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitimesri 15 lis 2008, 20:00

Jako lijepa turica, poshto jedan period nisam radio neke duze ture, od ovog tvog texta mi je doshlo da odem van upalit motor i odem bilo di tongue svaka cast . Odabrao si lijepu turu za voznju, makar bi ja na tvom mjestu radje ishao preko Kutareva, Krasno i izadjesh par km ispod Senja na magistralu. Usput poslikash medvjede u Kutarevom a u Krasnom ima zgodno odmorishte za sendvicak, iako je i u restacu prihvatljivo.
U svakom slucaju svaka cast :bravo:
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/groups/mogilamk/
Sponsored content





Jesenja Perverzija ili Kić Empty
PostajNaslov: Re: Jesenja Perverzija ili Kić   Jesenja Perverzija ili Kić Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Jesenja Perverzija ili Kić
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: U daljini čuju se kao gromovi... :: Putovanja & druženja & putopisi & video-
Forum(o)Bir: