Početna stranicaPretraľnikulje - motorex ulje 610RegistracijaLogin

 

 motorex ulje

Go down 
+4
Hyosung
merla
mrljo#2
asy
8 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimepon 13 lis 2014, 11:18

Kakva su vaša znanja i iskustva sa ovom firmom tj. uljem?
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimepon 13 lis 2014, 11:47

...znam da ga distribuira AutoKrešo, da ga proizvode u "švici" ... a ono kaj sam čitao po netu i forumima kada sam tražio ulje i za svoj makinoendžin, jedni kažu da je kvalitetno drugi da je prosječno... i tak ,… znaš kak to već ide kad je tema motorno ulje Smile ... priči nikad kraja!
..osobno nisam imao iskustva s tim uljem.. no mislim da nemože biti loše!
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
merla
cro chopper forum
cro chopper forum
merla


Broj postova : 3774
Godina imam : 53
Prebivalište : Zg
Vozim : road star warrior, honda valkyrie interstate
Na forumu od : 13.12.2007

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimepon 13 lis 2014, 12:14

To ulje sam imao u warrior-u. U ducanu (auto Kreso) sam trazio kvalitetnije ulje, oni su mi dali to uz napomenu da se to ulje tvornicki stavlja i preporuca u KTM. Serviser u kojeg imam potpuno povjerenje mi je rekao da je to jako dobro ulje.
[Vrh] Go down
http://www.mkfireriders.com/
Hyosung
man
man
Hyosung


Broj postova : 366
Godina imam : 27
Prebivalište : zg
Vozim : Kawasaki er5
Na forumu od : 13.09.2013

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimepon 13 lis 2014, 22:11

Ja sam u više navrata čuo i pročitao da bi u motore
bilo najbolje točiti motulova ulja jer su razvijana posebno za motore,
to naravno ne znači da su druga loša Wink
[Vrh] Go down
Dukes of hazzard
cro chopper forum
cro chopper forum
Dukes of hazzard


Broj postova : 982
Godina imam : 42
Prebivalište : Karlovac
Vozim : Yamaha XVS 1100
Na forumu od : 15.12.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 08:18

Nisam koristio ulje ali koristim njihov sprej za lanac i pokazao mi se najboljim koje sam do sad koristio.
[Vrh] Go down
Hellcat
man
man
Hellcat


Broj postova : 211
Godina imam : 46
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki VN 800
Na forumu od : 09.04.2009

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 08:31

Moj VN ga jako voli, prvo ulje koje nekud ne nestane od servisa do servisa Very Happy , do sada koristio Silkolene 10W40, 15W50, Motul 10W40, Mobil 1 10W40, Motorex se za sada pokazao bolji od svih. Ali znam za slučajeve da je u nekim mašinama bio ne tako dobar i brzo se trošio, probaj i vidi.
[Vrh] Go down
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 11:26

Nije li ipak najbolje držati se uputa proizvođača ?
[Vrh] Go down
Hellcat
man
man
Hellcat


Broj postova : 211
Godina imam : 46
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki VN 800
Na forumu od : 09.04.2009

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 13:01

Easy rider je napisao/la:
Nije li ipak najbolje držati se uputa proizvođača ?

A upute proizvođača bi bile ?
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 13:11

Easy rider je napisao/la:
Nije li ipak najbolje držati se uputa proizvođača ?

… upravo tako, u svakom priručniku za korisnika su navedene tablice kompatibilnih maziva koja se mogu koristiti za podmazivanje pogonskog agregata u određenom vremenskom razdoblju ovisno o temperaturama...
..znači ulje koje je predviđeno i zadovoljava norme API, JASO i kaj ja znam koje, te je predviđene gradacije po preporuci proizvođača, može se koristiti u agregatu... pozornost treba obratiti, ukoliko je to potrebno, da je namjejeno korištenju u mjenjačima s mokrom spojkom da nebi došlo do proklizavanja iste... nitko od prizvođača neće reći da moraš koristiti "to ili to ulje"!,. …čitao sam da neke zemlje poput USA imaju zakon da ukoliko neki proizvođač zahtijeva striktno korištenje određenog olja, to isto ulje mora obezbijediti bez naplate odnosno za "džabe" Smile ..
..po meni tu prestaje svaka diskusija!
.,nadalje, svaki motor s unutarnjim izgaranjem troši ulje pa ona teza da se ne potroši niti "kap ulja" od izmjene do izmjene ne drži vodu,… to nisam izmislio ja već je to utvrdila i potvrdila struka!. a fizika se pobrinula da je tome tako. . zašto!? zato jer uljna karika nije u stanju pokupiti sve ulje s stijenke cilindra i taj ostatak izgara, te zbog isparavanja..
.. u automobilskim agregatima se smatra da je sve do 0.5 L/1000 km normalno... a ista razina ulja od izmjene do izmjene posljedica je mješanja ulja i goriva posebice pri hladnom startu gdje je smjesa bogata gorivom i dio tog goriva "klizne" uz klip u karter...
... tako da mislim da je pri odabiru brenda ulja isključivo do nas, naše savijesti i subjektivne procjene, jedini uvjet je da zadovoljavamo specifikacije i norme proizvođača agregata!
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Gost
Gost




ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 13:17

bogami , i ja bi se zabrinuo da mi ulje ne pocrni i ne fali ... Twisted Evil
[Vrh] Go down
Hellcat
man
man
Hellcat


Broj postova : 211
Godina imam : 46
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki VN 800
Na forumu od : 09.04.2009

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 13:33

mrljo#2 je napisao/la:
Easy rider je napisao/la:
Nije li ipak najbolje držati se uputa proizvođača ?

… upravo tako, u svakom priručniku za korisnika su navedene tablice kompatibilnih maziva koja se mogu koristiti za podmazivanje pogonskog agregata u određenom vremenskom razdoblju ovisno o temperaturama...
..znači ulje koje je predviđeno i zadovoljava norme API, JASO i kaj ja znam koje, te je predviđene gradacije po preporuci proizvođača, može se koristiti u agregatu...  pozornost treba obratiti, ukoliko je to potrebno, da je namjejeno korištenju u mjenjačima s mokrom spojkom da nebi došlo do proklizavanja iste... nitko od prizvođača neće reći da moraš koristiti "to ili to ulje"!,. …čitao sam da neke zemlje poput USA imaju zakon da ukoliko neki proizvođač zahtijeva striktno korištenje određenog olja, to isto ulje mora obezbijediti bez naplate odnosno za "džabe" Smile ..
..po meni tu prestaje svaka diskusija!
.,nadalje, svaki motor s unutarnjim izgaranjem troši ulje pa ona teza da se ne potroši niti "kap ulja" od izmjene do izmjene ne drži vodu,… to nisam izmislio ja već je to utvrdila i potvrdila struka!. a fizika se pobrinula da je tome tako. . zašto!? zato jer uljna karika nije u stanju pokupiti sve ulje s stijenke cilindra i taj ostatak izgara, te zbog isparavanja..
.. u automobilskim agregatima se smatra da je sve do 0.5 L/1000 km normalno... a ista razina ulja od izmjene do izmjene posljedica je mješanja ulja i goriva posebice pri hladnom startu gdje je smjesa bogata gorivom i dio tog goriva "klizne" uz klip u karter...
... tako da mislim da je pri odabiru brenda ulja isključivo do nas, naše savijesti i subjektivne procjene, jedini uvjet je da zadovoljavamo specifikacije i norme proizvođača agregata!

Apsolutno se slažem, ali mislim da svako ulje iste gradacije različito utječe na količinu potrošenog ulja u određenim strojevima, barem u mome slučaju je tako, dakle za ulja koja sam naveo prije Motorexa bilo je potrebno doliti oko 1,5 dcl u cca 6000 km, sa Motorexom je potrošnja bila ispod 0,2 dcl.
To je moje iskustvo, što naravno ne mora odgovarati nečijem drugom.... iskustvu jel. Smile
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 13:43

Easy rider je napisao/la:
Nije li ipak najbolje držati se uputa proizvođača ?

Da, zato i imamo prostora filozofirati o ovome, jer proizvođač preporučuje samo gradaciju ulja i ništa više (čak i tu gradaciju preporučuje "klizno" zavisno u kakvim klimatskim uvjetima živiš ili voziš motor).

Ići ću na Motorex i probati. Neće nijedno pravilno odabrano ulje pokvariti motor, samo ćeš možda malo subjektivno/objektivno osjetiti da bolje ili lošije šalta. Ili nekome kome motor troši ulje će primjetiti veću ili manju potrošnju...
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 13:50

Provjeri da li je gradacija ulja ista. Najčešći uzrok u promjeni potrošnje ulja upravo je različit viskozitet. U svakoj knižici uputstva može se naći koja gradacija ulja odgovara vanjskim temperaturama od-do stupnjeva Celziusa. Toga se treba striktno pridržavati i onda piči bez brige.Ja sam uvijek koristio (i sad koristim) original ulje ( npr Suzuki = Suzuki ulje, Honda = Repsol, Piaggio = Agip....itd...sve uvijek mijenjano u ovlaštenom servisu) i nikad nisam imao nikakvih problema niti nadolijevanja između dva servisa. Doduše, sve je kupljeno novo pa je i to sigurno jedan od (bitnijih!!) razloga dobrog iskustva. biker2
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 14:28

Hellcat je napisao/la:


Apsolutno se slažem, ali mislim da svako ulje iste gradacije različito utječe na količinu potrošenog ulja u određenim strojevima, barem u mome slučaju je tako, dakle za ulja koja sam naveo prije Motorexa bilo je potrebno doliti oko 1,5 dcl u cca 6000 km, sa Motorexom je potrošnja bila ispod 0,2 dcl.
To je moje iskustvo, što naravno ne mora odgovarati nečijem drugom.... iskustvu jel. Smile

… eee da! … kako su u današnje vrijeme aditivi sve prisutni u svim segmentima, tako su i u proizvodnji motornih ulja, tako da i o njima ovise neke stvari... pa se na istoj bazi rade varijacije na temu a danas je u moru proizvoda prilično teško odabrati... kad se svemu tome još pridodaju razlike mineralno, polusintetičko i sintetičko... nikad kraja raspravi hehehehe, Smile ... i onda se još marketinški lobi pobrine da nas dodatno zbuni, ionako zbunjene, koje kakvim izrazima koje nemožemo od prve niti izgovoriti ali baš stručno zvuče, nerjetko nas i obmanjuju... i eto nas tu di jesmo!!... zbunjeni i neodlučni čekamo nečiju potvrdu za i protiv...
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 14:46

mrljo#2 je napisao/la:
... nikad kraja raspravi hehehehe, Smile ... i onda se još marketinški lobi pobrine da nas dodatno zbuni, ionako zbunjene, koje kakvim izrazima koje nemožemo od prve niti izgovoriti ali baš stručno zvuče, nerjetko nas i obmanjuju... i eto nas tu di jesmo!!... zbunjeni i neodlučni čekamo nečiju potvrdu za i protiv...

Upravo tako !!
I upravo zbog toga je najjednostavnije slijediti upute proizvođača. Svaki proizvođač je proveo detaljna,mukotrpna i dugotrajna ispitivanja motora u svim mogućim i nemogućim uvjetima i možemo mi tu palamuditi koliko god hoćemo, ali moramo prihvatiti činjenicu da su te upute ipak napisali (barem po ovom specifičnom pitanju!!) pametniji i stručniji od svih nas zajedno na forumu. I to je definitivno najbolje što možeš učiniti za svoj motor !!
Sve ostalo je rekla-kazala, metoda pokušaja i promašaja...itd...Po čemu bilo koji mehaničar može donijeti zaključak koje je ulje dobro ili bolje a koje nije??!!!?? Tko mi da stručan i točan odgovor na ovo pitanje plaćam večeru za 4 osobe !!

Druga je strana ove priče,na žalost, ona naša krajnost i crna svakodnevnica gdje se nastoji ušparati koja kunica upotrebom jeftinijih zamjenskih ulja, djelova itd...no to je već neka druga, značajno teža i tamnija tema...
[Vrh] Go down
asy
cro chopper forum
cro chopper forum
asy


Broj postova : 6364
Godina imam : 51
Prebivalište : Vodice
Vozim : kawasaki GTR1400
Na forumu od : 15.07.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 16:26

Nikad nisam vidio Suzuki ulje za motocikle negdje.... Di to ima kupit?
[Vrh] Go down
https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/rclkdt.jpg
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 16:55

asy je napisao/la:
Nikad nisam vidio Suzuki ulje za motocikle negdje.... Di to ima kupit?

U ovlaštenom servisu, barem bi trebali imati !! Nažalost, kod nas servisi gotovo u pravilu koriste ulje iz bačve jer im je to daleko jeftinije u nabavi, ali to se nažalost za krajnjeg korisnika ne odražava u cijeni na fakturi servisa!!
I npr. za vanbrodski motor, dok sam imao gliser i Suzuki na njemu, isto je bilo za kupiti original *Suzuki* ulje,opet,naravno,u ovlaštenom servisu.

Evo, npr. u Honda servisu u Ljubljani koriste Repsol, dok u Rutingu/Rijeka po mojim saznanjima koriste Motul. Zašto? Ne znam. Poznavajući naše poslovanje, vjerovatno je jeftinije u nabavi, još ako je bačva... dobar !!
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 18:12

...niti jedan proizvođač automobila ili motocikala nema svoju rafineriju i labaratorije za proizvodnju ulja, već ga pribavljaju od više manje renomiranih proizvođača koji će na osnovu šleper narudžbe na flašu napisati što god naručitelj želi.... naravno da stoje iza specifikacija sastava...
...sve je u glavi pljuga
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimeuto 14 lis 2014, 21:44

mrljo#2 je napisao/la:
...niti jedan proizvođač automobila ili motocikala nema svoju rafineriju i labaratorije za proizvodnju ulja, već ga pribavljaju od više manje renomiranih proizvođača koji će na osnovu šleper narudžbe na flašu napisati što god naručitelj želi.... naravno da stoje iza specifikacija sastava...
...sve je u glavi  pljuga

Naravno da sve dolazi iz rafinerije i da proizvođač automobila ili motocikla tu uštipne i neku dodatnu maržu. No sa druge strane, imaš garanciju da si u svoj motor ulio baš ono što mu je potrebno za besprijekoran rad. I tu u principu za mene svaka priča o uljima prestaje. Jeftinih i još jeftinijih ulja ima na svakoj pumpi...pa kako tko voli...nije zabranjeno...a vrijeme i kilometraža će već pokazati koliko je u konačnici netko na dobitku ili gubitku.
Bilo bi,da je moguće, jako,jako zanimljivo vidjeti tu statistiku !!
[Vrh] Go down
Hellcat
man
man
Hellcat


Broj postova : 211
Godina imam : 46
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki VN 800
Na forumu od : 09.04.2009

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimesri 15 lis 2014, 09:49

Easy rider je napisao/la:
mrljo#2 je napisao/la:
...niti jedan proizvođač automobila ili motocikala nema svoju rafineriju i labaratorije za proizvodnju ulja, već ga pribavljaju od više manje renomiranih proizvođača koji će na osnovu šleper narudžbe na flašu napisati što god naručitelj želi.... naravno da stoje iza specifikacija sastava...
...sve je u glavi  pljuga

Naravno da sve dolazi iz rafinerije i da proizvođač automobila ili motocikla tu uštipne i neku dodatnu maržu. No sa druge strane, imaš garanciju da si u svoj motor ulio baš ono što mu je potrebno za besprijekoran rad. I tu u principu za mene svaka priča o uljima prestaje. Jeftinih i još jeftinijih ulja ima na svakoj pumpi...pa kako tko voli...nije zabranjeno...a vrijeme i kilometraža će već pokazati koliko je u konačnici netko na dobitku ili gubitku.
Bilo bi,da je moguće, jako,jako zanimljivo vidjeti tu statistiku !!

I da ti netko kaže da to famozno Suzuki ulje možeš kupiti na pumpi za neku jeftinu cijenu pod nazivom npr.xyz što bi napravio?
kako je već prije utvrđeno bitan je viskozitet ulja koji se koristi i koji ( viskozitet) propisuje proizvođač, kako su Asy i Mrljo naveli, a potrošnju će dirigirati uz ostale parametre i aditivi u ulju, a kako se ulje zove (brand) je zaista manje bitno.

A tu ti je i odgovor na pitanje kako mehaničar može znati koje je ulje bolje od drugog: ako Motorexa u servisnom intervalu potroši pola deci, a npr. Motula 1,5 deci, za mene je bolji Motorex ili xyz ulje ukoliko se pokaže da se troši manje od Motorexa.
[Vrh] Go down
Easy rider
cro chopper forum
cro chopper forum
Easy rider


Broj postova : 1021
Godina imam : 62
Prebivalište : World wide
Vozim : Gold Wing, Piaggio X10
Na forumu od : 11.04.2008

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimesri 15 lis 2014, 10:53

Hellcat je napisao/la:

I da ti netko kaže da to famozno Suzuki ulje možeš kupiti na pumpi za neku jeftinu cijenu pod nazivom npr.xyz što bi napravio?
kako je već prije utvrđeno bitan je viskozitet ulja koji se koristi i koji ( viskozitet) propisuje proizvođač, kako su Asy i Mrljo naveli, a potrošnju će dirigirati uz ostale parametre i aditivi u ulju, a kako se ulje zove (brand) je zaista manje bitno.

A tu ti je i odgovor na pitanje kako mehaničar može znati koje je ulje bolje od drugog: ako Motorexa u servisnom intervalu potroši pola deci, a npr. Motula 1,5 deci, za mene je bolji Motorex ili  xyz ulje ukoliko se pokaže da se troši manje od Motorexa.

Idemo redom :famozno Suzuki ulje ne možeš kupiti na pumpi. Da ga i ima na pumpi, ne bi bila neka jeftina cijena. Pod nazivom xyz ne možeš kupiti Suzuki ulje. To što *netko kaže* najčešće je daleko od relevantnoga. Uključujući i izjave mehaničara po pitanju kvalitete ulja.

Potrošnja ulja ti ne govori puno o kvaliteti ulja već više o stanju agregata. Svaki agregat je specifičan i priča za sebe. Naročito zrakom hlađeni agregati koji su termodinamički daleko više opterećeni od vodom hlađenih. Kod njih je kvaliteta upotrebljenog ulja od presudnog značaja za dugovječnost. Zato i postoji Uputstvo za upotrebu sa detaljnim preporukama. Nisam nigdje rekao da je Motorex ulje loše (to eventualno može utvrditi jedino laboratorij!!) i da ga ne koristiš, nego sam lijepo napisao da je najbolje držati se preporuke proizvođača i da onda zasigurno imaš najmanje brige, a ne moraš ni gubiti vrijeme na forumima po tom pitanju. Very Happy

Evo jedan banalni primjer iz prošlosti : Na starim pokojnim stojadinima,kad bi zašli u godine, *najbolje* je bilo upotrebljavati INA Super 3, kamionsko ulje, jer je onda potrošnja bila svedena na minimum a bilo je i puno jeftinije od npr. Delta 5,SINT-a....
Zaključak ?

I na kraju, kvaliteta upotrebljenog ulja se ne određuje na *početku* nego na *kraju* životnog vijeka upotrebe u motoru (analizira se ono što ide u otpad) i tu se dobiju relevantni podaci nakon analize, poput :

- kinematskog viskoziteta @ 40 stupnjeva
- kinematskog viskoziteta @ 100 stupnjeva
- indexa viskoziteta
- bazičnog indexa
- točke samozapaljivosti @ 180 stupnjeva
- sadržaja vode / vlage
- elemenata trošenja (željezo,krom,bakar,olovo,aluminij....)
- elemenata koji kontaminiraju ulje (nikal,vanadij,silikon,magnezij, cink fosfor....)
- itd....ima toga još...

Dakle, proizvođač na osnovu analize upotrebljenog ulja (a ne novog!!) dolazi do zaključaka koje je ulje najbolje za pojedini agregat, odnosno koje ga najmanje troši i omogućuje mu najduži radni vijek. I upravo takvo ulje (viskoziteta i omjera svih aditiva) pakiraju u svoje ambalaže po narudžbi iz rafinerije. Hebi ga...nešto je skuplje ali isto tako, isključena je bilo kakva mogućnost ikakve pogreške !!

No mehaničari sve to ionako znaju...
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimečet 16 lis 2014, 09:13

...eto našao sam jedan dobar, rekao bih stručni text o uljima, pa ću jedan mali dio koji je vezan za potrošnju ulja copy/paste a tko želi saznati nešto više može pročitati na dolje postavljenom linku...

".. Isparljivost nije kod svih ulja jednaka, neka ulja su više sklona isparavanju pa prema tome i povećanoj potrošnji. Isparljivost mineralnih ulja je daleko veća od isparljivosti sintetičkih ulja. Kod upotrebe motornog ulja neodgovarajućeg kvaliteta (kakvo se može naći na crnom tržištu) isparljivost je mnogo veća, što znači veću potrošnju i često dolivanje ulja."

www.nisotec.eu/sr-lat/motorna-ulja
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Hellcat
man
man
Hellcat


Broj postova : 211
Godina imam : 46
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki VN 800
Na forumu od : 09.04.2009

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimečet 16 lis 2014, 10:01

Potrošnja ulja ti ne govori puno o kvaliteti ulja već više o stanju agregata
Nadam se da si svjestan koliko si u krivu sa ovom konstatacijom Very Happy
[Vrh] Go down
mrljo#2
cro chopper forum
cro chopper forum
mrljo#2


Broj postova : 1668
Godina imam : 52
Prebivalište : 45°27'48.03"S 15°31'13.30"I
Vozim : HD - FLHTCUI '97
Na forumu od : 14.08.2010

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimečet 16 lis 2014, 10:35

Hellcat je napisao/la:
Potrošnja ulja ti ne govori puno o kvaliteti ulja već više o stanju agregata
Nadam se da si svjestan koliko si u krivu sa ovom konstatacijom Very Happy

..jesi li ti pročitao cijeli tekst s linka!? ... navedeno je samo jedan od čimbenika... a kao što sam i naveo to je copy/paste a ne moja konstatacija!..
[Vrh] Go down
https://dragonflynsg.weebly.com
Hellcat
man
man
Hellcat


Broj postova : 211
Godina imam : 46
Prebivalište : Zagreb
Vozim : Kawasaki VN 800
Na forumu od : 09.04.2009

ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitimečet 16 lis 2014, 10:38

mrljo#2 je napisao/la:
Hellcat je napisao/la:
Potrošnja ulja ti ne govori puno o kvaliteti ulja već više o stanju agregata
Nadam se da si svjestan koliko si u krivu sa ovom konstatacijom Very Happy

..jesi li ti pročitao cijeli tekst s linka!? ... navedeno je samo jedan od čimbenika...  a kao što sam i naveo to je copy/paste a ne moja konstatacija!..

sorry nisam se referirao na tvoj post, ovo crveno je dio Easy riderovog posta
[Vrh] Go down
Sponsored content





ulje - motorex ulje Empty
PostajNaslov: Re: motorex ulje   ulje - motorex ulje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
motorex ulje
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Ulje
» Ulje za Four-ku
» Ulje za VN 900
» filter za ulje
» ulje za kardan????

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CROATIA-CHOPPER-CUSTOM-CRUISER-FORUM :: It's a chopper, baby :: Tehnika,servisi,dijelovi,dodatna oprema,moj prvi chopper,net shop i dr. :: Održavanje motocikla i opreme-
Forum(o)Bir: